• R-Ewolucja w szkolnym planie

      • Trzy przedmioty dziennie, nauka przez doświadczenie i lekcje w terenie, ograniczenie do minimum zadań domowych i ocen. 

        Wydaje się niemożliwe, a jednak tak wygląda nauka w naszej szkole od września 2023 roku.  

        Podstawową zmianą, którą wprowadziliśmy innowacją "R-Ewolucja w szkolnym planie"  jest nauczanie blokowe, tzn. realizowanie przedmiotów serią tych samych lub zbliżonych tematyką zajęć jednego dnia.

        Dzięki tej zmianie przez większość dni uczniowie mają po trzy przedmioty dziennie, zamiast sześciu. Noszą mniej książek i łatwiej im się przygotować do mniejszej ilości przedmiotów. A co za tym idzie, chętniej zostają po lekcjach i korzystają z zajęć dodatkowych.

        Nauczanie blokowe to także większe możliwości dla nauczyciela. Temat lekcji realizowany jest bez pośpiechu, a w ciągu 1,5 godziny można utrwalić zdobyta wiedzę, powtórzyć, zrobić doświadczenia. 

        Więcej czasu na lekcji to także więcej czasu, który można poświęcić na pomoc dzieciom. W "Szóstce" zrezygnowaliśmy już 3 lata temu z zadań domowych na weekendy, ograniczamy do niezbędnego minimum prace domowe w tygodniu i stawiamy na samodzielne działanie uczniów podczas lekcji. 

        W klasach 1-3 od dwóch lat oceniamy tylko opisowo, nie stawiamy stopni cyfrowych ani żadnych słoneczek. 

        W klasach 4-8 ograniczyliśmy tradycyjne oceny wyrażone stopniem (1-6), częściej korzystamy z dobrodziejstwa samooceny ucznia i oceniania kształtującego, wprowadziliśmy do statutu  "JN"- " Jeszcze Nie".

        Językowo rzecz ujmując, „jeszcze nie” to synonim „niedostatecznego”. Nie ma więc różnicy między jednym stopniem a drugim. To przecież to samo. Jest jednak różnica formalna. Otóż „niedostateczny” ma swój odpowiednik cyfrowy w postaci „1”. Natomiast „jeszcze nie” nie ma takiego odpowiednika, jest to zatem „niedostateczny” bez jedynki.

        „JESZCZE NIE” oznacza, że możemy poprawić się w danej dziedzinie, jeśli włożymy więcej pracy, wysiłku i spróbujemy innych strategii to dojdziemy do naszego „rezultatu”. Po prostu uczymy się i JESZCZE czegoś nie opanowaliśmy

        Słowa „jeszcze”, „jeszcze nie” dają dzieciom więcej wiary w siebie, ukazują ścieżkę do przyszłości, która wzmacnia wytrwałość. I tak możemy zmieniać nastawienie uczniów. 

        Przede wszystkim uczymy sie w szkole nagradzać mądrze, nie inteligencję czy talent. Ten sposób zawiódł. Nagradzajmy sam proces, zaanagażowanie, wysiłek dzieci, ich strategie, koncentrację, wytrwałość, ich postępy. Nagradzanie za proces wzmacnia w dzieciach wytrzymałość i odporność.