• Poszukiwacze zdrowego jedzenia z 2b

        • 29.04.2019 09:52
        • My, uczniowie klasy 2b jesteśmy bardzo aktywnymi poszukiwaczami źródeł zdrowego jedzenia. Nie dość, że znamy już wiele źródeł, to z pożytkiem dla zdrowia własnego jak i całej rodziny, potrafimy z tych źródeł aktywnie korzystać. Mamy już pełny bank zdrowych pomysłów i przepisów, wiemy co zdrowe i dlaczego. Zapraszamy więc do obejrzenia filmu, który pokazuje nasze codzienne poszukiwania w ramach realizacji programu "Dobrze jemy". A może ktoś z Was skorzysta z naszych źródeł? Polecamy!
          Prosimy o głosy w konkursie pod linkiem: Poszukiwacze zdrowego jedzenia - 2b
        • więcej
        • „ROŚLINNIE JEMY”  warsztaty kulinarne w ramach programu edukacyjno-żywieniowego
        • „ROŚLINNIE JEMY” warsztaty kulinarne w ramach programu edukacyjno-żywieniowego

        • 10.04.2019 12:35
        • „DOBRZE JEMY ZE SZKOŁĄ NA WIDELCU”
          W ubiegłym tygodniu zorganizowaliśmy warsztaty kulinarne „Roślinnie Jemy”. Zajęcia rozpoczęliśmy od wiosennej tęczy, a dokładnie od filmu dla dzieci – „Kolory tęczy”. Następnie dzieci oglądały warzywa i owoce.Segregowały je według kolorów tęczy i wykonały z powycinanych warzyw i owoców roślinną tęczę. Słusznie zauważyły, że są białe warzywa i owoce, których nie można ułożyć na wykonanej przez nich tęczy.
          Z białych warzyw wyróżniliśmy fasolę. Taką fasolę przygotował nauczyciel w domu. Po opłukaniu i kilkugodzinnym namoczeniu ziaren, fasola została ugotowana. Dzieci za pomocą wykałaczek chętnie częstowały się całymi ziarnami. Pozostałą część fasoli uczniowie pod opieką nauczyciela zmiksowali za pomocą blendera, dodając napój migdałowy (mleko roślinne), 3 suszone śliwki, zeszkloną na oleju cebulkę, pieprz i sól. W ten sposób zrobili doskonałą
          pastę z białej fasoli do smarowania chleba. Niesamowity przyjemny zapach rozchodził się po całej sali.
          Wyjątkową atrakcją na zajęciach była przygotowana przez Kacpra i jego mamę - Panią Elżbietę – sałatka tabulleh z selerem naciowym (ciecierzycy w zalewie, selera naciowego, suszonych pomidorów, kaszy bulgur, soku z cytryny, natki pietruszki, pieprzu i soli). Była przepyszna. Taka sałatka może być nowością na nasze stoły – smaczna, zdrowa i kolorowa.
          Bardzo serdecznie dziękujemy Pani Elżbiecie za zakupienie produktów i przygotowanie z synem roślinnej potrawy.
          Przy realizacji tych zajęć nawiązaliśmy do filmu „Zrób coś dla planety”. Dzieci z trzech klas częstowały się pysznościami na różnych talerzykach: porcelanowych, tekturowych i plastikowych oraz korzystały też między innymi z plastikowych sztućców. Podsumowaniem filmu i pogadanki jest postanowienie uczniów, że całkowicie rezygnujemy z plastikowych talerzyków,
          kubeczków, sztućców i rureczek do picia, gdyż to może niekorzystnie wpływać na nasze zdrowie, a poza tym zaśmieca naszą planetę Ziemię.

          Dodatkowo dzieci rozstrzygały rebusy, rozpoznawały rośliny strączkowe i otrzymały do uzupełnienia kartę „ Licznik warzyw i owoców dla całej rodziny”, która ma uświadomić wszystkim, że warzywa i owoce mają ogromny wpływ na nasze zdrowie i należy je jeść 5 razy dziennie.
          Polecamy sałatkę z selera naciowego i pastę z białej fasoli. Na zdrowie!
          Galeria: Roślinnie jemy
          Koordynator – Małgorzata Mroczka
        • więcej
        •  Uczniowie z klasy 1a, 2a i 2b na tropie poszukiwań źródeł zdrowego jedzenia.
        • Uczniowie z klasy 1a, 2a i 2b na tropie poszukiwań źródeł zdrowego jedzenia.

