• RYBA NA WIGILIJNYM STOLE -  warsztaty kulinarne w klasie 2b

• 18.12.2018 10:49

• Galeria: Warsztaty rybne
          ​​​​​​​

Przygotowania do warsztatów kulinarnych rozpoczęliśmy od obejrzenia filmu „Mój tata jest rybakiem”. Na ten film zaprosiliśmy również klasę 1a i 2a, które razem z nami uczestniczą w programie „Dobrze Jemy ze Szkołą na Widelcu”. Dzieci w skupieniu obejrzały film, który zapoznał je z pracą rybaka. Po filmie nawiązała się rozmowa, w której wykazały się wiadomościami zasłyszanymi podczas filmu. Doskonale zrozumiały, co oznacza znak MSC. Otrzymały zadanie do domu, aby wspólnie z rodzicami sprawdzić w sklepach, czy znajdują się ryby z tym znakiem.

• PIERNICZKI ŚWIĄTECZNE W KLASIE 2B

• 13.12.2018 13:38
        • Tradycyjnie od kilku lat przed Bożym Narodzeniem w naszej szkole pieczemy pierniczki. W bieżącym roku klasa 2B nie tylko wycinała foremkami pierniczki z gotowego ciasta przygotowanego w domu przez jedną z matek, ale też od podstaw przygotowywała składniki na ciasto odmierzając je na wadze. Następnie wyrabiała ciasto i je rozwałkowywała oraz wycinała pierniczki o różnych kształtach.

Warsztaty kulinarne z dziećmi przeprowadziła mama Kacpra - Pani Elżbieta, która czuwała nad całością wszystkich prac aż do zakończenia pieczenia.

Kilka dni później uczniowie przynieśli kolorowe pisaki cukiernicze, posypki i polewy. Każde z dzieci samodzielnie ozdabiało pierniczki według własnego pomysłu. Gotowe kolorowe pierniczki uczniowie zabrali do swojego domu i ozdobią nimi wigilijny stół.

Serdecznie dziękujemy Pani Elżbiecie za przeprowadzenie zajęć kulinarnych.

Pieczenie pierników
          Dekorowanie pierników

Wych. Małgorzata Mroczka

• Mikołaj w IIb

• 10.12.2018 11:51
        • Chociaż za oknami brak śniegu, to nastrój świąteczny zagościł już w naszej szkole.

W tym wyjątkowym dniu, pojawili się również uczniowie, którzy w swoim stroju mieli coś czerwonego, czyli mikołajowego. Tradycyjnie, jak co roku, tego dnia, panował u nas szczególny klimat, przede wszystkim za sprawą  szanownego Gościa. Dzieci rozpoznały Go od razu - to Mikołaj. Był to dobry znak, świadczący o tym, że dzieci były grzeczne i zasłużyły na prezenty. Mikołaj dotarł do szkoły z workiem pełnym słodkości, co nasi uczniowie przyjęli bardzo entuzjastycznie. Dla każdego dziecka znalazła się słodka niespodzianka i dla młodszego i dla starszego, i dla grzecznego i mniej grzecznego. Było dużo radości i uśmiechów. Przejęte i uradowane buźki, zwłaszcza najmłodszych dzieci, potwierdziły, że wierzą w Mikołaja i niecierpliwie Go oczekują. Spotkanie z Mikołajem minęło bardzo szybko i sprawiło dzieciom wiele radości i wrażeń.

Szkoda, że Mikołajki są tylko raz w roku!
          Galeria: Mikołaj w IIb

• Granola w IIb

• 10.12.2018 11:49
        • Nasza klasa w ramach programu żywieniowo – edukacyjnego „Dobrze Jemy ze Szkołą na Widelcu” przygotowywały śniadanie na szóstkę - granolę.

Dzieci  do warsztatów kulinarnych były doskonale przygotowane. Wcześniej obejrzały film na tablicy multimedialnej, jak należy wykonać taki posiłek. Wspólnie z rodzicami zadbały o każdy składnik potrzebny do wykonania takiego przysmaku. Uwijały się przy tej pracy, jak mistrzowie kuchni.

Do miski wsypały płatki owsiane, trochę pokrojonych bakalii, polały te składniki  miodem, dodały masło orzechowe, skropiły sokiem jabłkowym i sypnęły  do smaku odrobiną cynamonu.

Po wymieszaniu składników i rozłożeniu na papierze do pieczenia, piekły przygotowany posiłek w piekarniku około 20 minut. Następnie chrupiące płatki z dodatkami wsypywały do pucharków. Na wierzch wlewały jogurt naturalny, wsypywały pokrojone owoce i bakalie. Wszystko skrapiały odrobiną miodu. Posiłek był doskonały i wszystko znikało z pucharków.

Zachęcamy do wykonywania takich wartościowych przysmaków. Smacznego!

Wszystkim Rodzicom serdecznie dziękujemy za współpracę.

Galeria: Granola w 2b

Małgorzata Mroczka

• Parapetowy ogródek ziołowy

• 20.11.2018 09:07
        • W ramach programu „Dobrze Jemy ze Szkołą na Widelcu” dzieci z II b zakładały ogródki z ziołami na swoich parapetach.

Od razu w naszych klasach zazieleniło się i zapachniało, gdyż można było kupić gotową doniczkę z ziołami.  Dzieci również podjęły się  samodzielnego wyhodowania ziół od ziarenka, dlatego przyniosły doniczki, drenaż, ziemię do uprawy ziół i nasiona przeróżnych ziół. Wśród nich były nasiona bazylii, kopru, pietruszki, szczawiu, melisy, mięty, oregano, rozmarynu, tymianku i majeranku. Ponadto przyniosły wykałaczki i małe kartoniki, które wykorzystały do opisu wysianych roślinek.

Po umieszczeniu w doniczkach drobnego żwirku, gleby i wysianiu nasion dzieci przykryły nasiona cienką warstwą ziemi i lekko zwilżyły je wodą. Przez najbliższe tygodnie będą musiały obserwować swoje doniczki, codziennie podlewać odrobiną wody i dbać o dobre nasłonecznienie swoich roślinek. W ten sposób będą uczyć się systematyczności, obowiązkowości i dbałości o roślinę, a dodatkowo poznają dokładnie jej budowę.

Dzieciom życzymy wytrwałości w realizacji zadania i wyjątkowo pięknych ziół, a Rodzicom dziękujemy za współpracę w organizowaniu potrzebnych materiałów do realizacji tego zadania.

Galeria: Parapetowy ogórek ziołowy

koordynator – Małgorzata Mroczka