Za oknem jesień a w klasie 1a zapachniało pięknym aromatem ziół
- 20.11.2018 10:42
5. spotkanie w ramach warsztatów kulinarnych realizowanego Projektu ,,Dobrze Jemy ze Szkołą na Widelcu" poświęcone zostało założeniu klasowego ogródka z ziołami.
W dniu dzisiejszym dzięki wspólnym zmaganiom założyliśmy sobie w klasie parapetowy ogródek ziołowy. Część uczniów przyniosła zakupione zioła doniczkowe a pozostali przynieśli nasiona ziół do posadzenia. Potrzebowaliśmy doniczek z podstawkami, drenażu no i ziemi do założenia hodowli. Udało nam się stworzyć w klasie piękny, świeży, zielony, pachnący ziołami zakątek. Nie tylko poczuliśmy świeżą woń bazylii, rozmarynu, różnych odmian mięty, pietruszki czy nasion kopru, ale również poznaliśmy budowę tych roślin ich smak, wygląd oraz zastosowanie. Teraz nie pozostaje nam nic innego jak troska o to, aby klasowy ogródek przetrwał pod naszą opieką jak najdłużej, bo w porze jesienno-zimowej, zapotrzebowanie na naturalne witaminy mają w naszej klasie i chłopcy i dziewczyny.
Galeria: Parapetowy ogródek w IaWychowawca klasy H Nowak
- więcej
Tradycyjne kiszenie kapusty w klasie 1a
- 20.11.2018 10:02
Uczniowie z klasy 1a, już po raz 4 spotkali się na warsztatach kulinarnych w ramach projektu ,,Dobrze Jemy ze Szkołą na Widelcu".
GaleriaKiszenie kapusty w IaTym razem postanowili w sposób tradycyjny ukisić kapustę i to w dosłownym znaczeniu tego słowa. Do tego celu posłużyć im miała specjalnie przyniesiona na ten czas do klasy, wielka drewniana szatkownica, jakiej dawniej używano do szatkowania kapusty. Rekwizyt ten wzbudził wiele zaciekawienia wśród dzieci. Uczniowie na samą myśl, że na tym starodawnym urządzeniu będą własnoręcznie szatkować kapustę, natychmiast ustawili się w kolejkę i kapusta w mig była poszatkowana.Tak przygotowaną kapustę, warstwami przekładali do dużego pojemnika i dokładnie mieszając z solą, mocno dociskali drewnianymi pałkami, aby puściła sok. Po przykryciu i dociśnięciu czymś ciężkim, odstawili kapustę do ukiśnięcia w ciepłe miejsce i będą ją co jakiś czas przebijać rączką drewnianej łyżki, aby ją odgazowywać. W przeciwnym razie kapusta mogłaby być gorzka. Po dwóch lub trzech tygodniach, kiedy fermentacja się wyszaleje i kapusta się uspokoi – będzie można spróbować ukiszonej kapusty.
W związku z tym, że za oknem już jesień - i jak obyczaj każe, czas kiszenia kapusty i niestety czas zapadania na przeziębienia, uczniowie dowiedzieli się o wielu cennych właściwościach zdrowotnych kiszonej kapusty, która zawiera dobre bakterie kwasu mlekowego oraz witaminę C. Gdy jemy ją regularne mniej chorujemy zimą.
Kiszeniu kapusty towarzyszyły wspomnienia - Jak dawniej kisiło się kapustę w drewnianych beczkach udeptując nogami, oraz piosenka
Wielki rwetes dziś u Basi, bo kapustę Basia kwasi.
Szatkownica poszła w taniec, to ci było szatkowanie.
refren
Rach ciach, ciach obereczka, już kapusty pełna beczka.
Zaraz Basia ją przyprawi, doda soli i żurawin.
Potem ją ubije wałkiem,że ubita będzie całkiem.
refren
Rach ciach, ciach obereczka, już kapusty pełna beczka.
Zaraz deska ją przyciśnie,niech kapusta w beczce kiśnie.
