3 czerwca 2011 w Zespole Szkół Miejskich nr 1 w Jaśle na osiedlu Rafineryjnym rozpoczął się trzydniowy V Festiwal Dzieci i Młodzieży „Wędrówki po krainie Origami”, który jest zwieńczeniem V Wojewódzkiego Konkursu Origami. Patronat nad konkursem objął Podkarpacki Kurator Oświaty i Burmistrz Miasta Jasła.
Konkurs, którego była integracja środowiska województwa podkarpackiego, popularyzowanie wśród młodzieży sztuki origami, jako atrakcyjnej formy spędzania wolnego czasu, rozwijanie i kształtowanie wyobraźni, koncentracji i sprawności manualnej, adresowany był do uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych województwa podkarpackiego. Cieszył się ogromnym zainteresowaniem. Wpłynęło ponad 300 wyjątkowych prac z całego województwa, z czego 100 zostało nagrodzonych.
V Festiwal Dzieci i Młodzieży rozpoczął się wręczeniem nagród laureatom konkursu Nagrody wręczała przedstawicielka Centrum Kultury Japońskiej "Yamato"pani Atsuko Ogawa, pianistka i menadżer kultury japońskiej. Pani Atsuko przybliżyła zebranym kulturę japońską, prezentowała letni tradycyjny strój japoński, a także sztukę kaligrafii czyli „słowa zaklęte w znakach” – najtrudniejszą na świecie sztukę pisma, do której używa się pędzla i tuszu. Kaligrafia wzbudziła szczególne zainteresowanie dzieci. Każdy z uczestników otrzymał wykaligrafowane swoje imię w języku japońskim.
Pierwszy dzień Festiwalu zakończył się zwiedzaniem wystawy prac. Zaproszeni goście zachwycali się pracochłonnymi misternie wykonanymi przez dzieci pracami. Okazuje się, że w świecie tylu atrakcji i możliwości spędzania wolnego czasu, origami wygrywa, a przy tym wpływa pozytywnie na osobowość dziecka, poznającego własną wartość, rozwijającego fantazję i zdolności manualne. Uczy logicznego myślenia, systematyczności, dokładności, rozwija wyobraźnię przestrzenną, zdolności twórcze, ułatwia zapamiętywanie. Przyczynia się do pogłębiania więzi i relacji międzyludzkich, wzajemnej tolerancji.
W kolejnym dniu festiwalu odbędą się otwarte warsztaty origami prowadzone przez członków Polskiego Towarzystwa Origami „OrigamiArt” oraz wystawa pokonkursowa prac, na którą organizatorzy serdecznie zapraszają.
Pomysłodawcą zorganizowania Festiwalu na terenie szkoły był Wicekurator Oświaty pan Antoni Wydro, któremu uczniowie i nauczyciele zawdzięczają również pierwsze warsztaty origami zorganizowane kilka miesięcy temu przez członków Polskiego Towarzystwa Origami OrigamiArt.
Współorganizatorami konkursu byli:
Zespół Szkół Miejskich nr 1 w Jaśle,
Zespół Szkół Nr 2 w Nisku,
Publiczna Szkoła Podstawowa nr 1 im. Wacława Górskiego w Stalowej Woli,
Publiczna Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 7 w Stalowej Woli.
Szczegółowy harmonogram na stronie internetowej szkoły: www.zsm1jaslo.edupage.org
Zdjęcia z festiwalu w galerii zewnętrznej