• Szkoła na widelcu
        • Szkoła na widelcu

        • 25.11.2019 13:24
        • Uczniowie naszej szkoły na zdjęciu podczas realizacji programu, w mailu wysłanym do wszystkich uczestników programu. Dziękujemy Szkole na Widelcu! 

        • więcej
        • EUROPEJSKI DZIEŃ ZDROWEGO JEDZENIA I GOTOWANIA
        • EUROPEJSKI DZIEŃ ZDROWEGO JEDZENIA I GOTOWANIA

        • 18.11.2019 09:39
        • „Dobrze Jemy ze Szkołą na Widelcu”

             Europejski Dzień Zdrowego Jedzenia i Gotowania został zainicjowany w 2007 roku przez Komisarza Unii Europejskiej i Euro –Toques – organizacji zrzeszającej szefów kuchni. Obchodzony jest co roku 8 listopada. Celem święta jest promowanie zdrowego jedzenia w szczególności wśród najmłodszych, dobrych nawyków żywieniowych, spożywania regularnie posiłków, informowanie o konsekwencjach złej diety.

             Klasa 3B zorganizowała wcześniej wycieczkę do warzywniaka, w celu poszukiwania zdrowego, pełnowartościowego jedzenia, a przede wszystkim owoców i warzyw sezonowych i lokalnej produkcji.

            W ramach Europejskiego Dnia Zdrowego Jedzenia i Gotowania przygotowaliśmy w klasie 3B kolorowe frytki wg przepisu opracowanego przez Fundację „Szkoła na Widelcu” z niewielką modyfikacją.

          Przepis:

          2 marchewki pomarańczowe, fioletowe i żółte,

          3 korzenie pietruszki lub pasternaku ( dodaliśmy też ziemniaki wg życzeń dzieci)

          2 łyżki oliwy z oliwek

          gałązka rozmarynu lub suszony rozmaryn

          szczypta soli (minimum)

          Warzywa dokładnie myjemy i obieramy ze skórki. Kroimy w słupki i skrapiamy 2 łyżkami oliwy. Warzywa umieszczamy na blaszce. Posypujemy rozmarynem i pieczemy w piekarniku rozgrzanym do 185 stopni przez 40 minut, od czasu do czasu mieszając.

          Kolorowe frytki były skropione olejem z oliwek Ekstra Virgin, posypane rozmarynem i pieczone w piekarniku. Uważam, że są zdrowsze niż te gotowe i smażone na głębokim oleju. Nasze kolorowe frytki z marchewki, pietruszki i ziemniaków polecam solo lub jako dodatek do ryby. Uczniom bardzo smakowały.  Zachwycali się zapachem i smakiem, jaki zrobił rozmaryn. Smacznego.

            Naszej pracy przyglądali się uczniowie z klasy 2A i 3A.

          Galeria: 

                                                             Koordynator: Małgorzata Mroczka

        • więcej
        • KOLOROWE, SMACZNE, ZDROWE….
        • KOLOROWE, SMACZNE, ZDROWE….

        • 04.11.2019 10:26
        •   W październikowy ranek wszystkie klasy młodsze – 1A, 2A, 3A i 3B robiły w swoich salach kolorowe, smaczne i zdrowe kanapki w ramach programu „Dobrze Jemy ze Szkołą na Widelcu”.

             Dzieci pracowały indywidualnie, w parach i zespołowo. Zadaniem dzieci było samodzielne wykonanie kanapek na drugie śniadanie, które spożywali wspólnie w sali lekcyjnej przy ciepłej herbacie i spokojnej atmosferze razem z wychowawcami.

             Nauczyciele zachęcali uczniów do wykonania zdrowych kanapek na kromkach pełnoziarnistego chleba z dodatkiem wędliny, sera białego i żółtego, a przede wszystkim do wzbogacania kanapek różnorodnymi warzywami: sałatą, papryką, pomidorem, ogórkiem kiszonym i świeżym, rzodkiewką, cebulką, szczypiorkiem i natką pietruszki. Wszystkie te warzywa są źródłem wielu witamin.

             Dość często słyszy się, że dzieci nie chcą, czy też nie lubią warzyw. Musimy to zmienić. Takie wspólne zajęcia, są doskonałe do zachęcenia uczniów do jedzenia warzyw. Dzieci patrzą, obserwują, porównują i próbują , na zasadzie: ten kolega ma, ta koleżanka też, to i ja spróbuję.  Proszę zobaczyć na kolory kanapek, na każdej przynajmniej jedno z warzyw. Kanapki dzieciom smakowały wybornie, bo w kilka minut poznikały z talerzyków.                              
              Uczniowie uczyli się nie tylko zdrowego odżywiania, ale również przygotowania miejsca pracy, mycia warzyw, obierania, krojenia, smarowania, urabiania twarożku, dekorowania. Sprawnie wykonali kanapki, posprzątali, a przede wszystkim wspólnie ucztowali.     

             Wszystkich rodziców zachęcamy do robienia swoim pociechom zdrowych, kolorowych i smacznych kanapek, a unikania gotowych drożdżówek i pączków na drugie śniadanie dla swojego dziecka. 

             Serdecznie dziękuję Rodzicom za wspieranie dzieci w realizacji programu i nauczycielom za współpracę: Pani Elżbiecie, Pani Stanisławie i  Pani  Aleksandrze.         

