• CZYTANIE DLA POKOJU NA ŚWIECIE - Przerwa na czytanie w Szóstce

• 18.11.2022 11:07
          • “Pokój światowy zaczyna się od pokoju naszego serca” Stefan Wyszyński

Cała społeczność szkolna- uczniowie klas 1-8, grupy przedszkolne,kadra pedagogiczna, pracownicy  w dniu 27 października kolejny raz wzięła udział w  III Międzynarodowej edycji VII Ogólnopolskiej akcji bicia rekordu w liczbie osób czytających na przerwie ”Przerwa na czytanie”.

Przedsięwzięcie ogólnoszkolne odbyło się  na zaproszenie  Biblioteki  Pedagogicznej Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego w Gorzowie Wielkopolskim w ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych oraz kampanii społecznej Cała Polska czyta dzieciom.

Patronat Honorowy nad akcją objęła Marszałek Województwa Lubuskiego, Ośrodek Rozwoju Edukacji oraz Ośrodek Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą.Patronat medialny nad akcją objęło: Stowarzyszenie EBIB- Elektroniczna Biblioteka, Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich, Biblioteki Szkolne Online.

Celem akcji była promocja czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży szkolnej, integracja środowiska szkolnego, pokazanie uczniom, że czytanie jest ciekawe, zwrócenie uwagi uczniów na czytanie jako atrakcyjną formę spędzania czasu wolnego a także zachęcenie uczniów do sięgania po książkę w każdej sytuacji i każdym miejscu.

Akcja została zorganizowana przez bibliotekę szkolną, która we współpracy z nauczycielami przygotowała wiele atrakcji. Zorganizowano festiwal życzeń dla pokoju,szkolną grę terenową z nagrodami, dzięki której uczniowie poznali piękne sentencje autorstwa znanych pisarzy i artystów.Ponadto uczniowie napisali książkę w rozmiarze XXL mierzącą 14 metrów pt”Słowa mają moc-o ludziach pokoju, czyli o nas samych”.

Uczniowie klas ósmych pod opieką nauczyciela bibliotekarza z przygotowaną inscenizacją w klasach czytali swoim młodszym kolegom i koleżankom, prowadzili zabawy czytelnicze w grupach przedszkolnych.Podczas trwania przedsięwzięcia wydzielono strefy czytania,w których cała społeczność szkolna czytała swoje ulubione książki.

Każdy uczestnik tego kolorowego wydarzenia mógł się wcielić tego dnia w wybraną przez siebie postać bajkową i ucharakteryzować się według własnego pomysłu, Wydarzeniu towarzyszył konkurs na największego Misia Uszatka. Podczas całego dnia i mali i Ci więksi :) uczniowie dumnie przemieszczali się  z swoimi puchatymi przytulańcami szkolnymi korytarzami, a podczas jednej z przerw  największe “Uszatki” mierzone były przez szkolne uczniowskie jury nietypową jednostką miary -a mianowicie na łokcie, co wzbudziło w uczniach, wiele zainteresowania i cieszyło się do końca  dnia dużym zainteresowaniem.

Zwycięzcami konkursu na największego Misia Uszatka.zostali:

I MIEJSCE ex aequo otrzymały uczennice Blanka Myśliwiec z  klasy 1a , oraz Nikola Grygi z klasy 3a, których pluszaki mierzyły długość 3,5 łokcia

II MIEJSCE ex aequo otrzymali Gabryś Cetnarowicz z klasy 3a oraz Zuzanna Michalik z klasy 8,  których pluszaki mierzyły długość 3 łokcie

III MIEJSCE ex aequo otrzymały Lenka Podlasek z klasy 3a oraz Karolina Maciejowska z klasy 5a,których pluszaki mierzyły długość 2,5 łokcie. Gratulujemy!

Wszystkim uczniom dziękujemy za wspaniałą czytelniczą przygodę

z czytelniczym pozdrowieniem -pokoju serca!

#przerwanaczytanie