• „Hazard? Nie daj się wciągnąć!"

      „Hazard? Nie daj się wciągnąć!"

      17.04.2024 12:17
       Uczniowie klas 7a I 7b wzięli udział w ogólnopolskiej akcji edukacyjnej „Hazard? Nie daj się wciągnąć!" Jest to akcja edukacyjna Krajowej Administracji Skarbowej skierowana do uczniów klas 7 i 8 szkół podstawowych i wszystkich szkół ponadpodstawowych.
      W ramach akcji uczniowie uczyli się:
      • czym jest nielegalny hazard i jakie mogą być skutki uczestniczenia w takich grach
      • zagrożenia wynikające z hazardu, w tym z pozornie bezpiecznych gier internetowych
      • skutki uzależnień od hazardu
      Galeria: 
    • Asamblaż jako forma sztuki współczesnej w klasie 7A i 7B

      Asamblaż jako forma sztuki współczesnej w klasie 7A i 7B

      18.03.2024 09:19

      Uczniowie klas siódmych na lekcjach plastyki omawiali różne formy sztuki współczesnej, m.in. asamblaż i instalację. Tematyka ta zainicjowała aktywność twórczą uczniów, którzy podjęli się wykonania własnych projektów asamblażu. Jest to  odmiana trójwymiarowego kolażu złożonego z różnych przedmiotów lub ich fragmentów połączonych w całość na płaszczyźnie lub w formie przestrzennej podobnej do rzeźby. Praca złożona jest z różnego rodzaju przedmiotów, np. codziennego użytku, bezużytecznych fragmentów (rzeczy zużyte, zepsute), form naturalnych (drewno, zasuszone rośliny) a nawet odpadów.
                  Uczniowie pracowali w małych grupach, gromadzili materiały, wspólnie planowali proces tworzenia dzieła, uzgadniali koncepcję, dokonywali podziału obowiązków. Można było zauważyć duże zaangażowanie wszystkich uczniów. Ta współpraca zaowocowała wykonaniem ciekawych i pomysłowych prac przestrzennych, którym uczniowie nadali oryginalne tytuły. Każda grupa zaprezentowała swój asamblaż przed klasą. Taka metoda pracy poprzez działanie na pewno utrwali wiedzę uczniów na temat asamblażu jako formy sztuki współczesnej.
      nauczyciel plastyki
      Małgorzata Szewczyk

       

      Galeria:    

      nauczyciel plastyki
      Małgorzata Szewczyk

    •  Poznajemy smaki i zapachy potraw krajów niemieckojęzycznych

      Poznajemy smaki i zapachy potraw krajów niemieckojęzycznych

      18.03.2024 09:14
      W ramach podsumowania działu pt,, Guten Appetit!” uczniowie klasy VII a i VII b pracowali metodą projektu. Celem było zgłębienie kulinarnych tradycji Niemiec, Austrii i Szwajcarii poprzez przygotowanie charakterystycznych dla tych regionów przysmaków bądź potraw. Projekt rozpoczęliśmy od podziału uczniów na grupy, aby mogli współpracować i dzielić się swoimi umiejętnościami. Każda grupa przygotowała jedną bądź dwie potrawy reprezentujące specjały z danego kraju niemieckojęzycznego. W efekcie pracy uczniów udało się przygotować szeroki wybór potraw, od tradycyjnego śniadania niemieckiego , przez austriackie sznycle wiedeńskie po wiedeński tort Sachera. Nie zabrakło również typowej niemieckiej sałatki kartoflanej , placków ziemniaczanych i napojów. Uczniowie przygotowali również przysmaki na słodko były to : austriacki andrut, szwajcarski chlebek maślany z marmoladą, strudel z jabłkami, tort czekoladowy i praliny. Każda z potraw została odpowiednio przygotowana i zaprezentowana przez przedstawiciela grupy. Odbyła się degustacja potraw, podczas której uczniowie mieli okazję spróbować różnorodnych smaków i doświadczyć kulinarnego bogactwa regionów niemieckojęzycznych. Była to nie tylko ,,żywa lekcja gotowania, przyrządzania”, ale również lekcja otwartości i akceptacji innych kultur.
      Galeria:    
    • Warsztaty Bezpieczeństwa nad Wodą i Pokazy Ratownicze

      Warsztaty Bezpieczeństwa nad Wodą i Pokazy Ratownicze

      26.02.2024 09:44

      Dnia 21 lutego uczniowie klas 6a, 7a oraz 7b wzięli udział w wyjątkowych warsztatach związanych z bezpieczeństwem nad wodą oraz pokazach ratowniczych na Jasielskiej Pływalni, zorganizowanych przez Polski Instytut Rozwoju Kultury Fizycznej i Sportu.

      Wydarzenie rozpoczęło się o godzinie 10:00 rano. Wszyscy uczniowie zebrali się przed szkołą, pełni entuzjazmu i gotowi do nauki. Po dotarciu na miejsce, zostaliśmy serdecznie przywitani przez organizatorów, którzy przygotowali dla nas bogaty program.

