• Witaj Majowa Jutrzenko!

          • „Witaj majowa jutrzenko, Świeć naszej polskiej krainie, Uczcimy ciebie piosenką, Która w całej Polsce słynie, Witaj Maj, piękny Maj, U Polaków błogi raj!”

            Warto z okazji nadchodzących świąt narodowych przypomnieć sobie ich genezę. Świętujcie w zdrowiu !!!

          • Spotkanie z sędzią Anną Marią Wesołowską

          • 17 kwietnia uczniowie z klas 6a, 6b, 8a i 8b uczestniczyli w konferencji z  sędzią Anną Marią Wesołowską. Pani sędzia w swoim wystąpieniu przybliżyła współczesne zagrożenia, jakie mogą spotkać dzieci i młodzież, omówiła kwestie związane z negatywnymi zachowaniami młodych ludzi, zwróciła uwagę na konsekwencje, które mogą za sobą pociągnąć. Mówiła o przemocy, agresji, zagrożeniach płynących z Internetu (cyberprzemoc, uzależnienia, grooming), skutkach prawnych.

            Opowiedziała o wielu sytuacjach, z jakimi spotkała się w swojej pracy zawodowej, zachęcała uczniów do aktywnego włączania się w edukację prawną poprzez tworzenie w szkołach ,,skrzynek korczakowskich” oraz tzw. „kącików prawnych” z informacjami prawnymi odnoszącymi się do życia młodych ludzi i ich rodzin. mówiła młodzieży o tym, że świadomość i znajomość prawa to niezwykle ważne kwestie w życiu każdego człowieka. Uwrażliwiała młodych na konsekwencje podejmowanych decyzji czy działań, mówiła o hejcie, mowie nienawiści oraz zagrożeniach płynących z ciągłego obcowania z „przyjacielem” jakim to jest internet. Natomiast do rodziców apelowała o zrozumienie i wsparcie dla swoich dzieci, a przede wszystkim o okazywanie im miłości.

            Marzenia dzieci są proste. Nie chcą by rodzice się kłócili, chcą by poświęcali im więcej czasu, przytulali je, nie porównywali ich z innymi i doceniali ich osiągnięcia w nauce chociaż nie byłyby to same piątki i szóstki – wyliczała sędzia Anna Maria Wesołowska.

            Potem nadszedł czas na zadawanie pytań, otrzymanie autografu oraz zrobienia z gościem pamiątkowego zdjęcia.

            W godzinach popołudniowych w spotkaniu z Panią sędzią uczestniczyli wszyscy nauczyciele naszej szkoły. Tematem przewodnim spotkania były sposoby szybkiej i skutecznej akcji profesjonalistów na współczesne zagrożenia. Była to dobra okazja uzyskania odpowiedzi na nurtujące pytania. 

            Spotkanie z sędzią Anną Marią Wesołowską, która jest dla wielu osób autorytetem,to bardzo ciekawa i interesująca lekcja, która z pewnością skłoni do przemyślenia swojego zachowania i do jego zmiany na lepsze oraz jednocześnie uwrażliwi na problemy najbliższego otoczenia.

            Nowa galeria Spotkanie z sędzią Anną Marią Wesołowską została dodana do albumu fotograficznego

        • Klasy 1A i 2A rozpoczęły szkolny sezon wycieczkowy!
          • Klasy 1A i 2A rozpoczęły szkolny sezon wycieczkowy!

