• Comenius w Irlandii

• W dniach 15 – 20 marca 2015 delegacja  nauczycieli z naszej szkoły dzięki uczestnictwu w projekcie Comenius miała okazję spędzić niezapomniane chwile w Irlandii.
          Ten niesamowity czas poznawania i zdobywania nowych doświadczeń rozpoczął się od uczestnictwa w Paradzie Świętego Patryka. Jest to w Irlandii narodowe i religijne święto obchodzone 17 marca. Najważniejszą tradycją obchodów dnia św. Patryka jest noszenie ubrań i różnorodnych akcesoriów właśnie w kolorze zielonym.
          Zieleń to narodowy kolor Irlandii, nawiązujący do krajobrazu wyspy i symbolizujący koniczynę przypisywaną tradycyjnie świętemu Patrykowi. W wielu miastach organizowane są wówczas festyny i uliczne pochody, w których dominuje właśnie zieleń. W dniu świętego Patryka mieliśmy również okazję obejrzeć występ lokalnej grupy ludowej „The Mummers”, która prezentuje obrzędy i tradycje regionu Donegal. Po występie sami przebraliśmy się w stroje grupy i odgrywaliśmy obrzędowe scenki.

W czasie pobytu w Irlandii nauczyciele mieli okazję zwiedzić  Termon National School, z którą współpracujemy w ramach projektu Comenius oraz pobliskie przedszkole. Obserwacja placówek i zajęć w nich prowadzonych była kolejnym źródłem ciekawych doświadczeń edukacyjnych.
          Miłym wrażeniem było oglądanie w szkole wystawy dotyczącej Polski, na której znajdowały się symbole narodowe, informacje na temat naszej ojczyzny, a także zdjęcia i pamiątki, które są charakterystyczne dla naszego kraju. Nauczyciele mieli okazję poprowadzić lekcję prezentując naszą szkołę, opowiadając o Polsce i naszej kulturze. Na koniec nauczyciele uczyli dzieci podstawowych kroków Krakowiaka, który okazał się przypaść im bardzo do gustu. Uczniowie zadawali sporo pytań i wyrazili chęć odwiedzenia Polski w przyszłości. Podczas jednego z dni pobytu w szkole uczniowie przygotowali piękny koncert oraz występ w którym przedstawili nam historię pierwszych rodzin, które osiedlały się w prowincji Donegal.

Podczas wizyty nauczyciele zwiedzili zamek, Park Narodowy Glenveagh National Park oraz byli w Północnej Irlandii w Omach Folk Park.  Był też czas gdy można było posłuchać „na żywo” irlandzkiej muzyki oraz spróbować tradycyjnych potraw.
          W czasie pobytu dopisywała nam piękna i słoneczna pogoda, która nie jest typowa dla tego kraju.
                   Wyjazd był wspaniałym czasem poznawania nowych ludzi, miejsc i zdobywania kolejnych doświadczeń. Pięknymi wspomnieniami nauczyciele podzielili się z uczniami oraz pracownikami szkoły. Nasi uczniowie z niecierpliwością wyczekują kolejnego wyjazduw którym tym razem wezmą udział, a który już wkrótce bo w maju,  tym razem do Hiszpanii.