• Warsztaty ceramiczne w skansenie Archeologicznym Karpacka Troja

      Warsztaty ceramiczne w skansenie Archeologicznym Karpacka Troja

      22.04.2024 14:28
       Uczniowie klasy szóstej na lekcjach plastyki omawiali tematykę dotyczącą rzeźby. Na zakończenie tego działu zaplanowano warsztaty ceramiczne organizowane przez Skansen Archeologiczny Karpacka Troja. Celem warsztatów było zapoznanie z historią wytwórczości ceramicznej naszego regionu oraz zapoznanie z podstawowymi technikami lepienia i zdobienia w glinie.
                  Uczniowie wykazali duże zaangażowanie i zainteresowanie tematyką warsztatów. Większość z nich wykonała prace zgodnie z instruktażem prowadzącej warsztaty, a niektórzy stworzyli własne formy, wykazując się kreatywnością i pomysłowością. Warsztaty przebiegały w bardzo miłej atmosferze, a uczniowie dokładali starań, aby ich prace były wykonane dokładnie i starannie. Widać było skupienie na ich twarzach, a także radość z tworzenia czegoś własnego. Każdy wykonał kilka form, które po wysuszeniu zostaną przywiezione do szkoły, a następnie dowolną techniką ozdobione i udekorowane.
       Małgorzata Szewczyk
      Galeria: 
    • Kim jest postać z obrazu ,,Dziewczyna z perłą"?- lekcja plastyki w klasie VI

      Kim jest postać z obrazu ,,Dziewczyna z perłą"?- lekcja plastyki w klasie VI

      26.02.2024 11:12
      Uczniowie klasy szóstej realizowali tematykę związaną z kolejną dziedziną sztuki jaką jest malarstwo. Poznawali techniki malarskie oraz omawiali rodzaje malarstwa. Na zakończenie wykonali własną pracę malarską, decydując się na wybrany przez siebie rodzaj malarstwa. Były wśród nich pejzaże, martwa natura, portrety, malarstwo marynistyczne oraz fantastyczne.
                  Szóstoklasiści mieli także okazję zatrzymać się na dłużej nad ciekawą postacią przedstawioną przez barokowego malarza Johannes'a Vermeera na obrazie ,,Dziewczyna z perłą". Uczniowie dzielili się swoimi wrażeniami, próbowali rozpoznać emocje, jakie malują się na twarzy tej dziewczyny, wykorzystywali zdobytą wcześniej wiedzę dotyczącą gamy barwnej, waloru, kompozycji, światłocienia itp. Poznali podstawowe informacje dotyczące tego obrazu, ale niestety nie dowiedzieli się kim jest ta postać, gdyż źródła tego nie podają. Na zakończenie mogli sprawdzić swoją wiedzę, wykonując krótki test.
                   Obraz, nazywany też ,,Mona Lisą Północy", do dzisiaj zachwyca i pozostawia aurę tajemniczości. Jest to jedno z najczęściej reprodukowanych dzieł w historii malarstwa. Chcąc zobaczyć oryginał musimy udać do Hagi, do Muzeum Mauritshuis. Obraz był inspiracją do powstania powieści historycznej ,,Dziewczyna z perłą" autorstwa Tracy Chevalier, a następnie filmu kostiumowego o tym samym tytule w reżyserii Petera Webbera.
                  Małgorzata Szewczyk
       Galeria: 
    • Warsztaty Bezpieczeństwa nad Wodą i Pokazy Ratownicze

      Warsztaty Bezpieczeństwa nad Wodą i Pokazy Ratownicze

      26.02.2024 09:42

      Dnia 21 lutego uczniowie klasy 6a, wzięli udział w wyjątkowych warsztatach związanych z bezpieczeństwem nad wodą oraz pokazach ratowniczych na Jasielskiej Pływalni, zorganizowanych przez Polski Instytut Rozwoju Kultury Fizycznej i Sportu.

