• „ROŚLINNIE JEMY”  warsztaty kulinarne w ramach programu edukacyjno-żywieniowego
      • „ROŚLINNIE JEMY” warsztaty kulinarne w ramach programu edukacyjno-żywieniowego

• 10.04.2019 12:35
      • „DOBRZE JEMY ZE SZKOŁĄ NA WIDELCU”
        W ubiegłym tygodniu zorganizowaliśmy warsztaty kulinarne „Roślinnie Jemy”. Zajęcia rozpoczęliśmy od wiosennej tęczy, a dokładnie od filmu dla dzieci – „Kolory tęczy”. Następnie dzieci oglądały warzywa i owoce.Segregowały je według kolorów tęczy i wykonały z powycinanych warzyw i owoców roślinną tęczę. Słusznie zauważyły, że są białe warzywa i owoce, których nie można ułożyć na wykonanej przez nich tęczy.
        Z białych warzyw wyróżniliśmy fasolę. Taką fasolę przygotował nauczyciel w domu. Po opłukaniu i kilkugodzinnym namoczeniu ziaren, fasola została ugotowana. Dzieci za pomocą wykałaczek chętnie częstowały się całymi ziarnami. Pozostałą część fasoli uczniowie pod opieką nauczyciela zmiksowali za pomocą blendera, dodając napój migdałowy (mleko roślinne), 3 suszone śliwki, zeszkloną na oleju cebulkę, pieprz i sól. W ten sposób zrobili doskonałą
        pastę z białej fasoli do smarowania chleba. Niesamowity przyjemny zapach rozchodził się po całej sali.
        Wyjątkową atrakcją na zajęciach była przygotowana przez Kacpra i jego mamę - Panią Elżbietę – sałatka tabulleh z selerem naciowym (ciecierzycy w zalewie, selera naciowego, suszonych pomidorów, kaszy bulgur, soku z cytryny, natki pietruszki, pieprzu i soli). Była przepyszna. Taka sałatka może być nowością na nasze stoły – smaczna, zdrowa i kolorowa.
        Bardzo serdecznie dziękujemy Pani Elżbiecie za zakupienie produktów i przygotowanie z synem roślinnej potrawy.
        Przy realizacji tych zajęć nawiązaliśmy do filmu „Zrób coś dla planety”. Dzieci z trzech klas częstowały się pysznościami na różnych talerzykach: porcelanowych, tekturowych i plastikowych oraz korzystały też między innymi z plastikowych sztućców. Podsumowaniem filmu i pogadanki jest postanowienie uczniów, że całkowicie rezygnujemy z plastikowych talerzyków,
        kubeczków, sztućców i rureczek do picia, gdyż to może niekorzystnie wpływać na nasze zdrowie, a poza tym zaśmieca naszą planetę Ziemię.

Dodatkowo dzieci rozstrzygały rebusy, rozpoznawały rośliny strączkowe i otrzymały do uzupełnienia kartę „ Licznik warzyw i owoców dla całej rodziny”, która ma uświadomić wszystkim, że warzywa i owoce mają ogromny wpływ na nasze zdrowie i należy je jeść 5 razy dziennie.
        Polecamy sałatkę z selera naciowego i pastę z białej fasoli. Na zdrowie!
        Galeria: Roślinnie jemy
        Koordynator – Małgorzata Mroczka