Sukcesy uczniów ZSM nr 1 w Jasielskiej Lidze Naukowej z Lotosem
Nauczyciele i uczniowie ZSM nr 1 w Jaśle wzięli udział w drugiej edycji Jasielskiej Ligii Naukowej z Lotosem. Realizacji projektów z różnych dziedzin podjęło się czterech nauczycieli. Otoczyli oni opieką uczniów zdolnych, zainteresowanych poszerzaniem wiedzy, a także wykazujących się ciekawością poznawczą, którzy zdecydowali się wziąć udział w realizacji projektów naukowo- badawczych.
Sukcesem Ligowych Zespołów Badawczych było zajęcie I miejsca w dziedzinie matematyczno- przyrodniczej za projekt „Jak to się dzieje, że chleb nie powszednieje?” oraz dwa wyróżnienia za projekty: Gdzie w Jaśle mieszka muzyka? Szukamy miejsc
w naszym mieście, gdzie możemy słuchać muzyki oraz Mam talent… Gdzie w Jaśle mogę go rozwijać?
W naszej szkole w obszarze artystycznym Ligowy Zespół Badawczy z klasy pierwszej w składzie: Ida Lenar, Nikola Staniszewska oraz Małgorzata Janik pod opieką p. Małgorzaty Szewczyk realizował projekt: Gdzie w Jaśle mieszka muzyka? Szukamy miejsc w naszym mieście, gdzie możemy słuchać muzyki. Celem projektu było poszerzenie wiedzy uczniów na temat muzyki, poznanie miejsc w Jaśle przeznaczonych do jej słuchania oraz rozwinięcie zainteresowań muzycznych. W trakcie realizacji projektu uczennice kształtowały różne umiejętności praktyczne: m.in., umiejętność przeprowadzenia wywiadu, wyszukiwania informacji w różnych źródłach wiedzy. Ligowy Zespół Badawczy nabyły także umiejętność kulturalnego zachowania się podczas koncertu oraz uważnego słuchania muzyki, umiejętność współpracy w grupie oraz poznanie własnych zdolności i możliwości.
Projekt w dziedzinie humanistycznej: Mam talent… Gdzie w Jaśle mogę go rozwijać? realizował Ligowy Zespół Badawczy z klasy piątej w składzie: Weronika Biały
i Oliwia Majewska. Opiekunem zespołu była p. Anna Chalibożek. Tematyka projektu poruszyła zagadnienia rozwijania zdolności i talentów młodych jaślan. Uczennice w trakcie pracy nad projektem poznawały specyfikę instytucji, które wpływają i pomagają rozwijać talenty i zdolności dzieci i młodzieży w naszym mieście. Projekt dał uczniom możliwość zdobywania i doskonalenia nowych umiejętności, które w przyszłości z pewnością będą dla nich przydatne. Ligowy Zespół Badawczy miał okazje poznawać środowiska uczniowskie podczas przeprowadzania ankiety w jasielskich szkołach podstawowych. Ciekawym doświadczeniem okazał się wywiad, który umożliwił bezpośredni kontakt z osobami pracującymi w instytucjach rozwijających talenty i zdolności młodych ludzi.
Nad drugim projektem humanistycznym, którego tytuł brzmi: W jaki sposób zainteresować kolegę z zagranicy atrakcjami turystycznymi Jasła i regionu? pracował Zespół Badawczy z klasy piątej w składzie: Julia Tomaszewska, Patrycja Kotulak i Laura Gorgosz. Opiekunem była p. Bożena Tarnawska. Celem projektu było zdobycie
i wykorzystanie informacji na temat atrakcji turystycznych Jasła. Sukcesem jest fakt, że grupa biorąca udział w projekcie zainteresowała się historią miasta, potrafi wskazać zabytki i krótko je opisać. Uczennice potrafią promować nasze miasto i region nie tylko naszym kolegom
i koleżankom. Wyjazd do Hiszpanii w ramach projektu Comenius realizowanego w naszej szkole pozwolił im zaprezentować folder i promować Jasło zagranicznym kolegom. Projekt pozwolił na rozwijanie zainteresowań i zdobywanie wiedzy.
Projektem matematyczno-przyrodniczym opiekowała się p. Katarzyna Borowiec, a w skład Zespołu Ligowego weszły: Nikola Majcher Julia Kmiecik Zuzanna Giża. Temat projektu brzmiał: „Jak to się dzieje, że chleb nie powszednieje?” Realizując projekt uczennice klasy czwartej badały zastosowanie i symbolikę chleba. Badały również jakie chleby dostępne są w jasielskich sklepach i jak spożywanie go wpływa na organizm ludzki. Ciekawym doświadczeniem okazała się wizyta w piekarni i możliwość obserwacji wypieku chleba. Uczennice w ramach projektu nauczyły się wypiekać zdrowy chleb. Wiedzą jaki rodzaj chleba jest dla nich najzdrowszy.
Dzięki projektom realizowanym w ramach Jasielskiej Ligii Naukowej z Lotosem nasi uczniowie mieli możliwość rozwijać swoje zdolności i talenty, kształtować naukowe myślenie i postawy badawcze.