          •  25 kwietnia 2023 roku uczniowie najmłodszych klas wyruszyli na zaplanowaną wycieczkę wyjazdową. Pogorszenie warunków pogodowych zmusiło opiekunów do zmiany programu tej wycieczki i celem wyjazdu stał się dwór szlachecki w Kopytowej, po którym dzieci zostały oprowadzone, a także brały udział w warsztatach malarskich - malowanie na podkładzie gipsowym. Będąc w tym zabytkowym miejscu, uczniowie mogli zobaczyć budynek odrestaurowanego dworku ziemiańskiego a także jego wyposażenie i  umeblowanie.
                            Atrakcją wycieczki był także seans filmowy w kinie Helios w Krośnie. Dzieci obejrzały film animowany pt. ,,Wróżka -Zębuszka", którego główną bohaterką jest Violetta marząca o tym, żeby zostać Wróżką - Zębuszką. Okazuje się jednak, że posiada wyjątkowe zdolności do wyczarowywania kwiatów i staje się Wróżką - Kwiatuszką. Wychowawczym akcentem tej bajki było ukazanie wartości przyjaźni pomiędzy Violettą a małą dziewczynką Maxie a także treści ekologiczne - ocalenie przyrody w mieście.
                            Na zakończenie wycieczki dzieci udały się na posiłek w restauracji Mc Donald's w Krośnie, gdzie otrzymały zestawy Happy Meal z dodatkiem produktów owocowych. Pomimo deszczowej pogody, wycieczka przebiegała zgodnie z planem a dzieci spędziły ten dzień w miłej atmosferze i na pewno się nie nudziły. Na pamiątkę zabrały ze sobą pomalowane własnoręcznie odlewy gipsowe.
                            Podczas wycieczki realizowane były cele edukacyjne, a także wychowawcze, takie jak: wdrażanie do właściwych zachowań w miejscach publicznych (muzeum, kino, restauracja), praktyczne stosowanie zasad bezpieczeństwa podczas podróży autokarem oraz przejść dla pieszych, wdrażanie do właściwych zachowań koleżeńskich w grupie rówieśniczej (koleżeństwo, empatia) a także integracja grupy klasowej i międzyklasowej , w tym także integracja dzieci ukraińskich.
            Galeria: 
            wychowawcy klas : Małgorzata Szewczyk oraz Elżbieta Szot
             
        • Biedronki uczą się jak dbać o Ziemię
          • Biedronki uczą się jak dbać o Ziemię

          • "Musimy dbać o Ziemię, bo wszyscy tu mieszkamy,
            a tylko jedną, a tylko jedną, Ziemię mamy".

            Ziemia to jedyna zamieszkana Planeta i nasz dom,więc musimy o nią dbać, najlepiej jak potrafimy.
            Najlepszy prezent dla Ziemi to dbanie o najbliższe środowisko już od przedszkola. Ważne jest sadzenie drzew, kwiatów, segregacja śmieci, recykling.
            Biedronki utrwaliły sobie te zasady przy okazji Dnia Ziemi, zrobiły prace plastyczne, sprawdziły czy na osiedlu są kosze na śmieci i kontenery do segregacji odpadów. Sprawdziły jak rosną drzewa, które posadziliśmy jesienią.
            Galeria: 
        • Wyróżnienie w XXIII Wojewódzkim Konkursie "Sacrum w literaturze i sztuce"
          • Wyróżnienie w XXIII Wojewódzkim Konkursie "Sacrum w literaturze i sztuce"

          • 22 kwietnia 2023 roku w Szkole Podstawowej Sióstr Niepokalanek w Jarosławiu im. bł. M. Marceliny Darowskiej, odbył się finał XXIII Wojewódzkiego Konkursu „Sacrum w Literaturze i Sztuce”. Współorganizatorem Konkursu było Centrum Kulturalne w Przemyślu.
            Konkurs przeprowadzony został w trzech kategoriach: recytacji, poezji śpiewanej oraz plastycznej.
            Julia Bora, uczennica klasy 8a zdobyła dwa wyróżnienia: w  kategoriI recytatorskiej i poezji śpiewanej.

            Gratulujemy talentu i sukcesów !!!

        • Biedronki u logopedy.
          • Biedronki u logopedy.

          • Pani Bożena Dziedzic nasz szkolny logopeda - zaprosiła Biedronki do swojego gabinetu, w którym prowadzi zajęcia z dziećmi. Przedszkolaki poznały kilka ćwiczeń rozwijających narządy mowy. Mówiły do mikrofonu "trudne słowa". Dowiedziały się w jakim celu logopeda ma takie duże lustro.

