Speklatkle kukiełkowe dla przedszkolaków i uczniów szkoły.
Speklatkle kukiełkowe dla przedszkolaków i uczniów szkoły.
Polki, oberki, walczyki i inne utwory ludowe rozbrzmiewały w naszej szkole podczas koncertu w wykonaniu Pana Witolda Gierlickiego - taty uczennic naszej szkoły. Muzyk zaprezentował nam grę na cymbałach - instrumencie wykorzystywanym w kapelach ludowych naszego regionu.
Historia tego instrumentu sięga starożytności, a w Polsce pojawił się on w XVII wieku. Po II wojnie światowej, poza kilkoma wyjątkami, zastosowanie cymbałów w kapelach ludowych znane jest przede wszystkim na Rzeszowszczyźnie, a także w okolicach Ełku. Wykonawcami cymbałów są ludowi rzemieślnicy, znający się na sztuce stolarskiej oraz lutnictwie. W polskiej literaturze obraz cymbałów utrwalił Adam Mickiewicz - patron naszej szkoły - w XII księdze Pana Tadeusza (Koncert Jankiela).
Pan Witold Gierlicki naukę gry na cymbałach rozpoczął w wieku 10 lat od znanego mistrza Władysława Chochołka. Następnie przez wiele lat grał w zespole Pogórzanie, Kamfinioki a obecnie Tarnowcoki. Jest zdobywcą wielu nagród w Polsce, m.in. na Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu nad Wisłą, a także za granicą. Ciekawostką jest, że swoje umiejętności muzyk mógł zaprezentować przed papieżem Janem Pawłem II podczas pobytu w Castel Gandolfo.
Uczniowie chętnie zadawali pytania dotyczące budowy oraz nauki gry na tym instrumencie, niektórzy mieli możliwość wydobycia z niego dźwięków. Poza tym zobaczyli regionalny strój krośnieński, w który ubrany był muzyk.
Dziękujemy Panu Witoldowi Gierlickiemu za prezentację gry na cymbałach oraz propagowanie kultury ludowej naszego regionu
Małgorzata Szewczyk
To był bardzo dobry dzień! Najpierw przypomnieliśmy sobie historię chleba, rozmawialiśmy o szacunku. Opowiadaliśmy o dziewczynie z baśni Andersena, która podeptała chleb. Przypomnieliśmy sobie, że nasze babcie i prababcie całują chleb i robią znak krzyża, zanim go rozkroją. Potem przystąpiliśmy do wykonania szopki z chleba. Była to niezwykła praca. Każdy w skupieniu, słuchając kolęd i pastorałek, kształtował swoją szopkę. Rozmyślaliśmy przy tym o świętach, o gościnności i obfitości. Szopki nas zachwyciły. Wspólnie je podziwialiśmy.
Zanieśliśmy je do domu, dla rodziców wraz z życzeniami,
by wszelkie dobra zagościły w każdej rodzinie.
Wesołych świat!
Co to za zapach, cynamon, goździki, ktoś tutaj chyba piecze pierniki: serduszka, dzwoneczki, gwiazdki i anioły. Tak, to klasa III przygotowuje się do świąt. Rumiane, pachnące, pięknie polukrowane ciasteczka będą powieszone na choince oraz przyprawione miłością i uśmiechem powędrują do domu, by przynieść świąteczną radość całej rodzinie.
Dziękujemy pani Katarzynie Schabińskiej i pani Krystynie Warchoł za podarowanie nam ciasta.
Wesołych świąt!!! Pysznych pierników!!!
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.
*pierniczki wychodzą wspaniałe, kiedy przyprawia się je miłością i radosnym śmiechem najmniejszych członków rodziny :-)
Bardzo, a nawet bardzo bardzo dziekujemy wszystkim "wolnym tatusiom" i jednej silnej mamie za pomoc przy rozładowaniu jabłek z tira. Jabłka dotarły do nas w skrzynkach papierowych.
W poniedziałek, od godz. 8.00 do 17.00 będa wydawane jabłka w wejsciu do sali sportowej od strony ogrodu przedszkolnego.
Bardzo prosze każdego rodzica o podpisanie odbioru jabłek na liście.
SMACZNEGO :)
Boże Narodzenie tuż, tuż, więc czas na przygotowanie świątecznych upominków i dekoracji. Dzieci z klasy II A miały okazję wykonać oryginalne ozdoby według pomysłów i wskazówek mamy Nikoli, pracującej na co dzień w firmie dekoratorskiej ANMA.