Już kapusta wzbiera sokiem,sok spod deski spływa bokiem.
refren
Rach ciach, ciach obereczka, już kapusty pełna beczka.
Jaka pyszna ta kapusta, że aż sama idzie w usta,
więc ją jemy na surowo, na surowo, bo to zdrowo!
wychowawczyni klasy 1a H Nowak
- więcej
100 lecie Niepodległej
- 13.11.2018 09:24
Galeria: Rekord dla Niepodległej- więcej
“Talerze pełne smakowych obfitości".
- 31.10.2018 08:30
W związku z obchodzonym 24.10.2018 Światowym Dniem walki z otyłością, pierwszaki już po raz 3 wzięły udział w warsztatach kulinarnych w ramach Projektu Edukacji Żwieniowo-kulinarnej “Dobrze jemy ze szkołą na widelcu” i w związku z realizacji założeń programowych, komponowały "Autorskie wersje talerzy pełnych smakowych obfitości". Chciały się przekonać i sprawdzić, co ma lepszy wpływ na ich zdrowie? Czy jedzenie na ilość, czy na jakość?
Był to doskonały moment, aby porozmawiać z nimi na temat różnych sposobów walki z otyłością, piramidzie żywieniowej, roli aktywności ruchowej i zamiennikach żywieniowych w diecie człowieka. Wspólnie z uczniami klas drugich uczestniczyliśmy w spotkaniu zdrowotnym i obejrzeliśmy pierwszy odcinek filmu edukacyjnego “Piramida Żywieniowa”. Uczniowie dowiedzieli się o spożywaniu 5 porcji posiłków w ciągu dnia i że posiłki tylko wtedy wywierają korzystny wpływ na organizm i mogą być naprawdę przyjazne zdrowiu, jeśli zadbamy, aby były kaloryczne pod względem wartości odżywczych i atrakcyjnie podane. W zamian zyskamy kondycję, doskonałe samopoczucie i zgrabną sylwetkę. Pierwszaki komponując własne “Talerze pełne smakowych obfitości", zapominały o swoich uprzedzeniach, zmieniały własne nawyki żywieniowe i tworzyły nowe, cenne przyzwyczajenia. Jakościowo, kalorycznie i kolorystycznie dobrane zestawy smakowych obfitości wyglądały naprawdę apetycznie i smakowały wyśmienicie.
Galeria: Talerze obfitości w IaWych. Halina Nowak
- więcej
Pasowanie na ucznia 2018
- 23.10.2018 14:49
Ślubowanie uczniów to bardzo ważna uroczystość, na którą z bijącym sercem oczekiwali uczniowie klasy pierwszej, którzy od miesiąca września 20018 r. wstąpili w progi naszej szkoły.
Pierwszaki wraz ze swoją wychowawczynią, będąc organizatorami całego przedsięwzięcia mieli podwójną rolę do spełnienia – złożyć przysięgę, że są już gotowi udźwignąć ciężar obowiązków uczniowskich oraz prezentując swoje umiejętności artystyczne na scenie, udowodnić, że stanęli już na wysokości powierzonego im zadania. Zgodnie z wcześniejszymi zamierzeniami wszystko im się pomyślnie powiodło.
Galeria: Pasowanie na ucznia
Zostali bardzo ciepło i serdecznie przyjęci przez Panią Dyrektor, grono nauczycielskie, rodziców i starszych kolegów. Obdarowani drobnymi upominkami od starszych kolegów poczuli się nieco zaskoczeni. Towarzyszące im podczas całej uroczystości wrażenia i przeżycia pozostawiły w ich pamięci niezatarte wspomnienia. Byli dumni, że moment ten mają już za sobą i stali się pełnoprawnymi uczniami Zespołu Szkół Miejskich nr 1 w Jaśle.
W klasie czekał na nich słodki poczęstunek, wykwintnie przygotowany przez rodziców.Wychowawca klasy 1a Halina Nowak
- więcej