            Gdy rodziców coś niepokoi warto zwrócić się do specjalisty.
            Przyczyny wad wymowy są różnorodne, np.:
            -Problemy związane z budową narządów artykulacyjnych: krótkie wędzidełko podjęzykowe, obniżone napięcie mięśniowe w obrębie narządów artykulacyjnych lub niska sprawność mięśni języka, warg, policzków; wady zgryzu, ubytki w uzębieniu.
            -Dłuższe niż to konieczne ssanie smoczka, korzystanie z butelki;-
            -Podawanie maluchowi nieodpowiedniego do wieku dziecka pokarmu: produkty zmiksowane, papki i kaszki, znikoma obecność pokarmów „wymagających gryzienia”;
            -Zaburzenia słuchu; Wyręczanie dziecka w mówieniu; ograniczenie komunikacji z otoczeniem;
            -Nadmierna obecność telewizji i innych ekranów w życiu dziecka; -Bagatelizowanie przez rodziców problemu, jakim jest wada wymowy; z wad wymowy się nie wyrasta.
            Galeria: 
        • Wyróżnienia w III Konkursie Plastycznym LAJKUJĘ, NIE HEJTUJĘ
          • Wyróżnienia w III Konkursie Plastycznym LAJKUJĘ, NIE HEJTUJĘ

          • 20 kwietnia 2023 r. w Komendzie Powiatowej Policji w Jaśle odbyła się uroczystość wręczenia nagród laureatom tegorocznej edycji konkursu plastycznego ,,Lajkuję, nie hejtuję". Konkurs organizowany był przez Starostwo Powiatowe w Jaśle wraz z Powiatową Komendą Policji w Jaśle oraz Młodzieżowym Domem Kultury w Jaśle i skierowany do uczniów z terenu powiatu jasielskiego w trzech kategoriach wiekowych:  klas IV - VI szkół podstawowych, klas VII - VIII szkół podstawowych oraz uczniów szkół ponadpodstawowych. Celem konkursu była promocja bezpiecznego zachowania w Internecie, promocja tolerancji i postaw empatycznych a także rozwijanie twórczych pasji dzieci i młodzieży.
                            Do konkursu przystąpiły trzy uczennice naszej szkoły: Malwina Kopcza kl. 6A, Julia Gajoska kl. 6A oraz Blanka Smagacka kl. 6B.
                            Komisja konkursowa w składzie: mł. asp. Barbara Pawłowska z Komendy Powiatowej Policji w Jaśle, Magdalena Wójcik ze Starostwa Powiatowego w Jaśle, Justyna Maniak oraz Elżbieta Piórecka z Młodzieżowego Domu Kultury w Jaśle, po obejrzeniu łącznie 111 prac nadesłanych na III Konkurs Plastyczny LAJKUJĘ - NIE HEJTUJĘ wyłoniła zwycięzców, wśród których znalazły się dwie uczennice naszej szkoły.   
            Malwina Kopcza z kl. 6a
            oraz
            Blanka Smagacka z kl. 6b
            otrzymały wyróżnienia!
                            Laureaci konkursu otrzymali dyplomy oraz nagrody wręczone przez Starostę Jasielskiego - pana Adama Pawlusia oraz Dyrektora Młodzieżowego Domu Kultury w Jaśle- panią Grażynę Leńczuk, którzy w swoich przemówieniach podkreślali znaczenie empatycznego zachowania w życiu codziennym a także w internecie.
             Gratulujemy Malwinie oraz Blance i zachęcamy do kolejnych wyzwań plastycznych!
            Małgorzata Szewczyk
            Galeria: 
          • Dotknij przeszłości - wycieczka Biedronek do Skansenu Karpacka Troja

          • Przedszkolaki z grupy  udały się do Skansenu Karpacka Troja w sąsiedniej Trzcinicy. Skansen to niezwykłe miejsce dla najmłodszych gości.

            Dzieci wzięły udział w warsztatach w Salce Małego Odkrywcy, które rozpoczęły się bajką o Leokadii, która podróżując w czasie poznaje dawnych  mieszkańców grodu. Dzieci poznały przedmioty codziennego użytku, garnki gliniane, drewniane naczynia, ubrania,zabawki. W stylizowanych aparatach telefonicznych mogły wysłuchać bajek o  grodzie. 

            Zachwyciła je wystawa, gdzie mogły zobaczyć ludzi, zwierzęta, z tamtych lat. Zainteresowanie wzbudziły również chaty gliniano - drewnianie wraz z wyposażeniem, kryte słomą.

