• Uczniowie klasy III poznają historię regionu - wycieczka do skansenu archeologicznego ,,Karpacka Troja"

• 19.06.2024 08:57
      • Na zakończenie I etapu edukacyjnego uczniowie klasy III udali się na bardzo kształcącą wycieczkę do skansenu archeologicznego ,,Karpacka Troja" w Trzcinicy, który ma wyjątkowe znaczenie dla poznania pradziejów Europy Środkowo-Wschodniej oraz pradawnych cywilizacji.

Podczas wizyty uczniowie mieli okazję zapoznać się z życiem i zwyczajami ludzi zamieszkującymi te tereny wiele wieków temu. Przewodnik oprowadził nas po rekonstrukcji osady, gdzie mogliśmy zobaczyć autentyczne chaty, narzędzia oraz poznać codzienne obowiązki ówczesnych mieszkańców. Dla dzieci było to nie tylko edukacyjne doświadczenie, ale również emocjonująca podróż w czasie. Cieszy fakt, że zadawały rzeczowe pytania przewodnikowi, a niektórzy dzielili się swoją wiedzą z dziedziny historii.
                        Podczas zwiedzania nie brakowało interaktywnych elementów, takich jak strzelanie z łuku. Uczniowie z dużym zaangażowaniem uczestniczyli w warsztatach, zdobywając nowe umiejętności. Niektórzy okazali się prawdziwymi mistrzami w tej dziedzinie, prezentując celne strzały. Była także okazja do zobaczenia udomowionych zwierząt.
                        Dużą atrakcją było wejście na wieżę widokową. Skansen położony jest w malowniczej okolicy, otoczony lasami i górami Beskidu Niskiego, dzięki temu można było podziwiać piękne widoki. Dzieci  starały się zlokalizować swoje domy oraz budynek szkoły.
                        Wizyta w skansenie była nie tylko okazją do nauki, ale również do wzbogacenia wiedzy o historii naszego regionu poprzez pokaz zabudowy grodziska oraz zwiedzanie sali wystawowej. Dzięki takiemu doświadczeniu dzieci mogły lepiej zrozumieć i docenić dziedzictwo przodków.
                        Wycieczka była także sprawdzianem wytrzymałości oraz kondycji fizycznej, ponieważ udaliśmy się tam pieszo w mocno świecącym słońcu. Oczywiście był czas na odpoczynek, na zakup pamiątek oraz degustację lodów. Wycieczka na pewno pozostanie niezapomnianym wydarzeniem klasowym.