Koktajl truskawkowy w 2A
17.11.2021 19:37Ósmego listopada obchodziliśmy Europejski Dzień Zdrowego Jedzenia i Gotowania. W tym samym czasie realizowaliśmy tematy związane ze zdrowiem. Najpierw uczniowie pracowali w grupach i tworzyli mapy mentalne ”Co wpływa na nasze zdrowie?”. Dzieci były podzielone na cztery grupy. Każda z grup wypisała podobne czynniki wpływające na nasze zdrowie. A wśród nich: odżywianie, piramida żywienia, aktywność fizyczna, higiena, sen, profilaktyka, badania lekarskie. Następnie uczniowie obejrzeli film opracowany przez fundację „Szkoła na Widelcu „Piramida żywienia”, a potem sami wykonywali takie piramidy. Podsumowaniem części teoretycznej było wykonanie koktajlu truskawkowego.
Uczniowie przynieśli mrożone truskawki i inne owoce oraz jogurty naturalne. Jeden z chłopców przyniósł świeże truskawki, którymi poczęstował całą klasę. Dzieciom bardzo smakował koktajl, chociaż były zaskoczone, że nie dodawaliśmy cukru, którego powinniśmy unikać, jeśli chcemy zachować zdrowie na długie lata.
Podczas tych zajęć zwróciliśmy uwagę na ekologię, gdyż korzystaliśmy z dawno zakupionych plastikowych kubeczków. A w obecnej sytuacji powinniśmy całkowicie zrezygnować z plastikowych naczyń, sztućców itp. – to wszystko po to, aby uchronić naszą Ziemię od katastrofy.
Serdecznie dziękuję dzieciom i Rodzicom za zakupienie truskawek i jogurtów. Taki przysmak polecamy Wszystkim. Zdrowy, smaczny i łatwy w wykonaniu.
Wychowawca: Małgorzata Mroczka
Klasa 2a uczciła Świeto Niepodległości
15.11.2021 07:55Klasa 2a w przeddzień obchodów Święta Niepodległości przez Polskę realizowała temat ”Niepodległa Polska”.
Uczniowie obejrzeli prezentację, z której dowiedzieli się, że przez 123 lata Polska była w niewoli pod zaborem Rosji, Prus i Austrii. Dzięki żyjącym w tamtych czasach Polakom dzisiaj żyjemy w wolnym kraju. Znaczący wpływ na odzyskanie niepodległości miały następujące postaci: Józef Piłsudski- pierwszy marszałek Polski, Ignacy Jan Paderewski – pomagał ofiarom wojny w Polsce, Wincenty Witos – patriota oddany Polsce i Roman Dmowski – dla niego naród był największą wartością.
Uczniowie przyszli do klasy w galowych strojach z biało-czerwonymi kotylionami i pięknie zaśpiewali hymn państwowy. Powtórzyli wiadomości o symbolach narodowych. Słuchali pieśni patriotycznych i zaśpiewali utwór „Przybyli ułani pod okienko”.
Na zajęciach dostali karty pracy, a efekty swojej pracy zabrali do domu w celu pokazania Rodzicom. Na kartach pracy znajduje się komunikat adresowany do rodzica, który zachęca do przeznaczenia czasu na wspólną naukę, do wykonania kolejnego zadania.
Klasa recytowała wiersz Władysława Bełzy „Katechizm polskiego dziecka”
Jestem dumna z uczniów, gdyż pięknie uczcili Święto Niepodległości swoją postawą, śpiewem i strojem.
Galeria:
Inscenizacja wiersza Jana Brzechwy „Na straganie”
14.11.2022 11:08Na zajęciach rozwijających kreatywność i zajęciach dodatkowych klasa 2a przygotowywała krótką inscenizację wiersza Jana Brzechwy „Na straganie”. Dzieci uczyły się gry aktorskiej i utrwalały pojęcia związane z teatrem, jak: scena, aktor, charakteryzacja, rekwizyt, reżyser, kurtyna, afisz teatralny, kukiełka, pacynka, marionetka. Dokładnie nauczyły się swojej roli i przygotowały stroje i rekwizyty.
