Niezbędnik MEN dla ucznia, rodzica i nauczyciela na rok szkolny 2015/2016: https://men.gov.pl/niezbednik
Niezbędnik MEN dla ucznia, rodzica i nauczyciela na rok szkolny 2015/2016: https://men.gov.pl/niezbednik
Szanowni Państwo.
W związku z tym, iż obowiązujące prawo nie nakłda na szkołę i rodziców obowiązku ubezpieczenia uczniów, w roku szk. 2015/16 szkoła odstąpiła od pośredniczenia w tego typu ubezpieczeniach.
Ubezpieczenia uczniów od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW) ma charakter dobrowolny. O ewentualnym przystąpieniu do tej formy ubezpieczenia, a także o wyborze towarzystwa ubezpieczeniowego decydują sami zainteresowani czyli rodzice.
Witamy nowy rok szkolny!
Podręczniki do klasy pierwszej , drugiej i czwartej będą darmowe dla wszystkich uczniów.
Kliknij na link a dowiesz się więcej:
http://men.gov.pl/ministerstwo/informacje/slajder-darmowe-podrecziki-2015.html
W przypadku uczniów klas III, V i VI prosimy o pobranie listy podreczników z zakładki na stronie lub pobranie listy z sekretariatu szkoły.
Sukcesy uczniów ZSM nr 1 w Jasielskiej Lidze Naukowej z Lotosem
Nauczyciele i uczniowie ZSM nr 1 w Jaśle wzięli udział w drugiej edycji Jasielskiej Ligii Naukowej z Lotosem. Realizacji projektów z różnych dziedzin podjęło się czterech nauczycieli. Otoczyli oni opieką uczniów zdolnych, zainteresowanych poszerzaniem wiedzy, a także wykazujących się ciekawością poznawczą, którzy zdecydowali się wziąć udział w realizacji projektów naukowo- badawczych.
Sukcesem Ligowych Zespołów Badawczych było zajęcie I miejsca w dziedzinie matematyczno- przyrodniczej za projekt „Jak to się dzieje, że chleb nie powszednieje?” oraz dwa wyróżnienia za projekty: Gdzie w Jaśle mieszka muzyka? Szukamy miejsc
w naszym mieście, gdzie możemy słuchać muzyki oraz Mam talent… Gdzie w Jaśle mogę go rozwijać?
W naszej szkole w obszarze artystycznym Ligowy Zespół Badawczy z klasy pierwszej w składzie: Ida Lenar, Nikola Staniszewska oraz Małgorzata Janik pod opieką p. Małgorzaty Szewczyk realizował projekt: Gdzie w Jaśle mieszka muzyka? Szukamy miejsc w naszym mieście, gdzie możemy słuchać muzyki. Celem projektu było poszerzenie wiedzy uczniów na temat muzyki, poznanie miejsc w Jaśle przeznaczonych do jej słuchania oraz rozwinięcie zainteresowań muzycznych. W trakcie realizacji projektu uczennice kształtowały różne umiejętności praktyczne: m.in., umiejętność przeprowadzenia wywiadu, wyszukiwania informacji w różnych źródłach wiedzy. Ligowy Zespół Badawczy nabyły także umiejętność kulturalnego zachowania się podczas koncertu oraz uważnego słuchania muzyki, umiejętność współpracy w grupie oraz poznanie własnych zdolności i możliwości.
Projekt w dziedzinie humanistycznej: Mam talent… Gdzie w Jaśle mogę go rozwijać? realizował Ligowy Zespół Badawczy z klasy piątej w składzie: Weronika Biały
i Oliwia Majewska. Opiekunem zespołu była p. Anna Chalibożek. Tematyka projektu poruszyła zagadnienia rozwijania zdolności i talentów młodych jaślan. Uczennice w trakcie pracy nad projektem poznawały specyfikę instytucji, które wpływają i pomagają rozwijać talenty i zdolności dzieci i młodzieży w naszym mieście. Projekt dał uczniom możliwość zdobywania i doskonalenia nowych umiejętności, które w przyszłości z pewnością będą dla nich przydatne. Ligowy Zespół Badawczy miał okazje poznawać środowiska uczniowskie podczas przeprowadzania ankiety w jasielskich szkołach podstawowych. Ciekawym doświadczeniem okazał się wywiad, który umożliwił bezpośredni kontakt z osobami pracującymi w instytucjach rozwijających talenty i zdolności młodych ludzi.