        • 28.03.2019 11:18
        •  W piątkowy poranek 15 marca, uczniowie z klasy 1a,2a i 2b rozpoczęli naukę w szkole od spotkania z zaproszonym gościem. Była nim reprezentująca Gabinet Dietetyczny  Bonne Sante ekspertka do spraw redukcji żywienia, która przygotowała bardzo interesującą  prezentację, poświęconą “ Poszukiwaniu źródeł zdrowego jedzenia”.
          W trakcie spotkania, pani dietetyk w odpowiedni dla dzieci sposób, zapoznawała ich jak poznawać dobre jedzenie, gdzie go szukać oraz co jest dobre dla naszego organizmu i dlaczego? Uczniowie na podstawie własnych doświadczeń wyrażali swoje opinie na temat zdrowego odżywiania, chętnie uczestniczyli w dyskusji i wykazywali się dużą znajomością poruszanych zagadnień.
          Przeprowadzona na zakończenie zajęć zabawa, polegająca na przyporządkowaniu poszczególnym produktom spożywczym odpowiedniej ilości kostek cukru, który w sobie zawierają - pozwoliła wszystkim w obrazowy sposób przybliżyć i dogłębnie zrozumieć istotę prawidłowego odżywiania się.
          Ubogaceni fachową wiedzą uczniowie, otrzymali zaproszenia na konsultacje dietetyczne, jadłospisy dla ucznia zawierające menu opracowane przez dietetyków Gabinetu Bonne Sante oraz przepisy na zdrowe i smaczne smakołyki, takie jak koktajl Shreka, zdrowa nutella czy szaszłyki mocy, za które pięknie podziękowali.
          Galeria: Spotkanie z dietetyczką

        • więcej
        • OWOCOWE SZASZŁYKI  „Dobrze Jemy ze Szkołą na Widelcu”
        • OWOCOWE SZASZŁYKI „Dobrze Jemy ze Szkołą na Widelcu”

        • 28.03.2019 10:43
        • Owocowe szaszłyki to kolejne warsztaty kulinarne w klasie 1A, 2A i 2B, które robiliśmy realizując program edukacyjno –żywieniowy „Dobrze Jemy ze Szkołą na Widelcu”

            Owocowe szaszłyki to pożywne, smaczne, zdrowe i kolorowe  przekąski dla każdego -  małego dziecka i dorosłego człowieka. Łatwe i szybkie w przygotowaniu. I mogą łączyć pokolenia we wspólnych przygotowaniach posiłków.  Zachęcamy do rodzinnych spotkań w kuchni i wspólnego „gotowania”.

          Składniki: kiwi, banany, cytryna, mandarynki, rodzynki, świeża mięta, patyczki do szaszłyków.

          Wykonanie: Owoce dokładnie myjemy. Kiwi obieramy i kroimy w dużą kostkę. Banany i jabłka po obraniu kroimy w grube plastry i polewamy sokiem z cytryny, żeby nie ściemniały. Mandarynki dzielmy na cząstki i pozbywamy się białych „niteczek”. Na patyczek nabijamy po kolei wybrany owoc i przekładamy listkiem świeżej mięty.  Smacznego!
          Galeria: Szaszłyki

          Wych. klas: Halina Nowak, Aleksandra Sokołowska i Małgorzata Mroczka

        • więcej
        • „Poszukiwacze źródeł dobrego jedzenia”
        • „Poszukiwacze źródeł dobrego jedzenia”

        • 14.03.2019 10:57
        • „Dobrze Jemy ze Szkołą na Widelcu” - SPOTKANIE Z SZEFOWĄ NASZEJ SZKOLNEJ KUCHNI PANIĄ EWĄ

             Jako poszukiwacze źródeł dobrego jedzenia zorganizowaliśmy spotkanie z Panią Ewą – szefową naszej szkolnej kuchni. W trakcie spotkania szukaliśmy odpowiedzi na pytania:

          • Gdzie szukać dobrego jedzenia?
          • Jak poznać dobre jedzenie?
          • Co jest dobre dla naszego organizmu i dlaczego?

             Pani Ewa specjalnie dla dzieci z klasy 1A, 2A i 2B upiekła swojski chleb i posmarowała go masłem. Dzieci bardzo chętnie się nim częstowały i zajadały z wielkim apetytem. Zachęcała uczniów do gotowania, pieczenia, przygotowywania posiłków i potraw wspólnie z rodzicami.

             Proponowała, żeby dzieci wspólnie z rodzicami zakładały przydomowe ogródki i hodowały warzywa, zieleninę i owoce. Namawiała do robienia własnych dżemów, konfitur i przetworów. Zaznaczyła, że te własne wyhodowane warzywa i owoce mogą różnić się wielkością i wyglądem od tych „sklepowych”, ale na pewno są zdrowsze.

             Pani Ewa przyniosła również ze sobą opakowanie ekologicznych jajek. Niektóre z dzieci po raz pierwszy widziały takie opakowanie. Zauważyły, że na pierwszy rzut oka niczym te jajka nie różnią się od innych. Gdy poznały zasady funkcjonowania gospodarstwa ekologicznego, to zrozumiały, że te jajka są na pewno zdrowsze.

             Szefowa kuchni  i dzieci zadawały sobie nawzajem pytania i szukały poprawnych odpowiedzi. Dalsza część pogadanki dotyczyła produktów korzystnych dla naszego zdrowia. Podsumowując w trakcie tego spotkania uczniowie znaleźli odpowiedź na nurtujące ich pytania.

          Serdecznie dziękujemy pani Ewie za spotkanie i za cenne wskazówki dotyczące zdrowego odżywiania.

          Galeria: Poszukiwacze dobrego jedzenia

                                                                                   Koordynator – Małgorzata Mroczka

           

        • więcej