Klasa wystąpiła przed uczniami z klasy 1A i Panią Dyrektor. Została nagrodzona brawami i pochwałami przez Panią Małgorzatę Szewczyk wychowawczynię klasy 1a i Panią Dyrektor.
Po występie wszystkie dzieci omówiły warzywa jakie wystąpiły w teatrzyku oraz ich wartości w codziennym odżywianiu.
Nastepnie uczniowie oceniali swoje występy i stroje oraz zdecydowali, że zabierają się do pracy nad nowym teatrzykiem. Przygotują „Szewczyka Dratewkę” Janiny Porazińskiej.
Wychowawca klasy: Małgorzata Mroczka
Klasa 2A w Karpackiej Troi
02.11.2021 13:44W ubiegłym tygodniu klasa 2a była na wycieczce w Skansenie Archeologicznym w Trzcinicy. Przewodniczka zapoznała uczniów z początkami powstania grodu Trzcinica i z życiem ówczesnej ludności. Uczniowie obejrzeli kilkanaście chat, krytych trzciną, półziemiankę i zrekonstruowane obwarowania grodu. Największą atrakcją wśród dzieci cieszył się zwierzyniec, w którym uczniowie zobaczyli parę bydła szkockiego, byka węgierskiego długorogiego, kozy, owce, kury i kaczki. Mogły też z bliska poobserwować konie i karmiły je owsem.
W ramach warsztatów uczniowie kredkami woskowymi ozdabiali ornamentami średniowiecznymi ekologiczne torby na zakupy, które należało przeprasować przez białą kartkę, aby utrwalić wzór.
Ze skansenu klasa wróciła spacerkiem, dopisała nam słoneczna, bezwietrzna pogoda. Dzieci zadowolone wróciły do szkoły.
Wych. Małgorzata Mroczka
2a #Szkoła Pamięta
29.10.2021 16:36Zbliżają się dni, w których w szczególny sposób pamiętamy o zmarłych. Porządkujemy groby i zapalamy znicze. Wspominamy zarówno naszych bliskich, jak i tych, którzy zapisali się w historii. Pamięć o nich jest wyrazem szacunku dla ich życia i dokonań. Włączyliśmy się w akcję Ministerstwa Edukacji Narodowej „Szkoła pamięta” i organizujemy w naszej szkole różnorodne działania upamiętniające te ważne dla nas postaci oraz wydarzenia.
Dzisiaj klasa 2a odwiedziła Płytę Sapera.
#SzkołaPamiętaBEZPIECZNY PRZEJAZD – 2a
15.10.2021 12:57W naszej klasie gościliśmy pracownika PLK, który jest Ambasadorem Bezpieczeństwa i funkcjonariuszy Straży Ochrony Kolei, którzy zapoznali uczniów z zagrożeniami występującymi na kolei i na drodze. Uczniowie obejrzeli przygotowane filmy z niebezpiecznymi sytuacjami kolejowymi, poznali znaki, które informują nas do jakiego przejazdu się zbliżamy i jaknależy zachować się gdy zostaniemy zamknięci przez rogatki. Uczniowie uważnie słuchali, a następnie wypowiadali się i udzielali odpowiedzi na pytania gości, a za właściwe odpowiedzi otrzymywali nagrody rzeczowe. Za udział w akcji propagującej bezpieczne zachowanie na przejazdach kolejowo-drogowych cała klasa otrzymała upominki z książeczką, którą dzieci mogą wykorzystać do rozmowy z Rodzicami.Serdecznie dziękuję Pani Dorocie Rolek- Tuchowskiej za zorganizowanie spotkaniaWychowawca: Małgorzata Mroczka