• EUROPEJSKI DZIEŃ ZDROWEGO JEDZENIA I GOTOWANIA

• 18.11.2019 09:39
      • „Dobrze Jemy ze Szkołą na Widelcu”

Europejski Dzień Zdrowego Jedzenia i Gotowania został zainicjowany w 2007 roku przez Komisarza Unii Europejskiej i Euro –Toques – organizacji zrzeszającej szefów kuchni. Obchodzony jest co roku 8 listopada. Celem święta jest promowanie zdrowego jedzenia w szczególności wśród najmłodszych, dobrych nawyków żywieniowych, spożywania regularnie posiłków, informowanie o konsekwencjach złej diety.

Klasa 3B zorganizowała wcześniej wycieczkę do warzywniaka, w celu poszukiwania zdrowego, pełnowartościowego jedzenia, a przede wszystkim owoców i warzyw sezonowych i lokalnej produkcji.

W ramach Europejskiego Dnia Zdrowego Jedzenia i Gotowania przygotowaliśmy w klasie 3B kolorowe frytki wg przepisu opracowanego przez Fundację „Szkoła na Widelcu” z niewielką modyfikacją.

Przepis:

2 marchewki pomarańczowe, fioletowe i żółte,

3 korzenie pietruszki lub pasternaku ( dodaliśmy też ziemniaki wg życzeń dzieci)

2 łyżki oliwy z oliwek

gałązka rozmarynu lub suszony rozmaryn

szczypta soli (minimum)

Warzywa dokładnie myjemy i obieramy ze skórki. Kroimy w słupki i skrapiamy 2 łyżkami oliwy. Warzywa umieszczamy na blaszce. Posypujemy rozmarynem i pieczemy w piekarniku rozgrzanym do 185 stopni przez 40 minut, od czasu do czasu mieszając.

Kolorowe frytki były skropione olejem z oliwek Ekstra Virgin, posypane rozmarynem i pieczone w piekarniku. Uważam, że są zdrowsze niż te gotowe i smażone na głębokim oleju. Nasze kolorowe frytki z marchewki, pietruszki i ziemniaków polecam solo lub jako dodatek do ryby. Uczniom bardzo smakowały.  Zachwycali się zapachem i smakiem, jaki zrobił rozmaryn. Smacznego.

Naszej pracy przyglądali się uczniowie z klasy 2A i 3A.

Koordynator: Małgorzata Mroczka