• Smacznie, zdrowo i na kolorowo

• 19.11.2018 10:12
        • Kolorowe przekąski albo jak kto woli kanapki to świetny sposób na rozpoczęcie przygody z warsztatami kulinarnymi, które uczniowie klasy 1a zainaugurowali w poniedziałek 08 października. Okazją ku temu stała się zespołowo przygotowywana przez uczniów w klasie, wystawa Warzywno-owocowy kosz jesiennych obfitości, oraz przystąpienie do projektu edukacji żywieniowo-kulinarnej “Dobrze jemy ze szkołą na widelcu”.

Podczas zajęć każde dziecko miało jakąś rzecz do wykonania, dzięki której czuło, że miało swój wkład pracy w przygotowywaniu posiłku. Przestrzegając zasad higieny, uczniowie poznawali wartości odżywcze przyniesionych przez siebie produktów, trafnie określili liczbę spożywanych w ciągu dnia posiłków niezbędnych do tego, aby być silnym i zdrowymi, chętnie podawali przykłady swoich ulubionych zestawów śniadaniowych i szukali odpowiedzi na pytanie Dlaczego śniadanie jest najważniejszym z posiłków ? Pełna zaangażowania postawa uczniów, bardzo korzystnie wpłynęła na ich samopoczucie. Kanapki smakowały jak nigdy. Podczas wspólnej konsumpcji panowała miła atmosfera. Uczniowie przestrzegali zasad kultury zachowania się przy stole i reguł obowiązujących podczas spożywania posiłku.

Galeria: Kolorowe kanapki

• Owoce na widelcu w IIa

• 19.11.2018 10:10
        • W ponury, deszczowy dzień klasa II a przeniosła się w ciepłe, tropikalne klimaty. Stało się to za sprawą Wyspy owoców. Dzieci rozpoznawały i poznawały smak egzotycznych owoców takich jak: kiwi, kaki-jabłko orientu, banany, pomarańcze, mandarynki oraz polskie jabłka, niektóre z własnych ogrodów. Potem nadszedł czas na samodzielne przygotowanie miseczki zdrowia. Nastąpiło dokładne krojenie, umieszczanie na talerzykach i w pucharkach oraz dekorowanie. Uczniowie dobrze znają orzechy, rodzynki, pestki dyni i słonecznika. Natomiast wszyscy z zaciekawieniem próbowali nasion chia czyli szałwii hiszpańskiej. Taka różnorodna posypka okazała się w połączeniu z owocami bardzo smakowita. Całości dopełniła świeża mięta. Smacznego!

Były to kolejne zajęcia w ramach projektu ,,Szkoła na Widelcu”.
          Galeria: Smothie

• PIKNIK - „JEST JESIENIĄ TAKI DZIEŃ”  - „Dobrze Jemy ze Szkołą na Widelcu”
        • PIKNIK - „JEST JESIENIĄ TAKI DZIEŃ” - „Dobrze Jemy ze Szkołą na Widelcu”

• 19.11.2018 10:06
        • Dwunastego października w naszej szkole odbył się piknik. Został zorganizowany we współpracy rodziców, nauczycieli i uczniów. Dzieci zajadały grillowane kiełbaski i pieczone w ognisku ziemniaki. W klasach miały przygotowany słodki poczęstunek. Wszystko bardzo im smakowało, ale niepowtarzalny smak miały ziemniaki pieczone w ognisku. Jak się później okazało, niektórzy próbowali je po raz pierwszy.

Uczniowie bawili się przy muzyce na boisku szkolnym. Brali udział w różnych konkurencjach  sportowych  i konkursach. Ogłoszono też konkurs plastyczny na  „Ziemniaka – Cudaka”, gdzie głównym bohaterem był ziemniak. Ozdobiono go różnymi warzywami. Ciekawostką dla dzieci była informacja, że do Polski warzywa sprowadziła z Włoch królowa Bona Sforza, gdyż dość miała mięsa w kuchni królewskiej.

Więcej zdjęć na naszej szkolnej stronie: Jest jesienią...

koordynator projektu: Małgorzata Mroczka

• Koktajle owocowe w IIb

• 19.11.2018 10:04
        • Jedenastego października w naszej szkole klasy: 1A, 2A i 2B kontynuowały przygodę  kulinarną pod hasłem „KOKTAJLE OWOCOWE” w ramach projektu „Dobrze Jemy ze Szkołą na Widelcu”.

Uczniowie przynieśli potrzebne składniki. Wśród nich były mrożone: wiśnie, maliny, truskawki, borówki oraz świeże jabłka, gruszki, pomarańcze, brzoskwinie i banany. Nauczyciele przynieśli z domu miksery i blendery ręczne. Każde z dzieci miało swój udział w tym przedsięwzięciu. Jedni myli owoce, drudzy je obierali, a inni jeszcze  je rozdrabniali za pomocą blendera  pod czujnym okiem nauczyciela. Do wykonania koktajlu  używali jogurtów naturalnych, ale były też dzieci, które chciały koktajle z dodatkiem kefiru. Nie zabrakło również chętnych uczniów do sprzątania warsztatu pracy. Gdy koktajle były gotowe, rozlano je do kubeczków i każdy mógł spróbować różnych smaków.

Następnego dnia uczniowie klasy 2B pracując w grupach układali wypowiedź pisemną na temat tej przygody kulinarnej. Do pracy pisemnej dodali rysunek. Najciekawsze było podsumowanie; „To był najlepszy dzień w szkole”. Z własnych doświadczeń wiem, że dzieci uwielbiają tego typu zajęcia.

Zapraszam do obejrzenia zdjęć na naszej szkolnej stronie: Owocowe koktajle

koordynator projektu – Małgorzata Mroczka

• Owocowy deser w klasie II a

• 19.11.2018 10:02
        • Realizując projekt ,,Dobrze jemy ze Szkołą na Widelcu” uczniowie udali się do przedszkolnej kuchni. Poprosili panią kucharkę Ewę o podzielenie się fachową wiedzą na temat przygotowywania koktajli z owoców i warzyw, deserów oraz zup. Pani kucharka pokazała uczniom przemysłowy blender, który służy do miksowania potraw. Dzieci poznały budowę urządzenia oraz obserwowały pracę pani Ewy podczas rozdrabniania warzyw.

Bardzo dziękujemy za tak praktyczną lekcję!

Następnie z wielką radością uczniowie przystąpili do dekoracji brzoskwiniowo-pomarańczowego deseru. Wokół unosił się piękny zapach. Wszystkim smakowała taka witaminowa i kolorowa bomba owocowa!

Galeria: Owocowy deser