Uczniowie przygotowali dwa rodzaje choinek - pierwsze z drewnianych patyczków do lodów, które pokryte zielonym kolorem oraz przyozdobione błyszczącymi elementami okazały się prostą, ale efektowną ozdobą świąteczną. Kolejne choinki wykonane zostały z sosnowych szyszek, które po naklejeniu na styropianowe krążki, pomalowaniu zielonym pigmentem a następnie umocowaniu kolorowych pomponików oraz posypaniu brokatem stały się piękną formą przestrzenną. Dzieci z wielkim przejęciem wykonywały swoje ozdoby, ciesząc się uzyskanym efektem. Każde z nich odniosło sukces, gdyż prace te były łatwe do wykonania, a dekorując je według własnego pomysłu rozwijały swoją wyobraźnię artystyczną.
Na pamiątkę tych zajęć mama Nikoli podarowała każdemu dziecku cukierki i aniołka z białej ażurowej serwetki, dokładnie objaśniając i prezentując sposób jego wykonania. Dziękujemy za przygotowanie zajęć oraz przyniesienie potrzebnych materiałów.
uczniowie klasy II a wraz z wychowawczynią
Zapraszamy do obejrzenia zdjęc w galerii.
Życzenia od klasy II b
Zapraszamy do obejrzenia naszych życzeń przygotowanych na zajęciach komputerowych w klasie IIa
Zapraszamy do obejrzenia naszych zyczeń przygotowanych na zajęciach komputerowych. Zyczymy wszystkim Wesołych Świąt.
Dyrektor Zespołu Szkół Miejskich nr 1 w Jaśle informuje, że nasza placówka złożyła wniosek i decyzją Prezesa Agencji Rynku Rolnego nr 3559/CE/ROW/Upr/2015 otrzymała uprawnienie do otrzymywania produktów w ramach „embarga” od organizacji producentów i ich zrzeszeń bezpłatnie owoców i warzyw (głównie jabłek) nieprzeznaczonych do sprzedaży dla dzieci przedszkola i uczniów szkoły.
W związku z tym w dniu 21.12.2015 r. (poniedziałek) proszę rodziców i opiekunów dzieci przedszkola i szkoły o odbiór skrzynek z jabłkami w budynku szkoły w godzinach 8.00-17.00.
Dokładne miejsce odbioru zostanie wyznaczone w piątek w zależności od tego, którędy będzie możliwy dojazd do placówki dużego samochodu.
Każde dziecko otrzyma 20 kg jabłek, tj. 1,5 skrzynki kartonowej.
Proszę więc tych Państwa, którzy nie będą chcieli brać jabłek w skrzynkach o zabranie ewentualnie toreb foliowych do przesypania sobie jabłek.
UWAGA:
Otrzymanie jabłek rodzic lub opiekun musi potwierdzić podpisem na liście !!!
Jabłka dotrą do nas 18.12 (piątek) najwcześniej około godz. 12.00. Bardzo proszę „wolnych, silnych tatusiów” o pomoc w rozładunku skrzynek – po 2 tatusiów na każdą grupę przedszkolną i klasę.
Wszystkich uczniów zapraszamy do wspólnej zabawy – wrzucajcie swoje propozycje na tablicę umieszczoną na naszym nauczycielskim blogu: http://blogiceo.nq.pl/sp6jaslo/
Zgodnie z tradycją naszej szkoły w okresie przedświątecznym odbył się Konkurs Kolęd i Pastorałek. Co roku przybywa chętnych do udziału w tym konkursie, co świadczy o dużym zainteresowaniu naszych uczniów taką formą prezentacji swoich talentów wokalnych i instrumentalnych.
Tegoroczną edycję konkursu rozpoczął krótki recital kolędowy w wykonaniu absolwentki naszej szkoły - Weroniki Turek, obecnie uczennicy I LO w Jaśle.
Jury w składzie: wicedyrektor Ewa Wątroba, nauczyciel muzyki Renata Stęgowska, ksiądz Wojciech Chrostowski oraz Weronika Turek oceniało występy uczniów klas I-VI, łącznie 27 prezentacji.
Nagrody dla uczestników konkursu zostały ufundowane przez Radę Rodziców, która co roku wspiera finansowo tą inicjatywę.
WYNIKI KONKURSU
kategoria wokalna
kl. I-III
I miejsce: Zuzanna Filar kl. IIb
II miejsce: Ida Lenar, Aleksandra Sanocka kl. II a
III miejsce: Wiktoria Stygar kl. II b
ex aequo Aleksandra Trzeciak, Małgorzata Janik kl. II a
kl. IV-VI
I miejsce: Dawid Wojnarowicz kl. IV
ex aequo Julia Tomaszewska kl. VI
II miejsce: Kinga Maksym kl. V
ex aequo Julia Kmiecik kl. V
III miejsce: Aleksandra Wilk kl. VI
wyróżnienie: Adrian Bałucki kl. VI
kategoria instrumentalna
I miejsce: Marek Putlak kl. II b
II miejsce: Dawid Wojnarowicz kl. IV
III miejsce: Kinga Cichoń kl. II b
Dziękujemy wszystkim uczestnikom za przygotowanie się do konkursu oraz gratulujemy laureatom.
organizator konkursu: Małgorzata Szewczyk
Były już drewniane Mikołaje, teraz piękne świąteczne choinki. W klasie II ujawniają się talenty nie tylko wśród uczniów , ale i ich rodziców. Dziękujemy!!!