      Warsztaty rozpoczęły się od teoretycznej części, podczas której dowiedzieliśmy się o podstawowych zasadach bezpieczeństwa nad wodą, jak również o zagrożeniach związanych z kąpielami w otwartych wodach. Ekspert z Polskiego Instytutu Rozwoju Kultury Fizycznej i Sportu przekazał nam wiele przydatnych informacji, które mogą okazać się niezwykle istotne w sytuacjach awaryjnych.

      Następnie przyszedł czas na praktykę. Pod okiem doświadczonych ratowników, dwóch ochotników miało możliwość przećwiczyć podstawowe techniki ratownicze, takie jak rzuty ratunkowe czy udzielanie pierwszej pomocy. Ćwiczenia te nie tylko sprawiły nam wiele frajdy, ale również dały nam pewność siebie w sytuacjach awaryjnych nad wodą.

      Najbardziej emocjonującą częścią wydarzenia były jednak pokazy ratownicze. Specjaliści zademonstrowali nam swoje umiejętności w akcjach ratowniczych na wodzie, używając różnorodnego sprzętu ratunkowego. Widok ratowników w akcji był niezwykle imponujący i zachęcał nas do podjęcia nauki pływania oraz zdobycia wiedzy z zakresu ratownictwa wodnego.

      Po zakończeniu warsztatów i pokazów, wszyscy uczestnicy wróciliśmy do szkoły pełni wrażeń i nowej wiedzy. Warsztaty związane z bezpieczeństwem nad wodą i pokazy ratownicze na Jasielskiej Pływalni były nie tylko edukacyjne, ale także niezapomnianym przeżyciem, które z pewnością zostanie w naszej pamięci na długo.

      Dziękujemy Polskiemu Instytutowi Rozwoju Kultury Fizycznej i Sportu za zorganizowanie tego wyjątkowego wydarzenia oraz wszystkim ratownikom za ich poświęcony czas i cenne nauki, które przekazali nam podczas warsztatów.
       

      Galeria:


       
    • Wycieczka edukacyjna do Rzeszowa

      Wycieczka edukacyjna do Rzeszowa

      16.02.2024 10:42

      Dnia 14 lutego 2024 roku uczniowie naszej klasy 7A w ramach realizacji projektu "Młodzież i Przedsiębiorczość - VI edycja miejska" mieli niezwykłą przyjemność wziąć udział w fascynującej wycieczce edukacyjnej do Rzeszowa, gdzie głównymi punktami programu były wizyta w Narodowym Banku Polskim (NBP) oraz w Sądzie Rejonowym.

      Narodowy Bank Polski - Warsztaty z Ekonomii:

      Rozpoczęliśmy naszą podróż od odwiedzenia lokalnego oddziału Narodowego Banku Polskiego. W ramach projektu "Młodzież i Przedsiębiorczość" mieliśmy okazję uczestniczyć w warsztatach z ekonomii, które miały na celu poszerzenie naszej wiedzy na temat funkcjonowania banku oraz ogólnych zasad ekonomii. 

      Na początku naszej wizyty zostaliśmy serdecznie przywitani przez pracownika banku, który z pasją opowiadał nam o różnych dziedzinach bankowości. Przez interaktywne prezentacje i symulacje dowiedzieliśmy się, jak działa system finansowy, jakie usługi oferuje bank, a także jakie są podstawowe zasady gospodarki.

      Warsztaty obejmowały praktyczne ćwiczenia, takie jak  rozpoznawanie  autentyczności znaków pieniężnych,  możliwość zamiany monet w samoobsługowym urządzeniu do wymiany , możliwość zamiany obiegowych monet 5 zł na monety okolicznościowe 5 zł z serii „Odkryj Polskę” w kasie oddziału oraz zwiedzanie mini muzeum bankowego. Uczestnicy mieli również możliwość zadawania pytań, co przyczyniło się do lepszego zrozumienia zagadnień związanych z ekonomią i bankowością.

       

      Sąd Rejonowy - Profilaktyka Prawna:

      Po fascynującej wizycie w Narodowym Banku Polskim udaliśmy się do Sądu Rejonowego w Rzeszowie w ramach działań z zakresu profilaktyki prawnej. Podczas tej części wycieczki mieliśmy okazję zobaczyć, jak funkcjonuje sąd oraz dowiedzieć się, jakie są podstawowe zasady wymiaru sprawiedliwości.

      Sędzia oprowadził nas po różnych salach sądowych, wyjaśniając, jak przebiegają procesy sądowe. Uczniowie mieli okazję zadawać  pytania  sędziemu dotyczące pracy w sądzie oraz ogólnych zasad prawnych.

      Wizyta w Sądzie Rejonowym była cennym doświadczeniem, pozwalającym nam lepiej zrozumieć mechanizmy prawne i znaczenie sprawiedliwości w społeczeństwie oraz odpowiedzialności za swoje czyny.

       

      Podsumowanie:

      Wycieczka do Rzeszowa była nie tylko edukacyjna, ale również inspirująca i pełna pozytywnych wrażeń. Dziękujemy wszystkim pracownikom Narodowego Banku Polskiego oraz Sądu Rejonowego za ciepłe przyjęcie i poświęcony czas. Ta wyjątkowa podróż z pewnością wpłynęła pozytywnie na rozwój naszej wiedzy i świadomości społecznej.

      Koordynatopr projektu: Gabriela Ciborowska

      Galeria: