• ,,COMIENIUS" WEEK - SPAIN

• Wyjazd do Hiszpanii to ostatnia z zaplanowanych wizyt w ramach programu Comenius. Odbyła się ona w dniach 4-9 maja 2015 roku. Wzięło w niej udział czworo nauczycieli oraz sześć uczennic z klasy V.

Dziewczynki wraz z opiekunami były zakwaterowane na terenie farmy pomarańczowej ,,Casablanca", gdzie miały możliwość poznawania rówieśników z krajów partnerskich. Uczestniczyły tam w różnych formach aktywności oraz w wycieczkach pieszych (do ruin zamku, nocny marsz do lasu).

Częstym miejscem spotkań była szkoła - Colegio Hernandez w miejscowości Villanueva. de Castellon czyli organizator wizyty w Hiszpanii. Uroczyste powitanie odbyło się w miejscowym teatrze, gdzie podczas Comenius Festival zaprezentowali się uczniowie tejże szkoły. Była też okazja do poznania kadry pedagogicznej, rodziców oraz przedstawicieli lokalnych władz. W programie wizyty zaplanowano także prowadzenie lekcji w różnych oddziałach przedszkolnych oraz szkolnych. Nauczyciele z naszej szkoły prowadzili lekcję w kl. III, podczas której hiszpańscy uczniowie obejrzeli prezentację o Polsce oraz naszej placówce, poznali wymowę nazw kolorów w języku polskim oraz kroki krakowiaka, co okazało się absolutnym hitem. Do tańca dołączyli także nauczyciele i mamy uczniów.

Bardzo widowiskową imprezą była Fallas Festival  (parada ulicami miasta z udziałem dzieci w tradycyjnych hiszpańskich strojach a następnie palenie - specjalnie przygotowanych na tą okazję - tekturowych figur (nasza delegacja przywiozła spongebob'a).

Dla nauczycieli zorganizowane były wycieczki - do winnicy, do zakładów sortowania i pakowania pomarańczy oraz przetwórstwa owoców cytrusowych. Organizatorzy zadbali także o to, by przygotować tradycyjny hiszpański lunch - paellę. Wyjątkowo smaczne były świeże pomarańcze oraz soki z nich wytwarzane.

Ostatni dzień pobytu w Hiszpanii to wyjazd do Valencji, gdzie zobaczyliśmy bardzo okazały obiekt Centrum Sztuki i Nauki a także mieliśmy możliwość pobytu na plaży. Pożegnało nas Morze Śródziemne oraz  gorący piasek, gdyż następnie udaliśmy się na lotnisko i wyruszyliśmy w drogę powrotną.

W Hiszpanii urzekła nas piękna słoneczna pogoda, mili i sympatyczni ludzie a także sady pomarańczowe. Może kiedyś powrócimy tam jeszcze ...