Niezwykłe Mikołajki w klasie 3a i 3b
- 09.12.2019 11:51
Mikołaj zaprosił nas do kina!
Klasa 3a i 3b 5 grudnia dostała niesamowitą informację. Mikołaj zaprosił klasy do kina.
W piątek w mroźny i biały poranek wszyscy uczniowie z radością spotkali się na przystanku autobusowym. Przejazd do Krosna, wesołe rozmowy, śpiewanie piosenek, muzyczne zabawy oraz częstowanie się przysmakami wywołały miłą i sympatyczną atmosferę.
Film ,,Śnieżna paczka" okazał się strzałem w dziesiątkę. Można się było pośmiać, zrelaksować, ale też zastanowić nad znaczeniem prawdziwej przyjaźni i dobrymi relacjami w paczce kolegów. Spacer po świątecznym, kolorowym, pięknie udekorowanym centrum handlowym, pamiątkowe zdjęcia przy Domku z piernika i choince dopełniły dzień i spowodowały wiele uśmiechu i dobrych emocji.Dzieci bardzo, bardzo dziękują Mikołajowi i jego pomocnikom za tak wspaniały prezent!
- więcej
Zapachniało piernikami w 3b
- 06.12.2019 10:41
Przygotowania do Swiąt w klasie 3 b rozpoczęte!
W klasie 3B Pani Joanna - mama Artura wspólnie z dziećmi zarobiła ciasto, wałkowała, a dzieci foremkami różnych kształtów wykrawały pierniczki. Potem piekliśmy ciasteczka w szkolnej kuchni.
Oto sprawdzony przepis:
50 dag mąki
20 dag cukru pudru
20 dag miodu
12 dag masła lub margaryny
1 całe jajko
1łyżeczka sody oczyszczonej
2 stołowe łyżki przypraw korzennych do piernika
Mąkę wymieszać z jajkiem. Miód, masło, cukier puder i przyprawę korzenną podgrzać do roztopienia się masła i ostudzić. Połączyć z mąką i jajkiem. Zagnieść ciasto, rozwałkować i wykrawać foremkami. Można piec od razu lub przechować w lodówce. Pieczemy w średnio nagrzanym piekarniku przez 7 – 10 minut. Jednak nie za długo, gdyż będą zbyt twarde i gorzkie. Doskonałe są po kilku dniach, gdy nabiorą wilgoci i zmiękną.
Zachęcamy do pieczenia, smakowania i obdarowywania się własnoręcznie wykonanymi pierniczkami.
Serdecznie dziękujemy naszej wyjątkowej mamie za upieczenie pierniczków.
Galerie zdjęć:
Dekorowanie Pieczenie
- więcej
ZAPACHNIAŁO W NASZEJ KLASIE……
- 05.12.2019 10:50
„Dobrze Jemy ze Szkołą na Widelcu”
Wzorem ubiegłego roku szkolnego zorganizowaliśmy w klasie 3B parapetowy ogródek ziołowy. Zapachniało w naszej klasie bazylią, natką pietruszki, szczypiorkiem, miętą, cebulką. Dzieci przyniosły gotowe zioła w doniczkach, ale też więcej uczniów niż w ubiegłym roku, podjęło się hodowania roślin od ziarenka. Uczniowie przynieśli ziemię, drenaż, doniczki, nasiona różnych ziół, korzeń pietruszki i cebulkę. Wśród nasion była bazylia, szczypiorek, koperek, pietruszka, rozmaryn, tymianek, kolendra i wiele innych. Każde dziecko będzie doglądać swojej hodowli, podlewać i obserwować rozwój różnych roślin.
Do naszej klasy zaprosiliśmy uczniów klasy 1A, 2A i 3A, którzy obejrzeli dwa filmy edukacyjne przygotowane przez autorów programu „Dobrze Jemy ze Szkołą na Widelcu”.
Pierwszy z nich ”Techniki kulinarne” uświadomił uczniom, że urządzenia w kuchni to nie zabawki, mają ruchome i ostre części. W kuchni mogą gotować tylko z dorosłymi. A techniki kulinarne to: pieczenie, gotowanie, blanszowanie, smażenie, miksowanie, gotowanie na parze oraz krojenie i zjadanie surowych warzyw. Drugi film „O smaku, ziołach i uważnym jedzeniu….” podkreśla rolę ziół w naszych kuchniach. Zioła to nie tylko dekoracja, ale doskonały smak, aromat i moc witamin.Na podsumowanie zajęć zaproszone klasy obejrzały nasz parapetowy ogródek ziołowy oraz sadzenie bazylii w wykonaniu Oli i Artura.