            Szczęśliwe przedszkolaki wróciły do przedszkola, nawet padający deszcz nie popsuł  dobrego nastroju i nie przeszkodził w zdobyciu nowej wiedzy.

        • Jasielska Liga Naukowa z Orlenem – „Jaślanie w statystykach”
          • Jasielska Liga Naukowa z Orlenem – „Jaślanie w statystykach”

          • Cześć!Pamiętacie nas jeszcze? To my, dziewczyny z 6b – cały czas prężnie działamy w realizacji naszego projektu z Orlenem. Powoli zbliżamy się do końca całego przedsięwzięcia, jednak zanim to nastąpi, mamy dla Was kolejną dawkę wiedzy i odkryć, których w ostatnim czasie dokonałyśmy!
             
            Wcześniej zbierałyśmy informacje odnośnie naszej szkoły, jednak dla nas to było za mało, dlatego kolejny etap badawczy wychodził już poza ramy naszej społeczności i dotyczył życia jaślan. Przeprowadziłyśmy anonimową ankietę poza naszą szkołą, w której wzięło udział 56% kobiet i 44% mężczyzn. Składała się z 30 pytań, w których skład wchodziły m.in.:
             
            - Czy korzysta Pan/Pani z komunikacji miejskiej?
            - Jak spędza Pan/Pani czas wolny?
            - Czy czyta Pan/Pani książki?
             
            Zebrałyśmy w całość wszystkie uzupełnione ankiety, które do nas powróciły i na podstawie wyników opracowałyśmy wnioski, z których wynika m.in., że ponad 73% ankietowanych dojeżdża do pracy samochodem, a niespełna 3% rowerem. Prawie 80% zadeklarowało, że lubi zwierzęta, a 41,2% posiada pupila w swoim domu. Dodatkowo równe 50% decyduje się na wakacje za granicą.
             
            Jednak najbardziej ciekawe okazało się pytanie związane z rzeczami, których brakuje w Jaśle. Ankietowani sugerowali, aby w naszym mieście powstało:
             
            - więcej miejsc zieleni,
            - więcej ścieżek rowerowych,
            - więcej miejsc oferujący atrakcyjne spędzenie czasu młodym osobom (klubów, dobre kino, większy basen, pubów czy dobrych restauracji),
            - więcej miejsc pracy.
             
            To naprawdę ciekawe wyniki, które bardzo nas zainteresowały. Mamy nadzieję, że Was też! Jeżeli chcecie dowiedzieć się więcej o rezultatach i wnioskach naszych badań, sprawdźcie gazetkę szkolną obok sali matematycznej, gdzie zebrałyśmy i przedstawiłyśmy na wykresach wszystkie dane!
             
            Dziękujemy, że przeczytaliście ten artykuł. Mamy nadzieję, że spodobała się wam ta treść. Pozdrawiamy cieplutko, dziewczyny z 6b.
            Galeria: 
             
        • Laureaci Międzyprzedszkolnego Konkursu Plastycznego "Kolorowa skarpeta w ogrodzie"
          • Laureaci Międzyprzedszkolnego Konkursu Plastycznego "Kolorowa skarpeta w ogrodzie"

          • Daria J. i Wiktor L. z grupy "Plastusie" laureatami Międzyprzedszkolnego Konkursu Plastycznego "Kolorowa skarpeta w ogrodzie "

            Organizatorem konkursu jest Bajkowe Prywatne Przedszkole w Jaśle. Przedmiotem konkursu było wykonanie pracy plastycznej o tematyce "Kolorowa skarpeta w ogrodzie" dotyczącej zagadnień związanych z uwrażliwieniem dzieci na problemy osób z niepełnosprawnością, związanych z obchodzeniem 21 marca Światowego Dnia Zespołu Downa. Daria i Wiktor bardzo się starali i pod czujnym okiem wychowawczyń oraz z ich niewielką pomocą wykonali techniką collage ciekawe, inspirujące prace plastyczne.

