• Kim jest postać z obrazu ,,Dziewczyna z perłą"?- lekcja plastyki w klasie VI

• 26.02.2024 11:12
      • Uczniowie klasy szóstej realizowali tematykę związaną z kolejną dziedziną sztuki jaką jest malarstwo. Poznawali techniki malarskie oraz omawiali rodzaje malarstwa. Na zakończenie wykonali własną pracę malarską, decydując się na wybrany przez siebie rodzaj malarstwa. Były wśród nich pejzaże, martwa natura, portrety, malarstwo marynistyczne oraz fantastyczne.
                    Szóstoklasiści mieli także okazję zatrzymać się na dłużej nad ciekawą postacią przedstawioną przez barokowego malarza Johannes'a Vermeera na obrazie ,,Dziewczyna z perłą". Uczniowie dzielili się swoimi wrażeniami, próbowali rozpoznać emocje, jakie malują się na twarzy tej dziewczyny, wykorzystywali zdobytą wcześniej wiedzę dotyczącą gamy barwnej, waloru, kompozycji, światłocienia itp. Poznali podstawowe informacje dotyczące tego obrazu, ale niestety nie dowiedzieli się kim jest ta postać, gdyż źródła tego nie podają. Na zakończenie mogli sprawdzić swoją wiedzę, wykonując krótki test.
                     Obraz, nazywany też ,,Mona Lisą Północy", do dzisiaj zachwyca i pozostawia aurę tajemniczości. Jest to jedno z najczęściej reprodukowanych dzieł w historii malarstwa. Chcąc zobaczyć oryginał musimy udać do Hagi, do Muzeum Mauritshuis. Obraz był inspiracją do powstania powieści historycznej ,,Dziewczyna z perłą" autorstwa Tracy Chevalier, a następnie filmu kostiumowego o tym samym tytule w reżyserii Petera Webbera.
                    Małgorzata Szewczyk