       

      Wydarzenie rozpoczęło się o godzinie 10:00 rano. Wszyscy uczniowie zebrali się przed szkołą, pełni entuzjazmu i gotowi do nauki. Po dotarciu na miejsce, zostaliśmy serdecznie przywitani przez organizatorów, którzy przygotowali dla nas bogaty program.

      Warsztaty rozpoczęły się od teoretycznej części, podczas której dowiedzieliśmy się o podstawowych zasadach bezpieczeństwa nad wodą, jak również o zagrożeniach związanych z kąpielami w otwartych wodach. Ekspert z Polskiego Instytutu Rozwoju Kultury Fizycznej i Sportu przekazał nam wiele przydatnych informacji, które mogą okazać się niezwykle istotne w sytuacjach awaryjnych.

      Następnie przyszedł czas na praktykę. Pod okiem doświadczonych ratowników, dwóch ochotników miało możliwość przećwiczyć podstawowe techniki ratownicze, takie jak rzuty ratunkowe czy udzielanie pierwszej pomocy. Ćwiczenia te nie tylko sprawiły nam wiele frajdy, ale również dały nam pewność siebie w sytuacjach awaryjnych nad wodą.

       

      Najbardziej emocjonującą częścią wydarzenia były jednak pokazy ratownicze. Specjaliści zademonstrowali nam swoje umiejętności w akcjach ratowniczych na wodzie, używając różnorodnego sprzętu ratunkowego. Widok ratowników w akcji był niezwykle imponujący i zachęcał nas do podjęcia nauki pływania oraz zdobycia wiedzy z zakresu ratownictwa wodnego.

      Po zakończeniu warsztatów i pokazów, wszyscy uczestnicy wróciliśmy do szkoły pełni wrażeń i nowej wiedzy. Warsztaty związane z bezpieczeństwem nad wodą i pokazy ratownicze na Jasielskiej Pływalni były nie tylko edukacyjne, ale także niezapomnianym przeżyciem, które z pewnością zostanie w naszej pamięci na długo.

      Dziękujemy Polskiemu Instytutowi Rozwoju Kultury Fizycznej i Sportu za zorganizowanie tego wyjątkowego wydarzenia oraz wszystkim ratownikom za ich poświęcony czas i cenne nauki, które przekazali nam podczas warsztatów.
       

      Galeria:



       
    • Kolędowanie i wigilia  w 6a

      Kolędowanie i wigilia w 6a

      29.12.2023 09:19
      Kolędowanie i wigilia  w 6a

    • Wycieczka 6b do Hoczwi

      Wycieczka 6b do Hoczwi

      12.10.2023 12:47
      Hoczew. Malownicza miejscowość nad rzeką Hoczewką, jedna z najstarszych wsi w Bieszczadach, która władali niegdyś przedstawiciele Balów i Fredrów to Hoczew. Tę właśnie miejscowość odwiedziły dzieci z klasy 6a i 7b.
      Korzystając z oferty biura podróży “Dzikie Bieszczady” uczniowie mogli wziąć udział w wyjątkowej i niezapomnianej przygodzie w Osadzie Podróżnika.
      Dzieci brały udział w dwóch grach terenowych:
      Poszukiwanie skarbów – wyposażona w mapę, kompas oraz nawigację, GPS, grupa miała poszukiwać poszczególnych punktów, które doprowadzą do Osady za lasem, gdzie będzie ukryty skarb,
      Szkolenie Zakapiora Bieszczadzkiego – zajęcia typu Team Building, składające się z rozgrywek pomiędzy uczestnikami, takie jak: strzelanie z łuku, wbijanie gwoździ na czas, rzuty podkowami i siekierkami do celu i przeciąganie liny.
      Pomiędzy zabawami zostało rozpalone ognisko , uczniowie mogli spędzić wspólnie wolny czas smażąc kiełbaski i rozmawiając. Na zakończenie zmagań każdy z uczestników otrzymał pamiątkowy certyfikat szkolenia oraz wyłoniona została najlepsza trójka “Zakapiorów Bieszczadzkich” wśród dziewcząt i chłopców.
      A oto fotorelacja: