• Międzynarodowe spotkanie w ZSM nr1 w ramach projektu Comenius

•

W ramach projektu Comenius "Uczenie się przez całe życie" do Jasła przyjechali przedstawiciele sześciu krajów europejskich: Anglii, Irlandii, Szkocji, Rumunii, Cypru i Hiszpanii.

Wizytę w Polsce rozpoczęli od zwiedzania kopalni soli w Wieliczce - unikalnej na skalę światową atrakcji turystycznej w Polsce.  Mieli również okazje odetchnąć świąteczną atmosferę krakowskich Sukiennic i Rynku.

Po przyjeździe do Jasła nasi goście uczestniczyli w warsztatach decoupage zorganizowanych przez goszczący ich Zespół Szkół Miejskich nr 1. Zachwyceni tą techniką, własnoręcznie ozdobili kilka drewnianych elementów.

Kolejne dni przynosiły nowe atrakcje. Jedną z nich był Międzynarodowy Festiwal Kolęd i Pastorałek. Nastrojowe utwory wykonywali uczniowie ZSM nr 1. Zagraniczni goście brali czynny udział w pracach jury. Przedstawiciele szkół partnerskich typowali swoich faworytów i wręczali uczestnikom nagrody przywiezione ze swoich krajów. Choć wykonawcy prezentowali utwory w języku polskim, festiwal wywołał pozytywne emocje. Nie zabrakło wzruszeń i wielu ciepłych słów.

Wśród różnorodnych zajęć, które przewidziano dla uczestników projektu, szczególne zainteresowanie wzbudził pobyt w Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie oraz Zakładzie Produkcji Bombek "Dagmara", a zwłaszcza warsztaty, w których mieli możliwość uczestniczyć.

Kolejnym punktem międzynarodowej wizyty było zwiedzanie szkoły i przedszkola. Nie tylko przyglądali się zajęciom prowadzonym przez nauczycieli, ale także sami prowadzili ciekawe lekcje. Było to interesujące doświadczenie, zarówno dla dzieci, jak i dla nich samych. Należy zauważyć, iż dzieci ciepło i spontanicznie reagowały na prowadzących, wykazywały się kreatywnością.

Kulminacyjnym punktem wizyty była tradycyjna polska Wigilia, którą zainaugurowały występy artystyczne uczniów. Mimo, iż cała uroczystość odbyła się w sali gimnastycznej, wszyscy odczuli magię „polskich świąt”, nie zabrakło tradycyjnego dzielenia się opłatkiem oraz wigilijnego posiłku poprzedzonego odczytem Ewangelii i wspólną modlitwą. Do zagranicznych gości przybył także św. Mikołaj, by podarować im świąteczne upominki.

W uroczystości brali udział wszyscy pracownicy szkoły, uczniowie i rodzice uczniów, a także goście, m.in. burmistrz Ryszard Pabian oraz przedstawiciele Rady Miasta i Rady Powiatu.

Zagraniczni goście, którzy w ramach programu Comenius odwiedzili nasze miasto, poznali polską tradycję i doświadczyli także znanej w całym świecie polskiej gościnności. Byli zauroczeni i wzruszeni oryginalnością polskiej kultury i tradycji.