• RYBA NA WIGILIJNYM STOLE warsztaty kulinarne w klasie 2b
        • RYBA NA WIGILIJNYM STOLE warsztaty kulinarne w klasie 2b

        • 18.12.2018 10:48
        • Przygotowania do warsztatów kulinarnych rozpoczęliśmy od obejrzenia filmu „Mój tata jest rybakiem”. Na ten film zaprosiliśmy również klasę 1a i 2a, które razem z nami uczestniczą w programie „Dobrze Jemy ze Szkołą na Widelcu”. Dzieci w skupieniu obejrzały film, który zapoznał je z pracą rybaka. Po filmie nawiązała się rozmowa, w której wykazały się wiadomościami zasłyszanymi podczas filmu. Doskonale zrozumiały, co oznacza znak MSC. Otrzymały zadanie do domu, aby wspólnie z rodzicami sprawdzić w sklepach, czy znajdują się ryby z tym znakiem.

             Nawiązując do najbliższej wigilii wymieniały potrawy wigilijne, jakie najczęściej znajdują się w ich domach na wigilijnym stole. Są to: barszcz czerwony z uszkami, żurek z uszkami lub ziemniakami, ryba po grecku, ryba w galarecie, śledź w śmietanie, karp smażony, pierogi z kapustą, pierogi ruskie i z suszonymi śliwkami, kapusta z grzybami, groch z masłem i kompot z suszonych owoców.

            Dwa tygodnie temu rozpoczęliśmy  przygotowania do świąt, gdyż piekliśmy i ozdabialiśmy pierniczki świąteczne. Tym razem zapytałam, czy chcieliby przygotować potrawę wigilijną z rybami ze znakiem MSC. Chętnie się na takie zajęcia zgodzili.

             Następnie nauczyciel krótko przedstawił im opowiadanie o Eli i Jasiu, którzy wspólnie  z mamą przygotowywali rybę na wigilijny stół. Podkreślił znaczenie spożywania ryb, zwłaszcza śledzi, gdyż zawierają substancje, które korzystnie wpływają na koncentrację, pracę serca i mózgu.

          Wykorzystując pomoce dydaktyczne z platformy  programu „Dobrze Jemy ze Szkołą na Widelcu” wspólnie wykonaliśmy następujące zadania:

          • „Zgadnij skąd pochodzą te ryby?” – podzieliliśmy ryby na słodkowodne (potoki, rzeki, stawy, jeziora)  i słone, czyli zamieszkujące morza i oceany.
          • Przeanalizowaliśmy,  co to znaczy „ Łowić nie dużo, ale mądrze”
          • Rozwiązaliśmy krzyżówkę MSC – „Chrońmy morza i oceany”
          • Rozwiązaliśmy „Labirynt MSC”
          • Indywidualnie pokolorowaliśmy znak MSC. W trakcie kolorowania nauczyciel jeszcze raz wyjaśnił, że MSC jest niezależną organizacją, która skupia naukowców, rybaków i ekologów, którzy opracowali zasady połowów. Przestrzeganie tych zasad zapewni przetrwanie różnych gatunków ryb i owoców morza. Jeśli na opakowaniu produktów rybnych zauważą taki znak, to będzie to oznaczało, że ryby zostały złowione w sposób przyjazny dla środowiska.
          • Bombka – rybka z znakiem MSC – praca plastyczna – składanka – na zadanie domowe.

          Dzieci świetnie się spisały. Przyniosły na zajęcia ryby, najczęściej śledzie. Stwierdziły, że nie we wszystkich sklepach można dostać ryby ze znakiem MSC. Jedna z dziewczynek powiedziała, że dopiero w szóstym sklepie z kolei znalazła taki znak na puszce i słoiku. Na zajęcia kulinarne również zaprosiliśmy dwie wcześniej wymienione klasy. Na stole mieliśmy przygotowane wszystkie produkty potrzebne do przygotowania potrawy wigilijnej. Oglądaliśmy puszki i słoiki szukając określonego znaku.

