•  Wycieczka edukacyjna do Rzeszowa
        • Wycieczka edukacyjna do Rzeszowa

        • 19.02.2024 13:11
        • Dnia 14 lutego 2024 roku uczniowie klas 7A i 7B naszej szkoły mieli niezwykłą przyjemność wziąć udział w fascynującej wycieczce edukacyjnej do Rzeszowa, gdzie głównymi punktami programu były wizyta w Narodowym Banku Polskim (NBP) oraz w Sądzie Rejonowym.
          Projekt "Młodzież i Przedsiębiorczość- VI edycja miejska" realizowany przez Jasielskie Stowarzyszenie Przedsiębiorców ze środków finansowych Narodowego Banku Polskiego w ramach programu edukacji ekonomicznej oraz Miasta Jasła i jasielskich przedsiębiorców.

          Narodowy Bank Polski - Warsztaty z Ekonomii:

          Rozpoczęliśmy naszą podróż od odwiedzenia lokalnego oddziału Narodowego Banku Polskiego. W ramach projektu "Młodzież i Przedsiębiorczość" mieliśmy okazję uczestniczyć w warsztatach z ekonomii, które miały na celu poszerzenie naszej wiedzy na temat funkcjonowania banku oraz ogólnych zasad ekonomii. 

          Na początku naszej wizyty zostaliśmy serdecznie przywitani przez pracownika banku, który z pasją opowiadał nam o różnych dziedzinach bankowości. Przez interaktywne prezentacje i symulacje dowiedzieliśmy się, jak działa system finansowy, jakie usługi oferuje bank, a także jakie są podstawowe zasady gospodarki.

          Warsztaty obejmowały praktyczne ćwiczenia, takie jak  rozpoznawanie  autentyczności znaków pieniężnych,  możliwość zamiany monet w samoobsługowym urządzeniu do wymiany , możliwość zamiany obiegowych monet 5 zł na monety okolicznościowe 5 zł z serii „Odkryj Polskę” w kasie oddziału oraz zwiedzanie mini muzeum bankowego. Uczestnicy mieli również możliwość zadawania pytań, co przyczyniło się do lepszego zrozumienia zagadnień związanych z ekonomią i bankowością.

           

          Sąd Rejonowy - Profilaktyka Prawna:

          Po fascynującej wizycie w Narodowym Banku Polskim udaliśmy się do Sądu Rejonowego w Rzeszowie w ramach działań z zakresu profilaktyki prawnej. Podczas tej części wycieczki mieliśmy okazję zobaczyć, jak funkcjonuje sąd oraz dowiedzieć się, jakie są podstawowe zasady wymiaru sprawiedliwości.

          Sędzia oprowadził nas po różnych salach sądowych, wyjaśniając, jak przebiegają procesy sądowe. Uczniowie mieli okazję zadawać  pytania  sędziemu dotyczące pracy w sądzie oraz ogólnych zasad prawnych.

          Wizyta w Sądzie Rejonowym była cennym doświadczeniem, pozwalającym nam lepiej zrozumieć mechanizmy prawne i znaczenie sprawiedliwości w społeczeństwie oraz odpowiedzialności za swoje czyny.

           

          Podsumowanie:

          Wycieczka do Rzeszowa była nie tylko edukacyjna, ale również inspirująca i pełna pozytywnych wrażeń. Dziękujemy wszystkim pracownikom Narodowego Banku Polskiego oraz Sądu Rejonowego za ciepłe przyjęcie i poświęcony czas. Ta wyjątkowa podróż z pewnością wpłynęła pozytywnie na rozwój naszej wiedzy i świadomości społecznej.

           

          Gabriela Ciborowska

          Galeria: 
        • więcej
        • Młodzież i przedsiębiorczość - VI edycja miejska

        • 25.10.2023 12:21
        • 3... 2...1... Rok Szkolny 2023/2024 uroczyście rozpoczęty!
          A wraz z nim rozpoczynamy realizację projektu edukacyjnego
          "Młodzież i Przedsiębiorczość - VI edycja miejsca"
          W tym roku w programie biorą udział klasy 7a i 7b. 


          Młodzież i Przedsiębiorczość – VI edycja miejska – projekt edukacyjny realizowany przez Jasielskie Stowarzyszenie Przedsiębiorców we współpracy i przy współfinansowaniu Miasta Jasła i lokalnych przedsiębiorców. Projekt realizowany z Narodowym Bankiem Polskim w ramach programu edukacji ekonomicznej w szkołach podstawowych w okresie wrzesień 2023 r. – czerwiec 2024 r.

          Celem projektu skierowanego do 100 uczniów w wieku 12-16 lat uczęszczających do Szkoły Podstawowej nr 1, 2 i 4 oraz Zespołu Szkół Miejskich nr 1 i 3 w Jaśle, a także rodziców uczniów uczęszczających na spotkania wywiadowcze jest podniesienie poziomu wiedzy, kompetencji i umiejętności oraz obudzenie ducha ciągłego rozwoju i zaangażowania na płaszczyźnie społecznej i gospodarczej wśród beneficjentów.

          Założone cele zostają osiągnięte poprzez doprowadzenie do samookreślenia własnych potrzeb, problemów z nimizwiązanych i ukazanie sposobów ich rozwiązania oraz rozwoju z wykorzystaniem przedstawionych narzędzi.

