• Historia

        • Są dwie rzeczy, które powinniśmy dać swoim dzieciom: korzenie i skrzydła.
          /Johann Wolfgang von Goethe/

                                                             Zespół Szkół Miejskich nr 1 w Jaśle

          TRADYCJA I NOWOCZESNOŚĆ… 

             Zespół Szkół Miejskich nr 1 w Jaśle na ul. Rafineryjnej  powołany został 1 września 2006 r, a w jego skład wchodzi Przedszkole Miejskie nr 12 oraz Szkoła Podstawowa nr 6 im. A. Mickiewicza w Jaśle.

           

          Przedszkole Miejskie nr 12

          Przedszkole Miejskie nr 12 powstało, jako jedno z pierwszych w Jaśle i rozpoczęło swoją działalność w 1949 roku w starym powojennym budynku jako Przedszkole Akcji Socjalnej Rafinerii „Jasło” w Niegłowicach. Pierwszą kierowniczką i jednocześnie nauczycielką placówki była pani Joanna Flis (1949-1956).  Pierwsza grupa przedszkolna w 1949 roku liczyła 22 dzieci, a w kolejnym przedszkole liczyło już 42 dzieci.

          W kolejnych latach wychowankowie przedszkola bawili się i uczyli w  bardzo licznych grupach. W roku szkolnym 1952/53 starsza grupa liczyła 45 dzieci, zaś grupa młodsza 54 przedszkolaków, w następnych latach liczba dzieci w przedszkolu dochodziła do 140.

          W związku z rozbudową miasta oraz zwiększonym zainteresowaniem rodziców na opiekę przedszkolną 21 listopada 1979 roku wmurowano akt elekcyjny pod nowy budynek przedszkola.

          5 marca 1982 roku przyniósł zdecydowaną poprawę warunków lokalowych. Zakład patronacki, którym były Podkarpackie Zakłady Rafineryjne w Jaśle oddał do użytku nowy obiekt spełniający wymogi placówki wychowania przedszkolnego. Przedszkole otrzymało do dyspozycji nowy budynek, który funkcjonuje do chwili obecnej na osiedlu Rafineryjnym i do dzisiaj stanowi ważny punkt działalności wychowawczej i kulturalno-oświatowej.

          W 2006 roku wskutek pierwszego połączenia placówek oświatowych w mieście Jaśle  przedszkole weszło w skład Zespołu Szkól Miejskich nr 1 w Jaśle.

          Obecnie przedszkole jest placówką publiczną, przeznaczoną dla dzieci w wieku od 3 do 6 lat. Dzieci mają możliwość przebywania w placówce w godzinach  od 6.00 do 16.30. Zajęcia odbywają się w 3 grupach wychowawczych. Dla wszystkich dzieci organizowane są nieodpłatne zajęcia dodatkowe, zaś chętne dzieci mogą uczęszczać na zajęcia z religii. Ponadto od w ramach pomocy psychologiczno- pedagogicznej dla dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi prowadzone są zajęcia z logopedą.

          Przedszkole dysponuje dużym tarasem i ogrodem z palcem zabaw od strony południowej. Na parterze mieszczą się dwie sale zabaw dla dzieci młodszych i obszerny hol, który służy jako sala zajęć rytmicznych i ruchowych oraz jako aula na występy i uroczystości przedszkolne. Na piętrze umiejscowiona jest kuchnia, dwie sale zabaw dla dzieci starszych. Sale zabaw dla dzieci są duże, jasne, przestronne i kolorowe. Wyposażone są w bezpieczne meble, zabawki dostosowane do potrzeb i wieku dzieci oraz liczne pomoce dydaktyczne i sprzęt multimedialny.  Przy każdej sali znajduje się osobna łazienka. Przedszkole dysponuje własną kuchnią, gdzie codziennie przygotowywane są smaczne i urozmaicone posiłki. 

          Kadra pedagogiczna  i obsługa przedszkola  dokłada wszelkich starań, by każde dziecko  czuło się w przedszkolu bezpiecznie i radośnie spędzało czas.

          Kadra kierownicza:

          Joanna Flis (1949-1956). 