          Wykonaliśmy następujące potrawy ze śledziami:                                       

          Sałatka śledziowa - Płaty śledziowe w oleju pokroiliśmy w kostkę i wsypaliśmy do szklanego naczynia. Cebulę skrojoną w kostkę posypaliśmy odrobiną cukru, żeby nabrała łagodności. Po jej wyciśnięciu wsypaliśmy ją do śledzi. Pokroiliśmy  w kostkę 3 obrane jabłka i po dodaniu do poprzednich składników, polaliśmy śmietaną lekko mieszając.                                                            
            Druga potrawa śledziowa przygotowana przez klasę 2B to „śledź po norwesku” Najpierw pokroiliśmy cebulę w paseczki (można w talarki, które podczas duszenia na oleju rozpadną się w kółeczka) i na małym ogniu dusiliśmy do tzw. zeszklenia. Dodaliśmy do smaku soli i pieprzu, a na końcu przecieru  pomidorowego i nadal dusiliśmy przez kilka minut. Gdy przygotowana cebula przestygła, przekładaliśmy nią warstwy śledzi pokrojonych w zgrabne kawałki.

          Trzecia potrawa, która zagościła na naszym stole to ryba pieczona w piekarniku, którą przygotowała nasza uczennica Blanka z mamą w domu. Opłukane płaty ryby posypane przyprawami do ryb włożyła do nagrzanego piekarnika na 25 minut, do momentu gdy ryba nabrała lekko złotawego koloru. Następnie ozdobiła ją plastrami cytryny, a jako dodatek na talerzu pojawiła się zielona sałata i pomidory.

          Kolejna potrawa wigilijna to dwa rodzaje koreczków śledziowych, które przygotowała Ola z mamą. I ostatnią potrawę przygotowała Weronika z mamą, była to pasta rybna ze śledzi w pomidorze i białego sera. Wszystkie przygotowane ryby posiadały na opakowaniu lub etykiecie znak MSC.W klasie pięknie pachniało od przygotowanych potraw rybnych.

             Muszę przyznać, że nie wszystkie dzieci były chętne do skosztowania potraw ze śledzi. Natomiast inni zajadając i zachwycając się ich smakiem, zachęcali pozostałych do spróbowania.

             Co roku w naszej szkole mamy wigilię szkolną. Najczęściej przygotowują tę wigilię mamy naszych uczniów. Wśród potraw kilka razy była ryba po grecku, którą uczniowie chętnie zajadają. Zdjęcia lub film z tegorocznej wigilii szkolnej umieszczę na mapie działań z programu.

             Serdecznie dziękuję dzieciom i ich rodzicom za czynny udział w warsztatach oraz za zakupienie potrzebnych artykułów spożywczych.

          Organizatorom programu „Dobrze Jemy ze Szkolą na Widelcu” życzymy zdrowych Świąt Bożego Narodzenia i smacznych świątecznych potraw. 

          Galeria: Warsztaty rybne

          Wychowawca klasy – Małgorzata Mroczka              

        • więcej
        • WYRÓŻNIENIE  dla ZSM nr 1 w Jaśle w ramach programu edukacyjnego  „Dobrze Jemy ze Szkołą na Widelcu”
        • WYRÓŻNIENIE dla ZSM nr 1 w Jaśle w ramach programu edukacyjnego „Dobrze Jemy ze Szkołą na Widelcu”

        • 13.12.2018 12:15
        •  za wykorzystywanie materiałów z platformy edukacyjnej w praktyce, zaangażowanie rodziców w działania.

             Do tej pory oprócz części teoretycznej przeprowadziliśmy następujące warsztaty kulinarne: kolorowe kanapki, koktajle owocowe, smoothie bowle z musem truskawkowym, kiszenie kapusty, zakładanie ogródka ziołowego na parapecie. W najbliższym czasie będziemy przygotowywać śniadanie na szóstkę - granolę, wody smakowe na bazie wody i owoców, pierniczki świąteczne i rybne potrawy wigilijne.

