PASOWANIE NA UCZNIA PIERWSZEJ KLASY -2020/2021
- 24.10.2020 09:50
23 października 2020 r. 26 adeptów klasy Ia SP6 w Jaśle uzyskało tytuł pełnoprawnego ucznia tej szkoły. Pasowanie odbyło się bez udziału rodziców z zachowaniem wszelkich środków ostrożności związanych z aktualną sytuacją epidemiczną.
Uczniowie najpierw prezentowali swoje umiejętności recytatorskie i muzyczne a po odśpiewaniu hymnu państwowego ślubowali, że będą pilnie się uczyć. Pani Dyrektor Gabriela Zdunek-Gajda wielkim ołówkiem pasowała każde dziecko na ucznia naszej szkoły.
Każde dziecko otrzymało też z tej okazji dyplom pasowania na ucznia i słodki prezent od Rady Rodziców.
Życzymy najmłodszym uczniom powodzenia i wielu sukcesów w nauce.
Zapraszamy na film i fotorelację z tej uroczystości do galerii.
- więcej
CodeWeek 2020 w 1a
- 21.10.2020 11:10
Nasza szkoła po raz kolejny bierze udział w akcji Code Week. EU Code Week, czyli Europejski Tydzień Kodowania, to oddolna inicjatywa promująca programowanie i umiejętności cyfrowe wśród uczestników w ciekawy i interesujący sposób.
Akcja odbywa się na terenie całej Europy i skierowana jest do wszystkich tych, którzy są zainteresowani programowaniem lub dopiero chcą z nim rozpocząć swoją przygodę. Polscy uczniowie i nauczyciele rokrocznie wykazują duże zainteresowanie tą inicjatywą. Dwa lata temu Polska zajęła trzecie, a w ubiegłym roku – już drugie miejsce pod względem przeprowadzonych inicjatyw związanych z programowaniem.
Klasa 1a realizująca program "Uczymy dzieci programować" również uczestniczyła w akcji CodeWeek. Uczniowie kodowali na tablicy interaktywnej, szukali drogi do jesiennych skarbów, programowali ozoboty, z którymi zapoznali sie juz wcześniej.
Nauczyciel: Gabriela Zdunek-Gajda
- więcej
PRZYSMAKI Z JAJ - kulinarne zadanie dodatkowe w klasie 1A
- 19.10.2020 17:00
Uczniowie z klasy 1A poznali literkę j, J jak jajko. Jako zadanie dodatkowe chętni uczniowie mogli zaproponować przysmaki z jaj. Na zajęciach w szkole dokładnie omawili zagadnienia związane z żywieniem, a ze względu na panującą pandemię oraz przestrzeganie zasad bezpieczeństwa gotowali w domu wspólnie z rodzicami. Swoimi pomysłami dzielili się ze swoimi rówieśnikami zachęcając innych do aktywności kulinarnej.
W klasie obejrzeli film „Piramida żywienia” opracowany przez Fundację Szkoła na Widelcu. Dowiedzieli się, że najwięcej muszą zjadać warzyw i owoców, 5 razy dziennie, czyli w każdym posiłku. Na drugim miejscu powinny znajdować się produkty zbożowe. Na kolejnym nabiał. Dalej ryby, jaja, mięso i nasiona strączkowe. Na samej górze piramidy znajdują się zdrowe tłuszcze: nasiona, orzechy i oleje roślinne – też muszą znaleźć się w naszym jadłospisie, ale w niewielkiej ilości.
W jajku są także substancje obniżające poziom cholesterolu - lecytyna i kwasy omega-3. Jajko zajmuje ważne miejsce w diecie bogatobiałkowej, odchudzającej oraz w diecie osób chorych na dnę moczanową. Jajko chroni oczy, serce i inne narządy.