                                                Koordynator – Małgorzata Mroczka     
          Galerie klasowe: 

                
        • więcej
        • ZIELONE NALEŚNIKI  „Dobrze Jemy ze Szkołą na Widelcu”
        • ZIELONE NALEŚNIKI „Dobrze Jemy ze Szkołą na Widelcu”

        • 25.10.2019 13:15
        •  

            W klasie 3B odbył się pokaz kulinarny przygotowania zielonych naleśników. Zadania podjęła się mama Oli – Pani Agnieszka. Krok po kroku pokazała dzieciom, jak przygotować zielone ciasto naleśnikowe. Przygotowanie ciasta na zielone naleśniki obserwowały cztery klasy: 1A, 2A, 3A i 3B.

          Przepis na zielone gryczane naleśniki:

          1 szklanka mleka

          ½ szklanki wody

           1-2 jajka,

          1szklanki mąki gryczanej

          1 łyżeczka oliwy z oliwek

          kilka liści szpinaku.

          Farsz: 400g szpinaku, łyżka masła, 1-2 ząbki czosnku, kawałek sera długodojrzewającego, 200g pomidorów koktajlowych, gałka muszkatołowa do smaku, sól i pieprz.

          Ciasto wysmażyć na naleśniki. Szpinak podsmażamy z czosnkiem na łyżce masła około 2 minuty. Doprawiamy solą i pieprzem. Na gotowe naleśniki układamy przygotowany szpinak, połówki pomidorków i starty ser. Naleśnika składamy  w kopertę. Możemy też podpiec go na patelni. Smacznego.

             Każde dziecko miało możliwość spróbowania zielonego naleśnika. Klasa 3b przygotowywała sobie farsz na wytrawne naleśniki z farszem szpinakowym. Były też dzieci, które zdecydowały się na zwykłe naleśniki i same je przygotowywały z dżemem, powidłem, jogurtem i owocami.

             Na tablicy multimedialnej wykonaliśmy karty pracy:

          „Naleśnik nie jedno ma imię”, „Jak rośnie ciasto”, „Od ziarna do mąki” i „Przekrój ziarna”.

          Uczniowie poznali historię naleśnika. Nie do końca wiadomo, w którym kraju zjedzono pierwszego naleśnika. Włosi twierdzą, że powstały we Florencji. Potem trafiły do Francji. Jednak wiele źródeł podaje, że były znane już w starożytności. Mogą występować w formie deserowej i wytrawnej. Mamy: tradycyjne naleśniki - Polska, bliny – placki ze wschodu (Rosja), dosa – Indie, pancake – USA i crepes – Francja.

           Serdecznie dziękuję Pani Agnieszce za aktywny udział w realizacji programu.

                                                Koordynator – Małgorzata Mroczka

          Galeria: 

        • więcej
        • BANANY Z KLASĄ  - program edukacyjny „Dobrze Jemy ze Szkołą na Widelcu”
        • BANANY Z KLASĄ - program edukacyjny „Dobrze Jemy ze Szkołą na Widelcu”

        • 11.10.2019 14:12
        •    W naszej szkole 4 października realizowaliśmy warsztaty kulinarne „Banany z klasą”. Zajęcia rozpoczęliśmy od obejrzeniem filmu przygotowanego przez fundację „Szkoła na Widelcu” pod tytułem „Piramida żywienia”. Następnie koordynator wręczył wszystkim uczniom książeczki, na których przedstawiono 10 zasad prawidłowego odżywiania się, wykaz umiejętności, jakie można uzyskać w trakcie realizacji programu, miesięczny licznik zjadania przez dzieci owoców i warzyw oraz kilka przepisów. W dalszej kolejności oglądaliśmy film z warsztatów ”Banany z klasą”.

            Klasa 1A została wstępnie wprowadzona w program żywienia. Klasa 2A robiła z bananów zielony koktajl, 3A sałatkę, a 3B zielony koktajl i lody bananowe.

          ZIELONY KOKTAIL:

          1 banan                                                                                                                    1 garść szpinaku                                                                                                   sok z ½ cytryny                                                                                     1/4świeżego ananasa                                                                                             ½ szklanki wody                                                                                                                    Do pojemnika wrzucamy pokrojonego banana, ananasa, garść szpinaku, sok z pół cytryny i pół szklanki wody. Wszystko blendujemy na gładki koktajl. SMACZNEGO

             Dzięki realizacji tych zajęć dzieci utrwaliły wiedzę na temat pozytywnego wpływu spożywania owoców i warzyw na nasz organizm. Dowiedziały się na temat wartości odżywczych bananów i miejsc pochodzenia tych owoców (dzieci otrzymały karty pracy). Poznały możliwości wykorzystania bananów w kuchni, w tym również ograniczenia cukru dodanego poprzez zastosowanie bananów dojrzałych, o ciemnej skórce i słodszym smaku, które doskonale nadają się jako dodatek do koktajli lub ciast.

             W bieżącym roku wszystkie przepisy realizowane na warsztatach kulinarnych będziemy wklejać do zeszytów – „Moje przepisy kulinarne”

          Zapraszam do obejrzenia zdjęć.   Koordynator – Małgorzata Mroczka

          Galeria: 

        • więcej