             Zapraszamy do obejrzenia naszych relacji z działań na naszej szkolnej stronie i stronie programu żywieniowo-edukacyjnego.

            Serdecznie dziękujemy Rodzicom za zaopatrzenie swoich dzieci w  produkty spożywcze, bez których nie mogłyby się odbyć warsztaty kulinarne.

          Uczniowie klasy 1A, 2A i 2B oraz nauczyciele: Halina Nowak, Aleksandra Sokołowska i koordynator Małgorzata Mroczka
        • więcej
        • ŚNIADANIE NA SZÓSTKĘ – GRANOLA
        • ŚNIADANIE NA SZÓSTKĘ – GRANOLA

        • 10.12.2018 10:09
        • Klasy młodsze 1A, 2A i 2B w ramach programu żywieniowo – edukacyjnego „Dobrze Jemy ze Szkołą na Widelcu” przygotowywały śniadanie na szóstkę - granolę.

             Dzieci  do warsztatów kulinarnych były doskonale przygotowane. Wcześniej obejrzały film na tablicy multimedialnej, jak należy wykonać taki posiłek. Wspólnie z rodzicami zadbały o każdy składnik potrzebny do wykonania takiego przysmaku. Uwijały się przy tej pracy, jak mistrzowie kuchni.

             Do miski wsypały płatki owsiane, trochę pokrojonych bakalii, polały te składniki  miodem, dodały masło orzechowe, skropiły sokiem jabłkowym i sypnęły  do smaku odrobiną cynamonu.

            Po wymieszaniu składników i rozłożeniu na papierze do pieczenia, piekły przygotowany posiłek w piekarniku około 20 minut. Następnie chrupiące płatki z dodatkami wsypywały do pucharków. Na wierzch wlewały jogurt naturalny, wsypywały pokrojone owoce i bakalie. Wszystko skrapiały odrobiną miodu. Posiłek był doskonały i wszystko znikało z pucharków.

           Zachęcamy do wykonywania takich wartościowych przysmaków. Smacznego!

           Wszystkim Rodzicom serdecznie dziękujemy za współpracę.
           

          Galeria: 
          Granola w Ia
          Granola w 2a
          Granola w 2b

          Halina Nowak, Aleksandra Sokołowska i Małgorzata Mroczka

        • więcej
        • Parapetowy ogródek ziołowy
        • Parapetowy ogródek ziołowy

        • 20.11.2018 11:02
        •  

             W ramach programu „Dobrze Jemy ze Szkołą na Widelcu” dzieci z klas młodszych zakładały ogródki z ziołami na swoich parapetach.

             Od razu w naszych klasach zazieleniło się i zapachniało, gdyż można było kupić gotową doniczkę z ziołami.  Dzieci również podjęły się  samodzielnego wyhodowania ziół od ziarenka, dlatego przyniosły doniczki, drenaż, ziemię do uprawy ziół i nasiona przeróżnych ziół. Wśród nich były nasiona bazylii, kopru, pietruszki, szczawiu, melisy, mięty, oregano, rozmarynu, tymianku i majeranku. Ponadto przyniosły wykałaczki i małe kartoniki, które wykorzystały do opisu wysianych roślinek.

            Po umieszczeniu w doniczkach drobnego żwirku, gleby i wysianiu nasion dzieci przykryły nasiona cienką warstwą ziemi i lekko zwilżyły je wodą. Przez najbliższe tygodnie będą musiały obserwować swoje doniczki, codziennie podlewać odrobiną wody i dbać o dobre nasłonecznienie swoich roślinek. W ten sposób będą uczyć się systematyczności, obowiązkowości i dbałości o roślinę, a dodatkowo poznają dokładnie jej budowę.