W Polsce najczęściej spożywa się jaja kurze, a także kacze, gęsie, przepiórcze i indycze. Jaja rybie w postaci kawioru uważane są za wyrafinowany przysmak. Jaja towarzyszą człowiekowi od początku jego istnienia. Jeszcze do niedawna panował pogląd, że jajka są niezbyt zdrowe i nie powinny być często spożywane. Jednak obecnie dietetycy są zgodni, że jajko ma na tyle istotne właściwości, że warto jeść je co drugi-trzeci dzień. Substancje odżywcze w nim zawarte mają wpływ na prawidłowe funkcjonowanie orgJajka można przygotować na wiele sposobów, dzięki czemu łatwo uniknąć monotonii. Jedzmy jaja! Na zdrowie!
Serdecznie dziękuję uczniom, którzy wykonali dodatkowe zadanie i ich rodzicom za pomoc w realizacji zadania.
Wychowawca: Małgorzata Mroczka
- więcej
LEŚNE DARY PRZYRODY na zajęciach plastycznych w klasie 1A
- 14.10.2020 18:48
Uczniowie w ostatnich dniach omawiali zagadnienia związane z darami jesieni, ich wartościami odżywczymi i przechowywaniem w czasie zimy. Zgromadzili w klasie liczne okazy przyrody, wśród nich: dynie, jabłka, gruszki, cukinie, śliwki, marchew, pietruszkę, selery, pory, orzechy, kasztany, żołędzie i liście. Okazy dzielili na takie, które rosną na polu, w ogrodzie, sadzie, parku i lesie. Następnie przeliczali swoje zbiory, szacowali je i określali czego jest więcej, czego mniej, a czego po tyle samo. Słusznie zauważyli, że najmniej moją okazów leśnych, mimo, że byli w lesie, ale niestety grzybów nie nazbierali, gdyż ich po prostu nie było. Postanowili zrobić grzyby z innych materiałów przyrodniczych.
Na kawałek korzenia pietruszki nabijali połówkę ziemniaka i malowali farbami plakatowymi. Trzeba przyznać, że przepięknie wyglądają nasze borowiki wśród mchu i liści.
Wychowawca: Małgorzata Mroczka
- więcej
Zakładamy parapetowy ogródek ziołowy w klasie 1a
- 13.10.2020 13:48
W ubiegłym tygodniu rozpoczęliśmy realizację programu edukacyjno-żywieniowego „Dobrze Jemy ze Szkołą na Widelcu”.
Pierwsze zajęcia poświęciliśmy na poznanie różnych ziół, które poprawiają smak i aromat potraw przygotowywanych w domach, na rozpoznawaniu ich po zapachu, smaku i wyglądzie.
Część ziół dostaliśmy od Fundacji SZKOŁA NA WIDELCU w ramach nagrody za wyróżnienie za ubiegłoroczny konkurs, a część zakupiły chętne dzieci. Nagrodą podzieliliśmy się z klasą 2A, która również przystąpiła do programu.
W klasach zazieleniło się i zapachniało. Wśród nich były: bazylia, oregano, rozmaryn, tymianek, pietruszka, melisa, mięta i majeraenk.Pierwszaczki chętnie podjęły się również samodzielnego wyhodowania ziół od ziarenka, dlatego przyniosły doniczki, drenaż, ziemię do uprawy ziół i nasiona. Po umieszczeniu w doniczkach drobnego żwirku, gleby i wysianiu nasion dzieci przykryły nasiona cienką warstwą ziemi i lekko zwilżyły je wodą. Posadziły też gotowe zioła zakupione w sklepie. Przez najbliższe tygodnie będą musiały obserwować swoje doniczki, codziennie podlewać odrobiną wody i dbać o dobre nasłonecznienie swoich roślinek. W ten sposób będą uczyć się systematyczności, obowiązkowości i dbałości o roślinę, a dodatkowo poznają dokładnie jej budowę. Uczniowie obejrzeli film edukacyjny przygotowany przez Fundację Szkoła na Widelcu - „O smaku, ziołach i uważnym jedzeniu….” , który podkreśla rolę ziół w naszych kuchniach.
Dzieciom życzymy wytrwałości w realizacji zadania i wyjątkowo pięknych ziół, a Rodzicom dziękujemy za współpracę w organizowaniu potrzebnych materiałów do realizacji tego zadania.
Koordynator: Małgorzata Mroczka
- więcej