          W ramach projektu zaplanowano realizację następujących działań:
          – warsztaty ekonomii, prawa w biznesie, przedsiębiorczości i public relations dla uczniów,
          – wizyty studyjne w jasielskich przedsiębiorstwach dla uczniów wraz z opiekunami,
          – wyjazdy edukacyjne do Rzeszowa dla uczniów wraz z opiekunami (warsztaty w Narodowym
          Banku Polskim – Oddział Okręgowy w Rzeszowie),
          – spotkania z przedsiębiorcą,
          – konkurs dla uczniów „Mój pomysł na lokalny biznes”,
          – warsztaty przygotowujące debaty oxfordzkie dla uczniów,
          – przedstawienie debat oxfordzkich lokalnym społecznościom i ich nagranie w formie
          materiału edukacyjnego,
          – warsztaty praktycznej edukacji przedsiębiorczości dla rodziców uczniów uczęszczających na
          spotkania wywiadowcze,
          – gala podsumowująca.

          Istotnym elementem projektu jest przedstawienie wypracowanych przez młodzież pomysłów biznesowych szerokiemu gronu przedsiębiorców i mieszkańców Miasta Jasła w formie broszury, a także przedstawienie lokalnej społeczności w szkołach debat oxfordzkich oraz udostępnienie ich profesjonalnych nagrań w Internecie dla celów edukacyjnych w przyszłości

        • więcej
        • Podsumowanie projektu "Młodzież i Przedsiębiorczość - V edycja miejska
        • Podsumowanie projektu "Młodzież i Przedsiębiorczość - V edycja miejska

        • 09.06.2022 09:40
        • Dobiegły końca działania odbywające się w naszej szkole w ramach projektu „Młodzież
          i Przedsiębiorczość – V edycja miejska”
          realizowanego przez Jasielskie Stowarzyszenie Przedsiębiorców  w okresie od września 2021 r. do czerwca 2022 r.

          W ramach tegorocznej edycji projektu zrealizowano warsztaty ekonomiczne, prawa w biznesie, public relations, przedsiębiorczości, wizytę studyjną w F.A. JAFAR S.A., spotkanie edukacyjne z pracownikami Oddziału Okręgowego w Rzeszowie Narodowego Banku Polskiego w Podkarpackiej Szkole Wyższej w Jaśle – w miejsce wyjazdów do Rzeszowa, z uwagi na pandemię Covid-19, warsztaty przedsiębiorczości osobistej i zawodowej oraz warsztaty bankowości i monterazymu –  miejsce wyjazdów do Warszawy z uwagi na wojnę w Ukrainie i wyłączenie możliwości odwiedzenia Centrum Pieniądza NBP i Sejmu RP należących do infrastruktury krytycznej państwa, konkurs „Mój pomysł na lokalny biznes”, warsztaty przygotowujące debaty oxfordzkie, przedstawienie debat lokalnym społecznościom oraz ich nagranie w formie materiału edukacyjnego.

          Młodzież w trakcie tworzenia debat oxfordzkich wykazała się ogromną pomysłowością, kreatywnością oraz zaangażowaniem. Uczniowie biorący udział w debacie omawiali jakże istotny dla nas wszystkich w obecnym czasie temat: „Własny biznes lepszy niż praca na etat.” Podana teza miała zarówno swoich zwolenników, jak i przeciwników.  Efekty pracy uczniów naszej szkoły dostępne są na kanale YouTube oraz Facebook Jasielskiego Stowarzyszenia Przedsiębiorców.

          W konkursie „Mój pomysł na lokalny biznes” uczniowie i uczennice naszej szkoły:

          Katarzyna Schabińska zajęła I miejsce,
          a Zuzanna Michalik uplasowała się na III miejscu.

          Serdecznie gratulujemy i życzymy wielu sukcesów w życiu zawodowym!

          Projekt „Młodzież i Przedsiębiorczość – V edycja miejska” realizowany jest przez Jasielskie Stowarzyszenie Przedsiębiorców we współpracy z Narodowym Bankiem Polskim w ramach programu edukacji ekonomicznej oraz Miastem Jasło.
           

          Galeria 

           

        • więcej
        • EkonoMistrzowie w SP6
        • EkonoMistrzowie w SP6

        • 30.11.2021 13:00
        • Jasielskie Stowarzyszenie Przedsiębiorców, przekazało naszej szkole otrzymane od Oddziału Okręgowego w Rzeszowie Narodowego Banku Polskiego edukacyjne gry planszowe dla dzieci w wieku 7-10 lat „ekonoMistrz Junior”, które z przyjemnoscią i zaangażowaniem wykorzystują nasi uczniowie.
          Gra planszowa "ekonoMistrz Junior" dla dzieci w wieku 7–10 lat umożliwia emocjonującą, dostosowaną poziomem wiedzy i umiejętności do potencjalnego odbiorcy rozgrywkę, jednocześnie zaznajamiając z treściami związanymi z pieniądzem – przede wszystkim oszczędzaniem, wydawaniem pieniędzy i finansami osobistymi.
          Gra karciana "ekonoMistrz" to narzędzie edukacyjne i jednocześnie emocjonująca, nieskomplikowana rozgrywka. Pokazuje, że nauka poprzez zabawę jest nie tylko możliwa, lecz przynosi także odpowiednie efekty w postaci pogłębienia wiedzy z zakresu edukacji ekonomicznej. Tematyka gry koncentruje się na zagadnieniach związanych z NBP, ekonomią i bankowością. Gracz po przeprowadzonej rozgrywce poznaje nowe pojęcia z dziedziny ekonomii, dzięki czemu łatwiej może zrozumieć z pozoru trudne terminy.
        • więcej