          Julia Rewak (1956-1978)

          Barbara Gajda (1978-1980)

          Grażyna Przywara (1980-2006)

          Gabriela Zdunek-Gajda (2006 - i nadal)

           

          Szkoła Podstawowa nr 6 im. A. Mickiewicza w Jaśle

          19 kwietnia 1995 roku z inicjatywy mieszkańców osiedli Rafineria i Gądki został powołany Społeczny Komitet Budowy Szkoły, którego przewodniczącym został pan Zdzisław Dziedzic. Początkowo budowa szkoły planowana była przy ul. Słonecznej, jednak ze względów finansowych ostatecznie zdecydowano się na budowę szkoły przy ul. Rafineryjnej.  Przy wsparciu radnych z osiedli panów: M. Janigi oraz P. Zółtka. oraz proboszcza  ks. E. Królika w 1996r.  przystąpiono do opracowania projektu architektonicznego nowej szkoły na osiedlu Rafineryjnym.

          1 września 2004 r. oddano do użytku piękny, nowoczesny budynek na miarę XXI wieku, mieszczący się przy ul. Rafineryjnej, a władze miasta podjęły decyzję o przeniesieniu z tym dniem Szkoły Podstawowej nr 6 im. A. Mickiewicza z osiedla Niegłowice do nowego budynku na osiedlu Rafineria.

           To jedna ze szkół na terenie miasta, która może poszczycić się piękną historią i wieloma osiągnięciami. Istnieje już od 1884 roku, początkowo funkcjonując jako placówka jednoklasowa na terenie obecnego osiedla Niegłowice. W  2004 roku szkoła otrzymała nowy budynek zapisując na kartach kroniki szkolnej bogatą historię swojej działalności.

          1 września 2006 r. Rada Miasta Jasła zdecydowała o utworzeniu w Jaśle pierwszego zespołu placówek i tym samym Przedszkole Miejskie nr 12 i Szkoła Podstawowa nr 6 w Jaśle weszły w skład Zespołu Szkół Miejskich nr 1 w Jaśle.

          Ponieważ podczas budowy Szkoła Podstawowa została połączona architektonicznie z Przedszkolem Miejskim jako Zespół jednostki stanowią integralną całość.

          W wyniku przeprowadzonego konkursu na stanowisko dyrektora ZSM nr 1 od początku jego istnienia została powołana pani Gabriela Zdunek-Gajda, która tą zaszczytną funkcję pełni do dnia dzisiejszego.

          W kolorowym, ciekawym architektonicznie budynku szkoły mieszczą się przestronne sale, gabinety przedmiotowe, nowoczesna pracownia komputerowa, laboratorium przyszłości, sala gimnastyczna, sala terapii, biblioteka, stołówka i świetlica. Do dyspozycji uczniowie mają również boiska szkolne oraz pobliski stadion sportowy.

          Doskonałe warunki lokalowe, bogate wyposażenie i pełna zaangażowania praca dyrekcji szkoły i nauczycieli, pozwalają podejmować różne inicjatywy, dzięki którym szkoła może poszczycić się licznymi osiągnięciami nie tylko w sferze edukacyjnej, ale także w sferze wychowawczej i opiekuńczej. Potrzeby rozwojowe uczniów były i są rozwijane na każdym etapie kształcenia, także poprzez zapewnienie uczniom udziału w konkursach, zawodach, projektach edukacyjnych.

          Przykładem są organizowane co roku różnorodne uroczystości, pikniki rodzinne, wspólne kolędowanie, zabawy andrzejkowe i karnawałowe w celu integracji środowiska lokalnego. Pielęgnowane są polskie tradycje dotyczące Świąt Bożego Narodzenia, Świąt Wielkanocnych w ścisłej współpracy z Parafią Miłosierdzia Bożego  w Jaśle.

          Kultywowane są wartości rodzinne poprzez organizowanie: Dnia Babci i Dziadka, Dnia Mamy i Taty. Szkoła włącza się w pomoc potrzebującym: wolontariat, udział w akcjach charytatywnych (Góra grosza, kiermasze bożonarodzeniowe, Adopcja Serca), realizuje liczne projekty i akcje, m.in. : Młodzież i przedsiębiorczość,  Liga naukowa z Lotosem, Face to Face with the World, Uczymy dzieci programować, Dzieci Uczą Rodziców, Szkoła na widelcu, Dzień Pustej Klasy, Szkoła do Hymnu, Szkoła Pamięta.