Klasa I a rozpoczęła przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia. Przygotowanie ciasteczek bardzo się dzieciom podobało, a w szkole unosił się wspaniały aromat pieczonych pierniczków, który wprawiał wszystkich w cudowny, świąteczny nastrój. Pierniczki wyglądały i smakowały pysznie!!!
Co to jest muzeum? Jakie są jego funkcje? Skąd pochodzi nazwa?
Jak należy zachowywać się w muzeum?
Na te pytania odpowiedziała nam mama Oliwii - kustosz Muzeum Ziemi Bieckiej - Dom z basztą .
Jest to jedno z najstarszych muzeów na Podkarpaciu. Obecnie mieszczą się w nim różnorodne i cenne zbiory, między innymi wnętrze zrekonstruowanej XIX apteki z bogatą kolekcją aptekarską, np. moździerzy. Ciekawymi eksponatami są również recepty - np. stara chińska recepta na rany licząca 500 lat albo recepta napisana przez Mikołaja Kopernika. Na uwagę zasługuje także 700 -letni dzwon, jeden z najstarszych w Polsce, który witał wszystkich królów odwiedzających Biecz. Dużym zainteresowaniem dzieci cieszył się katowski miecz oraz zęby mamuta.
Lekcja muzealna była interesującym spotkaniem z historią miasta Biecz. Przygotowana prezentacja multimedialna oraz pokazywane eksponaty pozwoliły dzieciom na przeniesienie się w odległe czasy.
Na zakończenie wszyscy otrzymali pamiątkowe foldery oraz książeczki pt. ,,Jak miś Gustaw głodny wrażeń przeżył w Bieczu kilka zdarzeń", a także figurkę kata. Dziękujemy mamie Oliwii za to spotkanie.
uczniowie kl. II a wraz z wychowawczynią
Spotkanie przedszkolaków i uczniów z poeta i fotografikiem Wojciechem Ulmanem.Na spotkaniu Pan Wojciech opowiadał o swojej pasji pisania i fotografowania.
3 grudnia uczniowie klas IV-VI wzięli udział w warsztatach profilaktycznych z panią psychoterapeutką Dorotą Werner. Spotkamy się z panią Dorotą jeszcze raz, bo uczniowie poprosili o jeszcze:)
Przyszedł dobry święty,
Uśmiecha się w koło,
Grzecznym dzieciom biją
serduszka wesoło.
Niesie w dużym worku
Słodyczy bez liku,
Pełno dzisiaj wszędzie
Radości i krzyku.
26 listopada 2015r. drużyna z klasy IIIa w składzie Aleksandra Czech, Julia Latoszek, Gabriela Skocz brała udział w Miedzyszkolnym Konkursie Ekologicznym, który zorganizowała Szkoła Podstawowa nr1 w Jaśle.
Celem konkursu było: propagowanie ochrony przyrody, zachęcanie do pogłębiania wiedzy z ekologii i ochrony środowiska, wskazywanie zachowań prozdrowotnych, wdrażanie do zdrowego stylu życia oraz ukazywanie powiązań między ekologią a zdrowiem. Drużyna musiała rozwiązać wiele zadań teoretycznych dotyczących tematyki konkursu. Były testy wiedzy, rebusy, zagadki i odpowiedzi na wylosowane pytania. Zawodniczki samodzielnie wykonały też rzeźbę z zakrętek, która otrzymała śmieszne imię ,,Zakrętaczek”.
Gratulujemy wyróżnienia!
Życzymy dalszych sukcesów!
Jak co roku uczniowie naszej szkoły wzięli udział w VI Powiatowym Konkursie Matematyczno – Przyrodniczym „Zielono mam w głowie”.
Konkurs odbył się 20 listopada w Gimnazjum nr 4 w Jaśle. Naszą szkołę reprezentowały Patrycja Kotulak i Natalia Ryznar, które zdobyły wyróżnienie. Uczennice zmierzyły się z testami wielokrotnego wyboru, zadaniami otwartymi z matematyki jak i przyrody, krzyżówkami oraz zagadkami. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Powered by aSc EduPage