Nad drugim projektem humanistycznym, którego tytuł brzmi: W jaki sposób zainteresować kolegę z zagranicy atrakcjami turystycznymi Jasła i regionu? pracował Zespół Badawczy z klasy piątej w składzie: Julia Tomaszewska, Patrycja Kotulak i Laura Gorgosz. Opiekunem była p. Bożena Tarnawska. Celem projektu było zdobycie
i wykorzystanie informacji na temat atrakcji turystycznych Jasła. Sukcesem jest fakt, że grupa biorąca udział w projekcie zainteresowała się historią miasta, potrafi wskazać zabytki i krótko je opisać. Uczennice potrafią promować nasze miasto i region nie tylko naszym kolegom
i koleżankom. Wyjazd do Hiszpanii w ramach projektu Comenius realizowanego w naszej szkole pozwolił im zaprezentować folder i promować Jasło zagranicznym kolegom. Projekt pozwolił na rozwijanie zainteresowań i zdobywanie wiedzy.
Projektem matematyczno-przyrodniczym opiekowała się p. Katarzyna Borowiec, a w skład Zespołu Ligowego weszły: Nikola Majcher Julia Kmiecik Zuzanna Giża. Temat projektu brzmiał: „Jak to się dzieje, że chleb nie powszednieje?” Realizując projekt uczennice klasy czwartej badały zastosowanie i symbolikę chleba. Badały również jakie chleby dostępne są w jasielskich sklepach i jak spożywanie go wpływa na organizm ludzki. Ciekawym doświadczeniem okazała się wizyta w piekarni i możliwość obserwacji wypieku chleba. Uczennice w ramach projektu nauczyły się wypiekać zdrowy chleb. Wiedzą jaki rodzaj chleba jest dla nich najzdrowszy.
Dzięki projektom realizowanym w ramach Jasielskiej Ligii Naukowej z Lotosem nasi uczniowie mieli możliwość rozwijać swoje zdolności i talenty, kształtować naukowe myślenie i postawy badawcze.
Nasze przedszkole zakwalifikowało się do ogólnopolskiego udziału w projekcie „Edukacja, promocja i profilaktyka w kierunku zdrowia jamy ustnej skierowana do małych dzieci, ich rodziców, opiekunów i wychowawców”, współfinansowanym przez Szwajcarię w ramach Szwajcarsko – Polskiego Programu Współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej oraz Ministerstwo Zdrowia, którego liderem jest Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu.
Program ten promuje zachowania prozdrowotne oraz profilaktykę chorób jamy ustnej u dzieci. Głównym celem projektu jest ograniczenie występowania choroby próchnicowej u dzieci. Rozumiejąc konieczność wzrostu świadomości prawidłowych nawyków higienicznych w zakresie higieny jamy ustnej działania edukacyjne skierowano nie tylko do dzieci, ale także do nauczycieli i rodziców.
Ważnym etapem powyższego programu było poniedziałkowe spotkanie z edukatorkami programu , które przeprowadziły zajęcia dla wszystkich przedszkolaków, a także zorganizowały półgodzinne szkolenie dla rodziców. Przeprowadzone zajęcia z dziećmi miały na celu przede wszystkim wdrożyć zasady prawidłowego szczotkowania zębów, dlatego każdy przedszkolak został poinstruowany w jaki sposób szczotkować ząbki.
„Dzieciństwo bez próchnicy” oferuje szereg korzyści zarówno dla przedszkola, jak i dla przedszkolaków i ich rodziców. W ramach projektu nasze przedszkole niebawem wzbogaci się o pomoce dydaktyczne przydatne do wprowadzania tematyki związanej z higieną jamy ustnej. Nauczyciele zdobyli wiedzę i praktyczne umiejętności, które pomogą im urozmaicić prowadzone przez siebie zajęcia. Z kolei rodzice i dzieci dowiedzieli się w jaki sposób prawidłowo dbać o zęby, otrzymali także szereg materiałów edukacyjnych oraz każde dziecko zestawy szczoteczek i past do zębów.