             Dzieciom życzymy wytrwałości w realizacji zadania i wyjątkowo pięknych ziół, a Rodzicom dziękujemy za współpracę w organizowaniu potrzebnych materiałów do realizacji tego zadania.

                 Wychowawcy klasy 1a, 2a i 2b.

          Galeria: Parapetowy ogórek ziołowy

                                                    koordynator – Małgorzata Mroczka

        • więcej
        • Kiszenie kapusty  w ramach programu „Dobrze Jemy ze Szkołą na Widelcu”
        • Kiszenie kapusty w ramach programu „Dobrze Jemy ze Szkołą na Widelcu”

        • 20.11.2018 08:33
        • W naszej szkole klasy 1a, 2a i 2b kisiły kapustę. W każdej z tych klas proces kiszenia przebiegał trochę inaczej i każda klasa miała możliwość zaobserwowania pracę pozostałych dwóch klas.
          Galeria: Kiszenie kapusty
          Dzieci z klasy 1a pod nadzorem nauczyciela szatkowały główki kapusty na dużej szatkownicy, na której kiedyś szatkowano kapustę w gospodarstwach wiejskich. W klasie 2a dzieci samodzielnie szatkowały kapustę i tarły na tarkach marchewkę jako dodatek do kapusty, a w 2b myły, obierały i tarły marchewkę oraz szatkowały kapustę na małej szatkownicy, która na ogół jest w każdym domu. Jak widać na zdjęciach podczas tych czynności dzieci podjadały wiórki marchewki i kapusty.

              Zszatkowaną kapustę łączyły z marchewką i solą.  Dokładnie mieszały i ściskały w pojemniku, doprowadzając kapustę do puszczenia soku. Następnie wkładały ją do wyparzonych słoików i dobrze ubijały swoją piąstką lub tłuczkiem. Zadbały o to, żeby kapusta w słoiku była dobrze ubita i zalana sokiem. Takie rzeczy dzieci uwielbiają robić.

             Kapusta w słoikach pozostała w klasach na kilka dni do fermentacji. Powinna nabrać charakterystycznego zapachu i smaku kiszonki. Zgodnie z zaleceniem programu „Dobrze Jemy ze Szkołą na Widelcu” należy kapustę odgazować poprzez przebicie jej w kilku miejscach nożem, aby uwolnić bąbelki fermentacyjnych gazów, gdyż uwięzione są na dole słoika.

             W drugim tygodniu fermentacji słoiki z kapustą przeniesiemy w chłodniejsze miejsce, a po dwóch tygodniach możemy kapustkę skosztować.

          Kapusta kiszona wzmacnia organizm  w czasie jesienno-zimowym. Poprawia odporność za sprawą dużej ilości witaminy C. Dzięki witaminom z grupy B wykazuje właściwości dotleniające. Zawiera również witaminy E, P oraz beta-karoten, a także składniki mineralne: wapń, magnez, żelazo, potas, a także siarkę, która korzystnie wpływa na wygląd włosów, skóry i paznokci. Może regulować temperaturę ciała. W przypadku zbyt wysokiej ciepłoty -  obniża ją, w przypadku zbyt niskiej - podwyższa. Łagodzi kaszel, pobudza wydzielanie soków trawiennych i wzmacnia apetyt. Picie soku z kiszonej kapusty wykazuje działanie lecznicze na wątrobę, śledzionę, pęcherzyk żółciowy, żylaki odbytu, reumatyzm, gościec oraz miażdżycę.

           

             Po zakończonej pracy czniowie otrzymali dodatkowe  zadanie: Dowiedz się do jakich potraw wigilijnych wykorzystuje się kapustę kiszoną w twoim domu?

          Dziękujemy Rodzicom za zakupienie potrzebnych produktów  do kiszenia kapusty.

          Halina Nowak, Aleksandra Sokołowska i Małgorzata Mroczka.

        • więcej