• Moje 24 europejskie godziny

        •  

          Nasze przedsięwzięcia jako placówki edukacyjnej związane są z Akcjami Comenius 1 i 2.

          A wszystko rozpoczęło się od wyjazdu na seminarium kontaktowe do Hiszpanii, którego głównym celem było spotkanie z nauczycielami z różnych zakątków Europy, wymiana doświadczeń, poglądów, uwag, opinii a w rezultacie wyłonienie i zawiązanie grupy szkół o podobnych standardach i zainteresowaniach gotowych stworzyć grupę partnerską do realizacji międzynarodowego projektu szkolnego............ I udało się!!!

          Grupa projektowa zawiązała się, w jej skład prócz naszej placówki weszły szkoły z Wielkiej Brytanii /Anglii/, Hiszpanii, Szwecji i Rumunii – która jest koordynatorem projektu. Następnym etapem było skonkretyzowanie tematu projektu, ustalenie jego celów a także prac związanych z rozplanowaniem poszczególnych działań w 3-letnim toku jego trwania jak również przewidywanych rezultatów w postaci produktów finalnych.

          Kolejnym bardzo ważnym!!!!! krokiem było skrupulatne dopracowanie wniosku projektowego i złożenie go Agencji Narodowej Programu Socrates w celu jego zatwierdzenia.

          Niestety są to procedury długotrwałe i na wynik zmuszeni jesteśmy czekać aż do końca roku szkolnego. Wszyscy trzymamy kciuki za powodzenie naszego projektu!!!!!

          A teraz kilka szczegółów dotyczących projektu:

          Tytuł projektu – MOJE  24  EUROPEJSKIE  GODZINY

          Czas trwania  -  3 lata

          Opis projektu  - Szkoły uczestniczące w projekcie skupiały się na tym co działo się i dzieje w naszych krajach w dziedzinie edukacji i jej poziomu.  Przedstawiano 24-godzinny dzień ucznia każdego kraju zaangażowanego w tym projekcie aby pokazać wszystkie podobieństwa i różnice w stylach życia uczniów. Pokazano różne aspekty ich życia rodzinnego, dziedzictwa kulturowego, powiązań z historia i teraźniejszością, poruszyć problematykę mniejszości narodowych i etnicznych, zwyczajów i współpracy pomiędzy szkołą, społecznością lokalną i rodziną.  Osiągnięto to poprzez naukę o językach, tradycjach, przyzwyczajeniach, stylach życia, kulturach krajów uczestniczących w projekcie. Jednocześnie nasza uwaga będzie skupiona na  środowisku własnym każdego ucznia. Poprzez uzgodniony plan pomiędzy szkołami uczestniczącymi w projekcie stwarzano możliwość dla rozwoju uczniowskiej aktywności. Byliśmy zainteresowani zaprezentowaniem jakości i poziomu każdego narodowego systemu edukacji poprzez stosowanie technologii informatycznych, umiejętności komunikacji i innych kompetencji, które były wzmacniane poprzez mobilność nauczycieli.  Produktami finalnymi projektu  między innymi były: - prezentacje komputerowe każdego kraju w programie Power Point

          -         Międzynarodowy Kalendarz Kulturowy

          -         Książka z przepisami kulinarnymi w 5 językach

          -         Albumy fotograficzne

          -         Skrzynka pytań i wystawy.

          Projekt został zakończony 30 czerwca 2009 r i pozytywnie oceniony.  Przed nami kolejne plany wspólpracy z innymi krajami.