Wycieczka do Sandomierza - 7a
- 20.05.2019 13:31
W dniach 15 - 16 maja 2019 r. odbyła się wycieczka, w której klasa VII a miała szansę zobaczyć malownicze krajobrazy okolic Sandomierza.Pierwszy dzień rozpoczęliśmy od spaceru po ogrodach i dziedzińcu zamku w Baranowie Sandomierskim. Oprócz atrakcji "poza programowych", mogliśmy zobaczyć tajemnicze podziemia Sandomierza i posłuchać miejscowych legend. Spacerowaliśmy po rynku, podziwiając zabytki i płosząc gołębie. Widzieliśmy również zamek i spacerowaliśmy po alejkach dyskutując o miejscach, w których został kręcony serial "Ojciec Mateusz". W muzeum mieliśmy okazję zrobić sobie zdjęcie z głównymi bohaterami filmu zrobionymi z wosku. Dużą atrakcją był również rejs statkiem po Wiśle oraz “zaprzyjaźnione” mewy . Mieliśmy okazję mieszkać w wyjątkowo ekskluzywnym i urokliwym “Pensjonacie pod Pieprzówkmi”. Dzień drugi był dniem zwiedzania ruin pałacu Krzyżtopór w miejscowości Ujazd. Ta XVII - sto wieczna rezydencja o ogromnych rozmiarach, oczarowuje swoją "astronomiczną" architekturą i historią powstawania. Nie można w pełni oddać jej charakteru, trzeba samemu móc ją zwiedzić, by przekonać się o jej wyjątkowości. Na koniec wybraliśmy się do pałacu hrabiego Popiela, w okolicach którego mogliśmy zobaczyć mini rezerwat, którego największą atrakcją były bizony amerykańskie. Powrót zakończył się dla nas szczęśliwie.
Zadowoleni z wycieczki i pełni pozytywnych odczuć powróciliśmy do domu
Galeria: Wycieczka 7a- więcej
Gramatyka polska nie musi być nudna.
- 17.04.2019 11:29
- Jak sprawić, żeby uczniowie chętnie uczyli się polskiej gramatyki? Czy to w ogóle możliwe? Uczniowie klasy 7 przekonali się ,że nauka gramatyki polskiej może być przydatna w życiu codziennym, a nawet podczas buszowania w Internecie. Jak wiadomo dużą trudność sprawia młodzieży interpunkcja i ortografia. Aby ułatwić zrozumienie tego trudnego tematu, w czasie lekcji z języka polskiego, pracowaliśmy z popularnymi Internecie memami . Mem to komunikat obrazkowy, w którym pojawiają się elementy zaczerpnięte z szeroko pojętej kultury masowej. Uczniowie na co dzień spotykają się z memami, dlatego wykorzystanie ich podczas lekcji , sprawiło, że wszyscy chętnie uczyli się poprzez zabawę. Na koniec warto przypomnieć, że analiza zdań złożonych jest tak naprawdę nauką interpunkcji i poprawnego budowania wypowiedzi.
Galeria:Gramatyka w 7aNauczyciel: Magdalena Janiga-Żdan - więcej
Warsztaty wokalne w kl. VII
- 25.03.2019 12:09
Uczniowie klasy VII mieli okazję uczestniczyć w warsztatach wokalnych prowadzonych przez Marcelinę Kamińską - absolwentkę Uniwersytetu Rzeszowskiego na Wydziale Sztuki, obecnie pracującą w Studio Wokalno-Instrumentalnym ARTMUS w Jaśle.
Podczas warsztatów uczniowie wykonywali ćwiczenia składające się na ,,rozgrzewkę wokalną", które przygotowują aparat głosowy do śpiewu: rozluźniające ćwiczenia gimnastyczne, masaż pleców, ćwiczenia oddechowe, dykcyjne i emisyjne. Uczniowie uczyli się oddychania przeponowego, warunkującego poprawny śpiew. Podczas ćwiczeń przydatna okazała się butelka z wodą i plastikowa rurka. Po odpowiednim rozśpiewaniu uczniowie wykonali poznaną wcześniej piosenkę z repertuaru kl. VII pt. ,,Muza, muzyka".
