• Wspomnienia z wizyty na Cyprze

• Wszyscy jesteśmy Cypryjczykami, czyli relacja z wizyty nauczycieli ZSM nr 1 w Jaśle w szkole podstawowej Agia Marina Chrysochous Primary School na Cyprze, w ramach projektu Comenius.

W maju 2014 roku troje nauczycieli naszej szkoły odwiedziło gościnny i malowniczy Cypr. Pobyt rozpoczęliśmy od obejrzenia powitalnego przedstawienia prezentującego tradycyjne zwyczaje weselne, przygotowanego przez dzieci i nauczycieli goszczącej nas szkoły. Symboliczne zaślubiny uczciliśmy wszyscy, wykonując w kółku taniec do tradycyjnej muzyki. Następnie zwiedziliśmy szkołę oraz przedszkole. Placówka umieszczona jest w bardzo malowniczej okolicy – z jej okien podziwiać można zarówno góry jak i morze.

Kolejne dni naszego pobytu obfitowały w szereg działań z uczniami oraz inspirujące rozmowy z nauczycielami z wszystkich biorących udział w projekcie krajów; oprócz Polski i Cypru były to Hiszpania, Rumunia, Irlandia, Szkocja i Anglia. Cypryjscy uczniowie z ogromnym zaciekawieniem obejrzeli film przedstawiający animowaną historię Polski oraz nauczyli się tańczyć krakowiaka. Taniec ten spodobał im się tak bardzo, iż w ciągu kolejnych dni niejednokrotnie wykonywali go w czasie przerw. Dzieci były również bardzo zaciekawione zwyczajami i kulturą Polski.

Oprócz przeprowadzenia polskiej lekcji, mieliśmy również okazję obserwować zajęcia prowadzone w szkole oraz wymieniać się spostrzeżeniami i doświadczeniami z wszystkimi uczestnikami wizyty. Było to dla nas jedno z najbardziej inspirujących doświadczeń.

Kolejnym punktem pobytu był festiwal rękodzieła, ściśle związany z celami projektu, jakimi m.in. było odkrywanie dawnych umiejętności i zawodów. Zaprezentowane zostały takie umiejętności jak wyplatanie koszy i krzeseł, malowanie ikon czy gotowanie tradycyjnej cypryjskiej potrawy – trachanas. Dzieci bardzo ochoczo włączały się w przebieg festiwalu, z dumą pomagając w prezentacjach zaproszonym na tę okazję seniorom, którzy niejednokrotnie z własnego dzieciństwa pamiętali czasy świetności prezentowanych przez siebie zajęć.

Na koniec mieliśmy również przyjemność wziąć udział w rejsie po Morzu Śródziemnym do Zatoki Afrodyty, odwiedzić klasztor w górach oraz przejść klimatycznymi uliczkami cypryjskich wiosek. Z wyprawy przywieźliśmy wiele wspomnień, pomysłów i inspiracji, nawiązaliśmy ciekawe znajomości a nasze twarze muśnięte zostały cudownym cypryjskim słońcem.