        • Śniadanie wielkanocne w 1a
          • Śniadanie wielkanocne w 1a

          • W środę 5 kwietnia uczniowie kl. I spotkali się przy pięknie udekorowanym stole, aby spożywać śniadanie wielkanocne przygotowane przez rodziców. Na naszym klasowym, wielkanocnym stole znalazły się jajka, serek, szynka, rzodkiewka, zielony szczypiorek z których powstały pyszne , wiosenne kanapki. Na deser dzieci poczęstowały się pysznymi słodkimi  babeczkami. W świąteczny nastrój wprowadziła wszystkich obejrzana prezentacja o tradycjach, zwyczajach i obrzędach związanych z Wielkanocą. Po świątecznym śniadaniu, wszyscy złożyli sobie życzenia. Spotkanie upłynęło w miłej i świątecznej atmosferze.

            Dziękujemy Rodzicom za przygotowanie i życzymy wszystkim zdrowych, spokojnych Świąt Wielkanocnych.

            Galeria: 

          • Śniadanie wielkanocne w 3a

          • Jak co roku przed Świętami Wielkanocnymi przygotowujemy klasowe śniadanie. Wspólne nakrycie do stołu, a potem składanie życzeń świątecznych i poczęstunek wywołują w nas same pozytywne emocje i wprowadzają w świąteczny nastrój. Rodzicom dziękujemy za poczęstunek. Wszystkim życzymy Wesołych Świąt.

            Ucz. Kl. III i wych. Małgorzata Mroczka

            Nowa galeria Śniadanie wielkanocne w 3a została dodana do albumu fotograficznego

          • Eliminacje rejonowe Wojewódzkiego Konkursu SACRUM W LITERATURZE I SZTUCE - lokalny

          • Nowe osiągnięcie w naszej szkole:

            Julia Bora: wyróżnienie w kat. recytacja,  I miejsce w kat. poezji śpiewanej

            Uczennica Julia Bora otrzymała wyróżnienie w kategorii recytatorskiej w rejonowych eliminacjach do WOJEWÓDZKIEGO KONKURSU "SACRUM W LITERATURZE I SZTUCE"
            Gratulujemy również I miejsca w kategorii poezji śpiewanej, w której Julia reprezentowała JDK.

          • Portret z jajem:)

          • Klasy 1a, 2a i 3a przyłączyły się do zabawnej akcji w przedostatni dzień przed przerwą świąteczną i mając do dyspozycji tablety,  jajo oraz proste narzędzia do malowania stworzyły ciekawe, żartobliwe projekty.

          • Warsztaty 6b w DDPS w Przysiekach

          • W związku ze zbliżającymi się świętami Wielkiej Nocy, w ostatnim dniu marca klasa 6B miała okazję uczestniczenia w niecodziennych warsztatach wyrobu ozdób świątecznych. Były niezwykłe ze względu na miejsce i jego charakter tj. Dzienny Dom Pomocy Środowiskowej w Przysiekach, w którym wspomniane warsztaty zorganizowała nam pani Elwira Kasowicz, mama jednej z uczennic 6B. W ośrodku zostaliśmy bardzo mile i ciepło przyjęci przez pracowników i podopiecznych, których zajęcia rękodzielnicze mogliśmy obserwować równocześnie z wykonywaniem ozdób świątecznych i pokazem swoich umiejętności dekoratorskich

            W przerwie warsztatów uczniowie zostali zaproszeni do zwiedzania ośrodka i poszczególnych pracowni (m.in. plastycznej, garncarskiej, krawieckiej), miłym zaskoczeniem był słodki poczęstunek przygotowany przez podopiecznych tego domu. Po zakończonych warsztatach był czas na wspólne pośpiewanie znanych piosenek, a także wysłuchanie solowego występu jednego z podopiecznych ośrodka. Dziękujemy za niezwykły czas i doświadczenie tego jakże potrzebnego społeczności osób niepełnosprawnych miejsca! 

            Wychowawca klasy: Ewa Wątroba

            Nowa galeria Wizyta 6b w DDPS w Przysiekach została dodana do albumu fotograficznego

        • Pasje i zainteresowania uczniów klasy 2A
          • Pasje i zainteresowania uczniów klasy 2A

