• RYBA NA WIGILIJNYM STOLE -  warsztaty kulinarne w klasie 2b
      • RYBA NA WIGILIJNYM STOLE - warsztaty kulinarne w klasie 2b

      • 18.12.2018 10:49

      • Galeria: Warsztaty rybne
        ​​​​​​​

        Przygotowania do warsztatów kulinarnych rozpoczęliśmy od obejrzenia filmu „Mój tata jest rybakiem”. Na ten film zaprosiliśmy również klasę 1a i 2a, które razem z nami uczestniczą w programie „Dobrze Jemy ze Szkołą na Widelcu”. Dzieci w skupieniu obejrzały film, który zapoznał je z pracą rybaka. Po filmie nawiązała się rozmowa, w której wykazały się wiadomościami zasłyszanymi podczas filmu. Doskonale zrozumiały, co oznacza znak MSC. Otrzymały zadanie do domu, aby wspólnie z rodzicami sprawdzić w sklepach, czy znajdują się ryby z tym znakiem.  
         

      • Nawiązując do najbliższej wigilii wymieniały potrawy wigilijne, jakie najczęściej znajdują się w ich domach na wigilijnym stole. Są to: barszcz czerwony z uszkami, żurek z uszkami lub ziemniakami, ryba po grecku, ryba w galarecie, śledź w śmietanie, karp smażony, pierogi z kapustą, pierogi ruskie i z suszonymi śliwkami, kapusta z grzybami, groch z masłem i kompot z suszonych owoców.

          Dwa tygodnie temu rozpoczęliśmy  przygotowania do świąt, gdyż piekliśmy i ozdabialiśmy pierniczki świąteczne. Tym razem zapytałam, czy chcieliby przygotować potrawę wigilijną z rybami ze znakiem MSC. Chętnie się na takie zajęcia zgodzili.

           Następnie nauczyciel krótko przedstawił im opowiadanie o Eli i Jasiu, którzy wspólnie  z mamą przygotowywali rybę na wigilijny stół. Podkreślił znaczenie spożywania ryb, zwłaszcza śledzi, gdyż zawierają substancje, które korzystnie wpływają na koncentrację, pracę serca i mózgu.

        Wykorzystując pomoce dydaktyczne z platformy  programu „Dobrze Jemy ze Szkołą na Widelcu” wspólnie wykonaliśmy następujące zadania:

        • „Zgadnij skąd pochodzą te ryby?” – podzieliliśmy ryby na słodkowodne (potoki, rzeki, stawy, jeziora)  i słone, czyli zamieszkujące morza i oceany.
        • Przeanalizowaliśmy,  co to znaczy „ Łowić nie dużo, ale mądrze”
        • Rozwiązaliśmy krzyżówkę MSC – „Chrońmy morza i oceany”
        • Rozwiązaliśmy „Labirynt MSC”
        • Indywidualnie pokolorowaliśmy znak MSC. W trakcie kolorowania nauczyciel jeszcze raz wyjaśnił, że MSC jest niezależną organizacją, która skupia naukowców, rybaków i ekologów, którzy opracowali zasady połowów. Przestrzeganie tych zasad zapewni przetrwanie różnych gatunków ryb i owoców morza. Jeśli na opakowaniu produktów rybnych zauważą taki znak, to będzie to oznaczało, że ryby zostały złowione w sposób przyjazny dla środowiska.
        • Bombka – rybka z znakiem MSC – praca plastyczna – składanka – na zadanie domowe.

        Dzieci świetnie się spisały. Przyniosły na zajęcia ryby, najczęściej śledzie. Stwierdziły, że nie we wszystkich sklepach można dostać ryby ze znakiem MSC. Jedna z dziewczynek powiedziała, że dopiero w szóstym sklepie z kolei znalazła taki znak na puszce i słoiku. Na zajęcia kulinarne również zaprosiliśmy dwie wcześniej wymienione klasy. Na stole mieliśmy przygotowane wszystkie produkty potrzebne do przygotowania potrawy wigilijnej. Oglądaliśmy puszki i słoiki szukając określonego znaku.

        Wykonaliśmy następujące potrawy ze śledziami:                                       

        Sałatka śledziowa - Płaty śledziowe w oleju pokroiliśmy w kostkę i wsypaliśmy do szklanego naczynia. Cebulę skrojoną w kostkę posypaliśmy odrobiną cukru, żeby nabrała łagodności. Po jej wyciśnięciu wsypaliśmy ją do śledzi. Pokroiliśmy  w kostkę 3 obrane jabłka i po dodaniu do poprzednich składników, polaliśmy śmietaną lekko mieszając.                                                            
          Druga potrawa śledziowa przygotowana przez klasę 2B to „śledź po norwesku” Najpierw pokroiliśmy cebulę w paseczki (można w talarki, które podczas duszenia na oleju rozpadną się w kółeczka) i na małym ogniu dusiliśmy do tzw. zeszklenia. Dodaliśmy do smaku soli i pieprzu, a na końcu przecieru  pomidorowego i nadal dusiliśmy przez kilka minut. Gdy przygotowana cebula przestygła, przekładaliśmy nią warstwy śledzi pokrojonych w zgrabne kawałki.

        Trzecia potrawa, która zagościła na naszym stole to ryba pieczona w piekarniku, którą przygotowała nasza uczennica Blanka z mamą w domu. Opłukane płaty ryby posypane przyprawami do ryb włożyła do nagrzanego piekarnika na 25 minut, do momentu gdy ryba nabrała lekko złotawego koloru. Następnie ozdobiła ją plastrami cytryny, a jako dodatek na talerzu pojawiła się zielona sałata i pomidory.

        Kolejna potrawa wigilijna to dwa rodzaje koreczków śledziowych, które przygotowała Ola z mamą. I ostatnią potrawę przygotowała Weronika z mamą, była to pasta rybna ze śledzi w pomidorze i białego sera. Wszystkie przygotowane ryby posiadały na opakowaniu lub etykiecie znak MSC.W klasie pięknie pachniało od przygotowanych potraw rybnych.

           Muszę przyznać, że nie wszystkie dzieci były chętne do skosztowania potraw ze śledzi. Natomiast inni zajadając i zachwycając się ich smakiem, zachęcali pozostałych do spróbowania.

           Co roku w naszej szkole mamy wigilię szkolną. Najczęściej przygotowują tę wigilię mamy naszych uczniów. Wśród potraw kilka razy była ryba po grecku, którą uczniowie chętnie zajadają. Zdjęcia lub film z tegorocznej wigilii szkolnej umieszczę na mapie działań z programu.

           Serdecznie dziękuję dzieciom i ich rodzicom za czynny udział w warsztatach oraz za zakupienie potrzebnych artykułów spożywczych.

        Organizatorom programu „Dobrze Jemy ze Szkolą na Widelcu” życzymy zdrowych Świąt Bożego Narodzenia i smacznych świątecznych potraw.
         

        Wychowawca klasy – Małgorzata Mroczka                                                                                                 

      • Wróć do listy artykułów