Inscenizacja wiersza Jana Brzechwy „Na straganie”

14.11.2022 11:08

Na zajęciach rozwijających kreatywność i zajęciach dodatkowych klasa 2a przygotowywała krótką inscenizację wiersza Jana Brzechwy „Na straganie”.  Dzieci uczyły się gry aktorskiej i utrwalały pojęcia związane z teatrem, jak: scena, aktor, charakteryzacja, rekwizyt, reżyser, kurtyna, afisz teatralny, kukiełka, pacynka, marionetka. Dokładnie nauczyły się swojej roli i przygotowały stroje i rekwizyty.

Klasa wystąpiła przed uczniami z klasy 1A i Panią Dyrektor. Została nagrodzona brawami i pochwałami przez Panią Małgorzatę Szewczyk wychowawczynię klasy 1a i Panią Dyrektor.

Po występie wszystkie dzieci omówiły warzywa jakie wystąpiły w teatrzyku oraz ich wartości w codziennym odżywianiu.

Nastepnie uczniowie oceniali swoje występy i stroje oraz zdecydowali, że zabierają się do pracy nad nowym teatrzykiem. Przygotują „Szewczyka Dratewkę” Janiny Porazińskiej.

Wychowawca klasy: Małgorzata Mroczka

Klasa 2A w Karpackiej Troi

02.11.2021 13:44

W ubiegłym tygodniu klasa 2a była na wycieczce w Skansenie Archeologicznym w Trzcinicy. Przewodniczka zapoznała uczniów z początkami powstania grodu Trzcinica i z życiem ówczesnej ludności. Uczniowie obejrzeli kilkanaście chat, krytych trzciną, półziemiankę  i zrekonstruowane obwarowania grodu. Największą atrakcją wśród dzieci cieszył się zwierzyniec, w którym uczniowie zobaczyli parę bydła szkockiego, byka węgierskiego długorogiego, kozy, owce, kury i kaczki. Mogły też z bliska poobserwować konie i karmiły je owsem.

W ramach warsztatów uczniowie kredkami woskowymi  ozdabiali ornamentami średniowiecznymi ekologiczne torby na zakupy, które należało przeprasować przez białą kartkę, aby utrwalić wzór.

Ze skansenu klasa wróciła spacerkiem, dopisała nam słoneczna, bezwietrzna pogoda. Dzieci zadowolone wróciły do szkoły.

Wych. Małgorzata Mroczka

2a #Szkoła Pamięta

29.10.2021 16:36
      Zbliżają się dni, w których w szczególny sposób pamiętamy o zmarłych. Porządkujemy groby i zapalamy znicze. Wspominamy zarówno naszych bliskich, jak i tych, którzy zapisali się w historii. Pamięć o nich jest wyrazem szacunku dla ich życia i dokonań. Włączyliśmy się w akcję Ministerstwa Edukacji Narodowej „Szkoła pamięta” i organizujemy w naszej szkole różnorodne działania upamiętniające te ważne dla nas postaci oraz wydarzenia.
      Dzisiaj klasa 2a odwiedziła  Płytę Sapera.
      #SzkołaPamięta

BEZPIECZNY PRZEJAZD – 2a

15.10.2021 12:57
      W naszej klasie gościliśmy pracownika PLK, który jest Ambasadorem Bezpieczeństwa i funkcjonariuszy Straży Ochrony Kolei, którzy zapoznali uczniów z zagrożeniami występującymi na kolei i na drodze. Uczniowie obejrzeli przygotowane filmy z niebezpiecznymi sytuacjami kolejowymi, poznali znaki, które informują nas do jakiego przejazdu się zbliżamy i jak
      należy zachować się gdy zostaniemy zamknięci przez rogatki. Uczniowie uważnie słuchali, a następnie wypowiadali się i udzielali odpowiedzi na pytania gości, a za właściwe odpowiedzi otrzymywali nagrody rzeczowe. Za udział w akcji propagującej bezpieczne zachowanie na przejazdach kolejowo-drogowych cała klasa otrzymała upominki z książeczką, którą dzieci mogą wykorzystać do rozmowy z Rodzicami.
      Serdecznie dziękuję Pani Dorocie Rolek- Tuchowskiej za zorganizowanie spotkania
      Wychowawca: Małgorzata Mroczka

Dzień Dziewczynek w 2a

15.10.2021 12:52
      W poniedziałek 11 października obchodziliśmy Dzień Dziewczynek. Chłopcy składali życzenia koleżankom z klasy i wręczyli upominki przygotowane przez Klasową Radę Rodziców. Dziewczynki poczęstowały chłopców lizakami w kształcie serduszka. Była w tym dniu chwila na zabawę na dywanie, taniec integracyjny i na ciche czytanie ulubionej książki.
      Bardzo dziękujemy Rodzicom za upominki dla dziewczynek i lizaki dla chłopców.
      Wych. Małgorzata Mroczka

JESIEŃ W LESIE 2A i 3A

08.10.2021 13:50

Klasa 2a i 3a w bieżącym tygodniu były w lesie w Bierówce.  W lesie czekała na nich pani leśniczy, która opowiedziała dzieciom o pracy leśniczego. Leśniczy zarządza , organizuje i nadzoruje pracę w zakresie gospodarki leśnej, nasiennictwa, szkółkarstwa, hodowli roślin, ochrony i użytkowania lasu. Zajmuje się także zwalczaniem przestępstw i wykroczeń w zakresie szkodnictwa leśnego, odpowiada za sprzedaż drewna. Uczniowie rozpoznawali drzewa. Dowiedzieli się, że w lesie organizowane są szkółki, w których uprawia się młode drzewa. Są też młodziki, czyli młode drzewa, które same się nasiały i tam też leśniczy prowadzi prace mające na celu wyhodowanie pięknych okazów drzewek.

Po spotkaniu z panią leśnik dzieci bawiły się na leśnej słonecznej polanie. Rodzice zorganizowali dla dzieci ognisko w ściśle wyznaczonym miejscu, gdzie dzieci upiekły sobie kiełbaski i chleb.

Największe zainteresowanie wzbudziło poroże jelenia, które mogli sami potrzymać w ręce. Uczniowie mogli indywidualnie porozmawiać z panią leśnik przy specjalnych tablicach i poznać ssaki żyjące w tym lesie, owady i ptaki.

Dzieci z wycieczki wróciły zadowolone do szkoły.

Wychowawcy klas.

KOLOROWE, SMACZNE I ZDROWE KANAPKI W 2A

08.10.2021 13:47

Od kilku dni klasa 2a na zajęciach szkolnych poznaje tajemnice kulinarne.  Uczniowie wiedzą, że aby się dobrze rozwijać muszą dużo się ruszać i zjadać urozmaicone posiłki i pić dużo wody. Wiedzą również, że śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Daje im siłę do pracy, nauki i zabawy. Orientują się, że w ciągu dnia powinni zjadać 5 posiłków i w każdym z nich powinna być porcja warzyw.

We środę na pierwszej godzinie lekcyjnej przygotowywali każdy dla siebie śniadanie, które zjedli na przerwie śniadaniowej. Dzieci pięknie pracowały tworząc kolorowe i zdrowe kanapki. Jak stwierdzili bardzo im smakowały.

Na śniadanie nie powinniśmy zjadać drożdżówek, pączków itp.  Zrobiona kanapka jest najlepsza i najzdrowsza.

Wychowawca: Małgorzata Mroczka