          Szkoła posiada liczne tytuły:, „SZKOŁA Z KLASĄ” , „SZKOŁA Z KLASĄ NA SPORTOWO”. „SZKOŁA BEZ PRZEMOCY”. W ostatnich latach uczniowie szkoły zostali zwycięzcami II edycji Ogólnopolskiego programu edukacyjnego  „Dobrze jemy ze szkołą na widelcu”.

          Nowatorskie podejście do nauczania w szkole pozwoliło w roku 2017 otrzymać szkole ogólnopolski prestiżowy: „LAUR MISTRZA NOWOCZESNEJ EDUKACJI”. Dzięki zwycięstwu w konkursie  #OSEWYZWANIE została otwarta w pełni wyposażona dodatkowa mobilna pracownia multimedialna. Dzięki temu uczniowie zyskali możliwość rozwijania swoich umiejętności w zakresie programowania, robotyki.

          Od 2022 r. jest możliwa również nauka w pełni angażująca uczniów w kreatywne i ekscytujące nauczanie w szkolnym Laboratorium Przyszłości z wykorzystaniem okularów do wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości - System ClassVR. Wizualizacje miejsc w trybie 360°, trójwymiarowe obiekty i złożone struktury na wyciągnięcie ręki to wszystko przenosi dzisiaj lekcje w zupełnie inny  wymiar i stanowi  nowoczesne narzędzia do realizacji podstawy programowej z wielu przedmiotów. Utworzono w szkole również pracownię przedmiotową do nauki  biologii, chemii, fizyki i geografii,  w ramach projektu dotyczącego dofinansowania pracowni przyrodniczych.

          Idąc z „duchem czasu” biblioteka szkolna zyskała swój elektroniczny katalog, uczniowie mogą korzystać ze szkolnego księgozbioru w sposób nowoczesny i wygodny, dla uczniów potrzebujących skupienia i wypoczynku w trakcie przerw międzylekcyjnych została utworzona tzw. Strefa Ciszy, dzięki temu magicznemu miejscu nasi podopieczni mogą w spokoju sobie poczytać, odrobić lekcje, lub po prostu sobie chwilę odpocząć i nabrać sił do dalszego zdobywania wiedzy.

          Sport w życiu „Szóstki” jest dziedziną, która cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem młodzieży, zyskuje również aprobatę dyrekcji, rady pedagogicznej i rodziców. W trosce o rozwój fizyczny i możliwości wychowawczego oddziaływania na uczniów, oprócz przypisanych programem lekcji wychowania fizycznego prowadzone są zajęcia w ramach Szkolnego Klubu Sportowego.

          Bogatą działalność szkoły w ramach krzewienia kultury fizycznej wspierają dwa kluby sportowe działające przy ZSM nr 1: „Szkolny Klub Narciarski Jasło” oraz prężnie działający od 2001 roku   i licznie utytułowany Uczniowski Klub Sportowy „SZÓSTKA”, którego zawodnicy biorą udział  z wysokimi sukcesami turniejach piłki nożnej na szczeblu miejskim, wojewódzkim, ogólnopolskim, a nawet międzynarodowym.

          W roku szkolnym 2022/23 w Zespole Szkół Miejskich nr 1 wychowuje się i edukuje prawie 300 dzieci w 13 oddziałach.  

           

          Szukamy dziś gorączkowo nowych trwałych wartości, szukamy zapominając, że tuż obok nas właśnie taką sprawdzoną wartością jest szkoła. Dlatego pamiętajmy o niej.

          Wszak wiedza o miejscu, w którym się żyje, uczy, pracuje, wiedza o przeszłości, o tworzących ją ludziach, to elementy składające się na tradycję.

          „Wychować człowieka, to nie tylko rozwijać rozum, ale kształtować całego człowieka, a więc również jego serce i jego charakter” (J. Stimpfle).

           

          Dyrektor:  mgr Gabriela Zdunek-Gajda

          nauczyciel dyplomowany, staż pracy 25 lat.

          Funkcję Dyrektora pełni od 1 kwietnia 2001 roku.