Mali odkrywcy z 1a
- 09.03.2020 13:47
W II półroczu roku szkolnego W kl. Ia będzie prowadzony cykl zajęć pt. „Mali odkrywcy”. Są to zajęcia na których uczniowie będą wykonywać małe eksperymenty oraz własnoręcznie tworzyć „wynalazki”. W ten sposób uczniowie będą wdrażani do odważnego podejmowania działań mających na celu rozbudzenie w nich twórczej, kreatywnej i badawczej postawy. Ważnym zadaniem zajęć doświadczalnych „Mali odkrywcy”, będzie też rozwijanie ich zainteresowań, wykraczających poza program edukacji wczesnoszkolnej. Wyjaśnianie zasad rządzących światem tak, aby potrafiły w nim samodzielnie działać. Podczas spotkań dzieci będą tworzyły mini laboratorium, w którym odbywać się będą eksperymenty i doświadczenia. Nauczą się obserwować otaczający świat i korzystać z różnych pomocy do tego służących jak lupy, szkła powiększające, magnesy, strzykawki, wiatraczki…
Na pierwszych zajęcia uczennica Julia Korzeniowska przygotowała eksperyment pt. „Mały wulkan”, który zrobiła z plastikowego pojemnika,ozdobionego kolorową plasteliną. Do pojemnika wlała trochę octu oraz dodała sodę oczyszczoną. Połączenie tych składników spowodowało wybuch wulkanu.
Na zajęciach zaprezentowała się również Alicja Jandura, która jest autorką pomysłu oraz wykonawczynią „Automatu z cuksami”, czyli pojemnikiem wykonanym z tekturki, pięknie ozdobionym, na słodycze. Automat otwiera się i zamyka za pociągnięciem kolorowych sznureczków. Brawo dziewczyny za pomysł i kreatywność!
Bohaterami kolejnych zajęć była KJimberly Bałando, Zuzanna Bąk, oraz Patryk Knebel wraz ze swoim tatą. Patryk również przygotował wulkan ale w dwóch wydaniach mały i duży. Do przygotowania efektu wybuchu użył mentosów oraz coca coli. W zbudowaniu dużego wulkanu pomógł Patrykowi jego tato, który również uczestniczył w naszych zajęciach dbając o poprawne przeprowadzenie eksperymentu oraz bezpieczeństwo, za co bardzo mu dziękujemy.
Kimberly przygotowała ciecz Newtonowską. Do wykonanie tego inteligentnego płynu stworzyła w misce odpowiednią konsystencję wody i mąki ziemniaczanej. Cechą charakterystyczną tej cieczy jest to, że twardnieje pod wpływem nacisku. Wydaje się, że im większą siłę na niego wywieramy tym większy opór stawia ciecz. Jest ona zarówno płynem jak i ciałem stałym, o czym mogli przekonać się wszyscy uczniowie.
Zuzanna wymyśliła i zrobiła skarbonkę na słodycze dla łasuchów, ponieważ skarbonka jest wyposażona w sznureczek, który można zawiesić sobie na szyi. Pomysłowe.
Na kolejne zajęcia z cyklu „Mali odkrywcy”, uczniowie Damian Florek, Mieszko Czarnecki oraz Patryk Knebel zrobili „Ekologicznego stworka” – Minionka. Został on wykonany z kartonowych pudełek oraz plastikowych kubeczków. Minionek został klasową maskotką. Dziękujemy.
Wychowankowie uczestniczący w innowacji osiągną zasób cech i umiejętności:
- oryginalność i płynność myślenia;
- ciekawość badawczą;
- zdolność do analizowania;
- wyobraźnia i fantazja;
- umiejętność sięgania po analogię, wykorzystania posiadanej wiedzy i doświadczeń
oraz przetwarzania ich;
- radość z możliwości eksperymentowania i działania;
- właściwe relacje z rówieśnikami;
- wiedza, informacje o tematyce bliskiej i dalekiej;
- ciekawość świata, umiejętność poszukiwania odpowiedzi na różne ciekawe pytania
przyrodnicze, techniczne
- umiejętność porównywania, myślenia, opowiadania- Wróć do listy artykułów
Ostatnie artykuły