• 24 października – „Światowy dzień walki z otyłością”

• 19.11.2018 10:36
        • Nasza szkoła w ramach programu „Dobrze Jemy ze Szkołą na Widelcu” uczestniczyła w „Światowym dniu walki z otyłością”

W tym dniu nauczyciele klas młodszych zorganizowali spotkanie integracyjne pod hasłem „Piramida żywienia”. Na spotkaniu wspólnie z dziećmi dokładnie przeanalizowano piramidę żywienia uwzględniającą ruch, gdyż aktywność fizyczna  jest zalecana każdego dnia niezależnie od wieku. Wpływa na sprawność umysłową i prawidłową sylwetkę.

Drugim ważnym czynnikiem naszego zdrowia, jest woda jaką wypijamy każdego dnia. Powinniśmy wypijać 1,5 litry wody, czyli 6 szklanek, a w upalne dni i podczas wysiłku fizycznego ilość wypijanej wody należy zwiększyć. Dzięki wodzie zachodzą wszystkie procesy w naszym organizmie. Nie bez znaczenia jest to, co pijemy. Najlepiej pić wodę, herbatki owocowe niesłodzone, soki warzywne i soki owocowo- warzywne.

Posiłki musimy jeść regularnie,  4-5 posiłków dziennie. Konieczne są 3-4 godzinne przerwy między posiłkami i nie powinno się w tym czasie nic podjadać . Źródłem naszej energii powinny być warzywa i owoce,  produkty zbożowe wieloziarniste, produkty mleczne, ryby, mięso( jak najmniej czerwonego), jaja oraz oleje, orzechy i nasiona.

Ograniczyć do minimum należy tłuste mięso, białe pieczywo i słodycze. Na temat piramidy żywienia dzieci obejrzały również film, który otrzymaliśmy w ramach programu.

Następnie uczniowie grupowali różne produkty nie tylko wg piramidy żywienia, ale również wg witamin, jakie zawierają i na co wpływają.

Wspólnie przygotowaliśmy pyszne smoothie bowle z musem truskawkowym zgodnie z otrzymanym przepisem. A z przyniesionych z domu owoców i dodatków dzieci tworzyły własne kompozycje smakowe. Wśród nich były jabłka, gruszki, śliwki, winogrona, banany oraz dodatki, jak: orzechy, pestki dyni, nasiona słonecznika, rodzynki, suszone morele i wiórki kokosowe. A całość ozdabiały miętą z własnych ogródków.

Przepis: jogurt naturalny, mleczko kokosowe, nasiona chia (wcześniej połączyć z jogurtem lub sparzyć wrzącą wodą na godzinę przed spożyciem). Wszystko razem połączyć za pomocą blendera. Truskawki zmiksować (mogą być świeże lub mrożone). Do pucharków nakładamy porcję gęstego jogurtu z chia, a na to mus truskawkowy i pokrojone owoce.  COŚ PYSZNEGO!

Na zakończenie uczniowie otrzymali broszurki, na których oprócz przepisów uczeń mógł odnotować, jakie umiejętności kulinarne już opanował. A w listopadzie przeprowadzimy mini badania statystyczne, mające zwrócić uwagę dzieci i rodziców na spożywanie każdego dnia 5 porcji warzyw i owoców.

Zachęcamy do obejrzenia zdjęć z naszych warsztatów kulinarnych na stronie :https://zsm1jaslo.edupage.org/

Serdecznie dziękujemy Rodzicom za zaopatrzenie swoich dzieci w produkty potrzebne na warsztaty kulinarne.

Galeria: Zdrowo jemy

Halina Nowak, Aleksandra Sokołowska i Małgorzata Mroczka

• “Talerze pełne smakowych obfitości" w Ia

• 19.11.2018 10:18
        • W związku z obchodzonym 24.10.2018 Światowym Dniem walki z otyłością, pierwszaki już po raz 3 wzięły udział w warsztatach kulinarnych w ramach Projektu Edukacji Żwieniowo-kulinarnej “Dobrze jemy ze szkołą na widelcu” i w związku z realizacji założeń programowych, komponowały "Autorskie wersje talerzy pełnych smakowych obfitości". Chciały się przekonać i sprawdzić, co ma lepszy wpływ na ich zdrowie? Czy jedzenie na ilość, czy na jakość?
          Był to doskonały moment, aby porozmawiać z nimi na temat różnych sposobów walki z otyłością, piramidzie żywieniowej, roli aktywności ruchowej i zamiennikach żywieniowych w diecie człowieka. Wspólnie z uczniami klas drugich uczestniczyliśmy w spotkaniu zdrowotnym i obejrzeliśmy pierwszy odcinek filmu edukacyjnego “Piramida Żywieniowa”. Uczniowie dowiedzieli się o spożywaniu 5 porcji posiłków w ciągu dnia i że posiłki tylko wtedy wywierają korzystny wpływ na organizm i mogą być naprawdę przyjazne zdrowiu, jeśli zadbamy, aby były kaloryczne pod względem wartości odżywczych i atrakcyjnie podane. W zamian zyskamy kondycję, doskonałe samopoczucie i zgrabną sylwetkę. Pierwszaki komponując własne “Talerze pełne smakowych obfitości", zapominały o swoich uprzedzeniach, zmieniały własne nawyki żywieniowe i tworzyły nowe, cenne przyzwyczajenia. Jakościowo, kalorycznie i kolorystycznie dobrane zestawy smakowych obfitości wyglądały naprawdę apetycznie i smakowały wyśmienicie.
          Galeria: Talerze obfitości w Ia

Wych. Halina Nowak

• Koktajlowy poranek w Ia

• 19.11.2018 10:14
        • Dzisiejszy poranek rozpoczęliśmy niecodziennie, bo od wspólnego przygotowania owocowych koktajli, w ramach realizacji założeń projektu edukacji żywieniowo-kulinarnej “Dobrze jemy ze szkołą na widelcu” . Cyklicznie odbywające się w naszej klasie warsztaty kulinarne zyskują coraz większą popularność. Wieść o dzisiejszych zajęciach wywołała wśród dzieci wielką euforię. Zwolennikom zdrowego żywienia na samą myśl o koktajlach aż ślinka pociekła.

Galeria: Koktajlowy poranek