          • Przeprowadzona wśród uczniów klasy 2A ankieta dotycząca ich pasji oraz zainteresowań dostarczyła szczegółowych informacji na ten temat. Okazało się, że są to bardzo różnorodne zainteresowania i że uczniowie rozwijają je z pomocą rodziców czy też uczęszczając na różne zajęcia pozaszkolne, m.in. treningi sportowe, zbiórki zuchowe, czy też zajęcia artystyczne, w tym także do Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Jaśle. Dzieci chętnie opowiadają o tym, jak spędzają czas wolny, przynoszą do szkoły swoje trofea sportowe.
                            Wspólnie z wychowawcą opracowano wyniki ankiety , które przedstawiają się następująco:
            gimnastyka artystyczna: Liliana, Lena, Zuzia M
            piłka nożna: Radek, Kacper, Olivier, Jakub
            judo: Mateusz, Laura, Julia
            jeździectwo konne: Lena
            kickboxing: Gabryś, Kacper
            pływanie: Fabian W, Szymon O, Radek
            harcerstwo: Ania, Lenka, Liliana, Mateusz
            muzyka: Martyna, Nazar, Lena
            taniec: Wiktoria, Laura
            robotyka: Szymon Ch
            karate: Nazar
            rolki: Sofia
            plastyka: Laura. Wiktoria, Adam, Zuzia N, Julia, Masza, Sonia
            turystyka: Jakub, Lena
            wędkarstwo: Szymon O, Kuba, Szymon Ch
            koszykówka: Fabian K, Wiktor
            samochody: Maks, Mateusz
            zwierzęta: Zuzia M, Maks, Martyna, Fabian W, Wiktoria, Uliana
                            Kontynuując ten temat, uczniowie grający na instrumentach zaprezentowali się przed klasą, opowiedzieli o tym, jak dużo czasu poświęcają na ćwiczenie. Zostały też zaproszone uczennice klas starszych, które przygotowały występy wokalne i instrumentalne. Było to okazją, aby zobaczyć efekty pracy nad swoimi uzdolnieniami w dłuższej perspektywie czasowej. Jako podsumowanie tego tematu, uczniowie wykonali projekty grupowe pod nazwą ,,Nasze zainteresowania", które rodzice mogli zobaczyć podczas klasowej wywiadówki. Uczniowie bardzo polubili tą metodę pracy i chętnie do niej przystępują.
                            To ważne, aby dzieci były świadome swoich mocnych stron oraz uzdolnień, aby rozwijały swoje pasje i zainteresowania. Uczniowie klasy 2A już to wiedzą!
            wychowawca Małgorzata Szewczyk
            Galeria: 
          • Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

          • 2 kwietnia na całym świecie obchodzony jest „Światowy Dzień Świadomości Autyzmu”. Jego celem jest propagowanie wiedzy na temat autyzmu. W geście wsparcia, akceptacji i zrozumienia osób z zaburzeniami ze spectrum, 2. kwietnia cały świat zapala się na niebiesko.

            Nasza szkoła również włączyła się w akcję jako znak solidarności z osobami z autyzmem. W naszej szkole również nie zabrakło niebieskich akcentów i symboli Światowego Dnia Świadomości Autyzmu. Przygotowania zaczęliśmy od zrobienia gazetki na korytarzu, która przedstawia najważniejsze informacje, wyjaśniające „Co to jest autyzm” „Czy osoby z autyzmem są geniuszami” i „Czy autyzm dotyka tylko dzieci”.

            Tego dnia wszyscy uczniowie wraz z nauczycielami przyszli do szkoły ubrani w kolorze niebieskim, ponieważ to kolor solidarności z autyzmem. W klasach zorganizowano zajęcia poświęcone tematyce autyzmu. Nauczyciele przybliżyli uczniom zagadnienia autyzmu poprzez projekcie filmów. Uczniowie uczestniczyli w pogadankce i uświadomili sobie, że osoby ze spektrum, chociaż wyglądają zupełnie zwyczajnie, to odbierają świat inaczej niż większość z nas.

            Podczas zajęć nie zabrakło również ćwiczeń , dzięki którym dzieci mogły doświadczyć jak odczuwają i odbierają świat osoby z autyzmem. Wszystkie podjęte działania miały na celu podniesienie świadomości naszych uczniów na temat autyzmu oraz zwrócenie uwagi na problemy i potrzeby osób z autyzmem.

            Świećmy na niebiesko nie tylko w kwietniu, ale przez cały rok!

            #autyzm

            #spektrum

            #naniebiesko

            Fundacja LATAWIEC