• Dobry Temat

• “Każdy z nas ma jedno życie. Bywa nierówne i niesprawiedliwe. Rodzimy się w różnych rodzinach. Dostajemy życie z dobrodziejstwem inwentarza i to, co z nim zrobisz to Twój wybór i praca. Czasem myślimy, że do niczego się nie nadajemy. To bywa o wiele większym i bardziej ciążącym kamieniem niż fizyczna niepełnosprawność” – Janek Mela.

Nasza szkoła włączyła się w realizację pierwszego w Polsce programu profilaktyki uniwersalnej “Dobry Temat”, realizowanego przez Fundację “Wypłyń na Głębię”, który koncentruje się na na rozwijaniu konstruktywnych zainteresowań, kształtowaniu umiejętności psychospołecznych, wspieraniu rodziców i rodziny.

Wydarzenia ostatnich miesięcy i lat bardzo mocno pokazały, że nie możemy przewidzieć zagrożeń, z jakimi przyjdzie nam się mierzyć. W związku z tym koniecznym jest stawianie sobie za cel wyposażania młodzieży w narzędzia chroniące, które wzmocnią w nich zasoby do poradzenia sobie z trudnymi sytuacjami niezależnie od okoliczności.

W temacie profilaktyki bardzo przemawiający do młodych jest przykład, dlatego chcemy dotrzeć do naszych uczniów mówiąc o doświadczeniu i sprawdzonym sposobie radzenia sobie z trudnościami przez osoby, które z takimi trudnościami sobie poradziły.

Janek Mela wraz z Piotrem Szwędrowskim, pomysłodawcą i współautorem programów profilaktycznych i edukacyjnych (m.in. “Dobry Temat”, “Dobra Opcja”, czy “Skazany na wolność”, spotkają się z uczniami naszej szkoły i poruszą tematy takie jak: wzmacnianie poczucia własnej wartości, zarządzanie emocjami, wyznaczanie celów, stawianie czoła wyzwaniom, współpraca i komunikacja, rozwiązywanie problemów i zapobieganie uzależnieniom.

“Profilaktyka połączeń” to pomysł na zintegrowane działania w zakresie profilaktyki - połączenie współpracy nauczycieli, rodziców i specjalistów.Twórcy programu uważają, że może to dać szansę na wyjście z obecnego kryzysu zdrowia psychicznego młodych ludzi.

“Dobry Temat” stanowi wsparcie dla młodzieży szkolnej oraz pozwala nauczycielom na przeprowadzenie pełnowartościowej, skutecznej profilaktyki w każdych okolicznościach. Jest odpowiedzią na obecne wyzwania przed jakimi stają uczniowie, nauczyciele i cały system edukacji, związane ze skutkami kolejnych kryzysów z jakimi mamy do czynienia jako społeczeństwo. Ma na celu minimalizowanie czynników ryzyka zachowań niepożądanych wśród młodzieży oraz wyposażenie młodych ludzi w narzędzia, które umożliwią niwelowanie długoterminowych, negatywnych skutków jakie kryzysy wywołują w stanie psychicznym uczniów. “Dobry Temat” to wielowymiarowy program, na który składają się interaktywne elementy wykorzystujące skuteczne metody pedagogiczne, nowatorskie środki wyrazu oraz narzędzia diagnostyczne..

• Zapobieganie uzależnieniom
          • Zarządzanie emocjami
          • Wzmacnianie poczucia własnej wartości
          • Radzenie sobie z przemocą
          • Rozwiązywanie problemów
          • Współpraca i komunikacja
          • Wyznaczanie celów
          • Stawianie czoła wyzwaniom

Projekt jest realizowany przez Fundację “Wypłyń na Głębię” we współpracy z ekspertami do spraw pedagogiki, profilaktyki i resocjalizacji. Przy pomocy nowoczesnych metod docierania do młodych ludzi i multimedialnych środków wyrazu Fundacja konsekwentnie realizuje swoją misję jaką jest pomoc polskiej młodzieży tak, aby w przyszłości, tworzyła nowoczesne społeczeństwo – pełne pasji, radości życia i wolne od uzależnień

Swoją skuteczność program opiera na dopasowaniu formy oraz treści do obecnych czasów oraz przekazywaniu przekazu profilaktycznego za pomocą języka młodych ludzi nowatorskich środków wyrazu takich jak: filmy interaktywne, wartościowa muzyka hip-hop, aplikacja mobilna oraz nowoczesna, e-learningowa platforma do nauczania zdalnego.