Serdecznie dziękuję Rodzicom za zakupienie dzieciom potrzebnych materiałów.
Koordynator Małgorzata Mroczka
- więcej
EUROPEJSKI DZIEŃ ZDROWEGO JEDZENIA I GOTOWANIA
- 18.11.2019 09:41
„Dobrze Jemy ze Szkołą na Widelcu”
Europejski Dzień Zdrowego Jedzenia i Gotowania został zainicjowany w 2007 roku przez Komisarza Unii Europejskiej i Euro –Toques – organizacji zrzeszającej szefów kuchni. Obchodzony jest co roku 8 listopada. Celem święta jest promowanie zdrowego jedzenia w szczególności wśród najmłodszych, dobrych nawyków żywieniowych, spożywania regularnie posiłków, informowanie o konsekwencjach złej diety.
Klasa 3B zorganizowała wcześniej wycieczkę do warzywniaka, w celu poszukiwania zdrowego, pełnowartościowego jedzenia, a przede wszystkim owoców i warzyw sezonowych i lokalnej produkcji.
W ramach Europejskiego Dnia Zdrowego Jedzenia i Gotowania przygotowaliśmy w klasie 3B kolorowe frytki wg przepisu opracowanego przez Fundację „Szkoła na Widelcu” z niewielką modyfikacją.
Przepis:
2 marchewki pomarańczowe, fioletowe i żółte,
3 korzenie pietruszki lub pasternaku ( dodaliśmy też ziemniaki wg życzeń dzieci)
2 łyżki oliwy z oliwek
gałązka rozmarynu lub suszony rozmaryn
szczypta soli (minimum)Warzywa dokładnie myjemy i obieramy ze skórki. Kroimy w słupki i skrapiamy 2 łyżkami oliwy. Warzywa umieszczamy na blaszce. Posypujemy rozmarynem i pieczemy w piekarniku rozgrzanym do 185 stopni przez 40 minut, od czasu do czasu mieszając.
Kolorowe frytki były skropione olejem z oliwek Ekstra Virgin, posypane rozmarynem i pieczone w piekarniku. Uważam, że są zdrowsze niż te gotowe i smażone na głębokim oleju. Nasze kolorowe frytki z marchewki, pietruszki i ziemniaków polecam solo lub jako dodatek do ryby. Uczniom bardzo smakowały. Zachwycali się zapachem i smakiem, jaki zrobił rozmaryn. Smacznego.
Naszej pracy przyglądali się uczniowie z klasy 2A i 3A.
Koordynator: Małgorzata Mroczka
- więcej
SZKOLNE PRZYGODY GANGU SŁODZIAKÓW w 3b
- 15.11.2019 11:11
Klasa 3B co tydzień organizowała Dzień Głośnego Czytania i w ten sposób sami uczniowie przeczytali całą książkę R. Piątkowskiej „Przyjaciele mogą wiele, czyli magia z leśnej polany”. Wspólnie z rodzicami wykonali bohaterów z książki z materiałów recyklingowych, którymi ozdobili magiczne drzewo. Poznali i utrwalili wiedzę na tematy ekologiczne na podstawie materiałów wydrukowanych ze strony internetowej „Szkolne przygody Gangu Słodziaków” Malowali drzewa z użyciem pestek z dyni w łupinie i kolorowych skrawków bibuły. Byli w lesie, gdzie powtórzyli informacje o warstwach lasu, gatunkach drzew i ich częściach oraz rozpoznawali drzewa po korze, pniu, gałęziach, liściach i jesiennych owocach, i nasionach. Widzieli dęby szypułkowe, które mają około 400 lat i są pomnikami przyrody. Opiekują się młodą sadzonką dębu. Uczestniczyli w spotkaniu integracyjnym klas 1- 3”Dzień Głośnego Czytania”. Czytali głośno w domu i systematycznie zdobywali naklejki motywujące do czytania. Pięknie czytają.
- więcej