• Kiszenie kapusty  w ramach programu „Dobrze Jemy ze Szkołą na Widelcu”
      • Kiszenie kapusty w ramach programu „Dobrze Jemy ze Szkołą na Widelcu”

      • 20.11.2018 08:33
      • W naszej szkole klasy 1a, 2a i 2b kisiły kapustę. W każdej z tych klas proces kiszenia przebiegał trochę inaczej i każda klasa miała możliwość zaobserwowania pracę pozostałych dwóch klas.
        Galeria: Kiszenie kapusty
        Dzieci z klasy 1a pod nadzorem nauczyciela szatkowały główki kapusty na dużej szatkownicy, na której kiedyś szatkowano kapustę w gospodarstwach wiejskich. W klasie 2a dzieci samodzielnie szatkowały kapustę i tarły na tarkach marchewkę jako dodatek do kapusty, a w 2b myły, obierały i tarły marchewkę oraz szatkowały kapustę na małej szatkownicy, która na ogół jest w każdym domu. Jak widać na zdjęciach podczas tych czynności dzieci podjadały wiórki marchewki i kapusty.

            Zszatkowaną kapustę łączyły z marchewką i solą.  Dokładnie mieszały i ściskały w pojemniku, doprowadzając kapustę do puszczenia soku. Następnie wkładały ją do wyparzonych słoików i dobrze ubijały swoją piąstką lub tłuczkiem. Zadbały o to, żeby kapusta w słoiku była dobrze ubita i zalana sokiem. Takie rzeczy dzieci uwielbiają robić.

           Kapusta w słoikach pozostała w klasach na kilka dni do fermentacji. Powinna nabrać charakterystycznego zapachu i smaku kiszonki. Zgodnie z zaleceniem programu „Dobrze Jemy ze Szkołą na Widelcu” należy kapustę odgazować poprzez przebicie jej w kilku miejscach nożem, aby uwolnić bąbelki fermentacyjnych gazów, gdyż uwięzione są na dole słoika.

           W drugim tygodniu fermentacji słoiki z kapustą przeniesiemy w chłodniejsze miejsce, a po dwóch tygodniach możemy kapustkę skosztować.

        Kapusta kiszona wzmacnia organizm  w czasie jesienno-zimowym. Poprawia odporność za sprawą dużej ilości witaminy C. Dzięki witaminom z grupy B wykazuje właściwości dotleniające. Zawiera również witaminy E, P oraz beta-karoten, a także składniki mineralne: wapń, magnez, żelazo, potas, a także siarkę, która korzystnie wpływa na wygląd włosów, skóry i paznokci. Może regulować temperaturę ciała. W przypadku zbyt wysokiej ciepłoty -  obniża ją, w przypadku zbyt niskiej - podwyższa. Łagodzi kaszel, pobudza wydzielanie soków trawiennych i wzmacnia apetyt. Picie soku z kiszonej kapusty wykazuje działanie lecznicze na wątrobę, śledzionę, pęcherzyk żółciowy, żylaki odbytu, reumatyzm, gościec oraz miażdżycę.

         

           Po zakończonej pracy czniowie otrzymali dodatkowe  zadanie: Dowiedz się do jakich potraw wigilijnych wykorzystuje się kapustę kiszoną w twoim domu?

        Dziękujemy Rodzicom za zakupienie potrzebnych produktów  do kiszenia kapusty.

        Halina Nowak, Aleksandra Sokołowska i Małgorzata Mroczka.

      • Wróć do listy artykułów