Pani Marcelina udzieliła wielu wskazówek dotyczących sposobów przygotowywania się do konkursów piosenek. Na zakończenie - na prośbę uczniów - zaśpiewała utwór pt. ,,Pocahontas", była więc możliwość wysłuchania tej piosenki w profesjonalnym wykonaniu.
Warsztaty uświadomiły uczniom rolę ,,treningu wokalnego" a także zaciekawiły i zaktywizowały wszystkich uczniów. Gościnnie pojawili się na nich także reprezentanci kl. VIII.
Serdecznie dziękujemy Pani Marcelinie za poświęcenie czasu naszym uczniom.
Galeria: Warsztaty wokalnenauczyciel muzyki Małgorzata Szewczyk
- więcej
Asamblaż - co to takiego?
- 19.03.2019 14:21
Uczniowie kl. VII w ramach pracy metodą projektu wykonywali na lekcjach plastyki ciekawe prace artystyczne, które zaliczamy do asamblażu. Jest to forma typowa dla sztuki współczesnej, łącząca malarstwo, grafikę, rzeźbę i nowe media.
Asamblaż to odmiana trójwymiarowego kolażu złożonego z różnych przedmiotów lub ich fragmentów połączonych w całość na płaszczyźnie lub w formie przestrzennej podobnej do rzeźby. Praca złożona jest z różnego rodzaju przedmiotów, np. codziennego użytku, bezużytecznych fragmentów (rzeczy zużyte, zepsute), form naturalnych (drewno, zasuszone rośliny) a nawet odpadów. Dzieło powstaje z przedmiotów, które nie są stworzone przez autora asamblażu, ale jedynie przez niego użyte. Artysta ukazuje te przedmioty w zaskakującym kontekście, nadaje im zupełnie nowe znaczenie.
Takie teoretyczne przygotowanie było niezbędne, aby uczniowie mogli zrozumieć sens i przesłanie tej formy sztuki. Informacje zdobywali na podstawie treści podręcznikowych, poszukiwali ich także w innych źródłach, m.in. w Internecie. Następnie w grupach przygotowywali się do wykonania zadania, wspólnie planowali proces tworzenia dzieła, uzgadniali koncepcję, gromadzili materiały, dokonywali podziału obowiązków. Kiedy nastąpił etap tworzenia pracy, można było zauważyć duże zaangażowanie wszystkich uczniów i w większości przypadków bardzo efektywną i zgodną pracę w zespołach. Każda grupa wykonała swoje zadanie, zadziwiając swoją kreatywnością i pomysłowością, a także wzbudzając duże zainteresowanie wśród innych uczniów jak również grona pedagogicznego.
Taka forma działań twórczych na pewno pozostanie w pamięci uczniów, a może też zachęci do indywidualnego tworzenia i eksperymentowania. Istotną zaletą asamblażu jest fakt, że niekoniecznie trzeba posiadać ,,talent plastyczny", aby wykonać coś oryginalnego i jedynego w swoim rodzaju.
Galeria: AsamblażŻYCZĘ NATCHNIENIA ....
nauczyciel plastyki Małgorzata Szewczyk
- więcej
Kobietom w 7a
- 12.03.2019 09:17
- Jak co roku 8 marca, chłopcy klasy VII nie zapomnieli złożyć życzenia swoim koleżankom oraz wszystkim paniom uczącym. Były słowa pełne radości i uśmiechu. Wszystkie kobiety w dowód sympatii otrzymały piękne kwiaty, które niezmiennie kojarzą się z tym świętem.
Galeria: Dzień Kobiet w 7a - więcej