Zapoczątkowane w Programie działania będą kontynuowane przez nauczycieli, rodziców i opiekunów. Więcej informacji można uzyskać na stronie internetowej http://www.zebymalegodziecka.pl
Mamy nadzieję, że nasze działania zaowocują w przyszłości ładnym uzębieniem u dzieci.
I miejsce dla Aleksandry Kmiecik z klasy IIIa w konkursie
"RADOSNY CHRZEŚCIJANIN"
11 i 12 czerwca 2015r. można było podziwiać młode talenty występujące na plenerowej scenie obok sanktuarium św. Antoniego w Jaśle. Konkurs odbył się z okazji akcji charytatywnej Antoniański Dar Serca. Wszystkie występy i przedstawienia zostały ciepło przyjęte przez publiczność.
Gratulacje dla uczennicy klasy III
Życzymy dalszych sukcesów!
Sukces naszej szkoły w VI edycji Międzyszkolnego Konkursu „Cztery pory roku” dla uczniów klas I-III jasielskich szkół podstawowych.
28 maja w ZSM nr3 w Jaśle odbył się konkurs "Cztery pory roku". Uczestniczyło w nim kilkanaście zespołów z siedmiu szkół. W bieżącym roku szkolnym zmagania konkursowe przebiegały pod hasłem "Wiosna”. Pierwszoklasiści przygotowali prace plastyczne, uczniowie klasy II rywalizowali w kategorii śpiew i recytacja, drużyny trzecioklasistów zmierzyły się ze sobą w ramach kategorii wiedza, obejmującej różnorodne zadania (quiz o wiośnie, wiosenna krzyżówka, zagadki, przysłowia związane z wiosną, wiosna w ortografii).
W kategorii praca plastyczna I miejsce zajął Oskar Dziadosz z klasy Ib, III miejsce Kacper Kmiecik z klasy Ib, wyróżnienia zdobyły Nikola Gorczyna – klasa Ib, Nikola Kopystyńska – klasa Ia.
W kategorii wiedza drużyna z kl. III Aleksandra Michalik, Aleksandra Kmiecik, Joanna Buczyńska zdobyła III miejsce.
Wszystkim serdecznie dziękujemy i gratulujemy!!!
Kategoria „Piękno krajobrazu”
I miejsce Monika Lechowska Szkoła Podstawowa nr 4 w Jaśle
II miejsce Anna Tuchowska Szkoła Podstawowa nr 4 w Jaśle
III miejsce Emilia Tęcza Szkoła Podstawowa nr 4 w Jaśle
Kategoria „Bogactwo flory”
I miejsce Aleksandra Kmiecik Szkoła Podstawowa nr 7 w Jaśle
II miejsce Kinga Źrebiec Szkoła Podstawowa nr 6 w Jaśle
III miejsce Miłosz Cetnar Szkoła Podstawowa nr 6 w Jaśle
Kategoria „Różnorodność fauny”
I miejsce Alison Malinowski Szkoła Podstawowa nr 6 w Jaśle
II miejsce Bartosz Goleń Szkoła Podstawowa nr 4 w Jaśle
III miejsce Bartosz Królikowski Integracyjna Szkoła Podstawowa nr 12 w Jaśle
Gratulujemy!
Zapraszamy wszystkich uczestników konkursu do naszej szkoły na rozdanie nagród 19 czerwca (piątek) o godz. 10.00
W tym roku szkolnym uczniowie klas I-III podjęli akcję zbierania używanych zabawek. Warto dodać, że inicjatorką tej akcji była uczennica kl. I a Oliwia Misiołek. Zebrane zabawki przekazano Katolickiej Placówce Wychowawczej „Nasz Dom” w Jaśle. Bardzo dziękujemy wszystkim uczniom, którzy zaangażowali się w tą akcję.
Zapraszamy do bogatej galerii zdjęć z Pikniku :) Dziękujemy Wszystkim, którzy pomogli nam go zorganizować!!!
Powered by aSc EduPage