• BANANY Z KLASĄ  - program edukacyjny „Dobrze Jemy ze Szkołą na Widelcu”
      • BANANY Z KLASĄ - program edukacyjny „Dobrze Jemy ze Szkołą na Widelcu”

• 11.10.2019 14:12
      •    W naszej szkole 4 października realizowaliśmy warsztaty kulinarne „Banany z klasą”. Zajęcia rozpoczęliśmy od obejrzeniem filmu przygotowanego przez fundację „Szkoła na Widelcu” pod tytułem „Piramida żywienia”. Następnie koordynator wręczył wszystkim uczniom książeczki, na których przedstawiono 10 zasad prawidłowego odżywiania się, wykaz umiejętności, jakie można uzyskać w trakcie realizacji programu, miesięczny licznik zjadania przez dzieci owoców i warzyw oraz kilka przepisów. W dalszej kolejności oglądaliśmy film z warsztatów ”Banany z klasą”.

Klasa 1A została wstępnie wprowadzona w program żywienia. Klasa 2A robiła z bananów zielony koktajl, 3A sałatkę, a 3B zielony koktajl i lody bananowe.

ZIELONY KOKTAIL:

1 banan                                                                                                                    1 garść szpinaku                                                                                                   sok z ½ cytryny                                                                                     1/4świeżego ananasa                                                                                             ½ szklanki wody                                                                                                                    Do pojemnika wrzucamy pokrojonego banana, ananasa, garść szpinaku, sok z pół cytryny i pół szklanki wody. Wszystko blendujemy na gładki koktajl. SMACZNEGO

Dzięki realizacji tych zajęć dzieci utrwaliły wiedzę na temat pozytywnego wpływu spożywania owoców i warzyw na nasz organizm. Dowiedziały się na temat wartości odżywczych bananów i miejsc pochodzenia tych owoców (dzieci otrzymały karty pracy). Poznały możliwości wykorzystania bananów w kuchni, w tym również ograniczenia cukru dodanego poprzez zastosowanie bananów dojrzałych, o ciemnej skórce i słodszym smaku, które doskonale nadają się jako dodatek do koktajli lub ciast.

W bieżącym roku wszystkie przepisy realizowane na warsztatach kulinarnych będziemy wklejać do zeszytów – „Moje przepisy kulinarne”

Zapraszam do obejrzenia zdjęć.   Koordynator – Małgorzata Mroczka