• ZIELONE NALEŚNIKI  „Dobrze Jemy ze Szkołą na Widelcu”
      • ZIELONE NALEŚNIKI „Dobrze Jemy ze Szkołą na Widelcu”

• 25.10.2019 13:15
      •

W klasie 3B odbył się pokaz kulinarny przygotowania zielonych naleśników. Zadania podjęła się mama Oli – Pani Agnieszka. Krok po kroku pokazała dzieciom, jak przygotować zielone ciasto naleśnikowe. Przygotowanie ciasta na zielone naleśniki obserwowały cztery klasy: 1A, 2A, 3A i 3B.

Przepis na zielone gryczane naleśniki:

1 szklanka mleka

½ szklanki wody

1-2 jajka,

1szklanki mąki gryczanej

1 łyżeczka oliwy z oliwek

kilka liści szpinaku.

Farsz: 400g szpinaku, łyżka masła, 1-2 ząbki czosnku, kawałek sera długodojrzewającego, 200g pomidorów koktajlowych, gałka muszkatołowa do smaku, sól i pieprz.

Ciasto wysmażyć na naleśniki. Szpinak podsmażamy z czosnkiem na łyżce masła około 2 minuty. Doprawiamy solą i pieprzem. Na gotowe naleśniki układamy przygotowany szpinak, połówki pomidorków i starty ser. Naleśnika składamy  w kopertę. Możemy też podpiec go na patelni. Smacznego.

Każde dziecko miało możliwość spróbowania zielonego naleśnika. Klasa 3b przygotowywała sobie farsz na wytrawne naleśniki z farszem szpinakowym. Były też dzieci, które zdecydowały się na zwykłe naleśniki i same je przygotowywały z dżemem, powidłem, jogurtem i owocami.

Na tablicy multimedialnej wykonaliśmy karty pracy:

„Naleśnik nie jedno ma imię”, „Jak rośnie ciasto”, „Od ziarna do mąki” i „Przekrój ziarna”.

Uczniowie poznali historię naleśnika. Nie do końca wiadomo, w którym kraju zjedzono pierwszego naleśnika. Włosi twierdzą, że powstały we Florencji. Potem trafiły do Francji. Jednak wiele źródeł podaje, że były znane już w starożytności. Mogą występować w formie deserowej i wytrawnej. Mamy: tradycyjne naleśniki - Polska, bliny – placki ze wschodu (Rosja), dosa – Indie, pancake – USA i crepes – Francja.

Serdecznie dziękuję Pani Agnieszce za aktywny udział w realizacji programu.

Koordynator – Małgorzata Mroczka