• MAŁA KSIĄŻKA –WIELKI CZŁOWIEK” uroczystość pasowania na czytelnika uczniów klasy pierwszej

• 18.11.2022 11:14
          • Pasowanie na czytelnika organizowane jest co roku przez bibliotekę szkolną i weszło na stałe do kalendarza szkolnych wydarzeń. Celem uroczystości jest zachęcanie najmłodszych naszych milusińskich do nieustannego rozwijania umiejętności czytania. Tegoroczna uroczystość była przedsięwzięciem niezwykle wyjątkowym , gdyż połączona została z realizacją kampanii społecznej Instytutu Książki „Mała książka –Wielki człowiek”, która przygotowana została z myślą o dzieciach rozpoczynających edukację w szkole podstawowej i stawiających swoje pierwsze kroki w nauce czytania.
            Pasowanie na czytelnika to oficjalne przyjęcie uczniów do grona czytelników biblioteki. Tegoroczną uroczystość uświetnili uczniowie klasy 8a , którzy wcielili się w postacie bajkowe, doskonale znane dzieciom.
            Zanim jednak nasi kochani uczniowie złożyli przyrzeczenie poznali zasady korzystania z biblioteki szkolnej oraz zbioru książek, dowiedzieli się także jak o nie dbać. Zapoznani zostali z sposobem wypożyczania książek, z zaciekawieniem wysłuchali też prośby książki.
            Pierwszoklasiści znakomicie poradzili sobie z wyzwaniami czytelniczymi min. zagadkami , które sprawdzały ich znajomość o książkach i bohaterach bajek, baśni.
            Najważniejszym jednak momentem uroczystości było złożenie przyrzeczenia i sam akt pasowania na czytelnika biblioteki. Skupieni i poważni uczniowie uroczyście przyrzekali, że będą szanować książki, korzystać z ich mądrości i sumiennie wypełniać obowiązki czytelnika. Po przyrzeczeniu nastąpiło uroczyste pasowanie na czytelnika.
            Na pamiątkę tego wydarzenia każde dziecko otrzymało ręcznie robione zakładkę oraz wyprawkę czytelniczą: książkę „Pierwsze abecadło”-antologia tekstów najlepszych polskich autorów dziecięcych, m.in.: M. Musierowicz, A. Onichimowskiej, R. Kosika, A. Fredry, J. Twardowskiego, Terakowskiej i innych, w opracowaniu graficznym wybitnej ilustratorki Iwony Chmielewskiej; ,broszurę informacyjną dla rodziców i opiekunów „Książką połączeni, czyli uczymy się czytać razem” która jest poradnikiem dla rodziców i opiekunów podpowiadającym, jak wspierać dziecko w nauce czytania, jak również zbiorem pomysłów na zabawy dla dzieci i aktywności związane z tekstami z książki; oraz kreatywny alfabet-plakat z literami do wycinania, który ma wspomóc naukę alfabetu i czytania. Podczas przyjmowania pamiątek nowym czytelnikom towarzyszyła nie tylko radość, ekscytacja alei szeroki, spontaniczny uśmiech.
            Za sprawą przygotowanej specjalnie dla nich książki- pierwszoklasiści z pewnością odbędą niezwykłą i na pewno niezapomnianą podróż”...jaką jest umiejętność rozpoznawania liter, składania ich w wyrazy i zdania, a w końcu przyjemność czerpana z lektury – tej czytanej przy wsparciu najbliższych, jak i tej odkrywanej samodzielnie”.
            Projekt „Mała książka – wielki człowiek” realizowany jest ze środków Ministerstwa Kultury
            i Dziedzictwa Narodowego, pod honorowym patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Rzecznika Praw Dziecka. Broszura przygotowana została przez Instytut Książki.

Serdeczne gratulacje wszystkim nowym czytelnikom składa całe Grono Pedagogiczne
            Życzymy wspaniałych przygód w świecie książek
            i frajdy z odkrywania tego co nieznane .
            Jesteśmy z Was bardzo dumni!