• KSIĄŻECZKI O PRZYJACIOŁACH - prace wykonane podczas zajęć wychowawczo-profilaktycznych ,,Spójrz Inaczej" w kl.3A

• 18.03.2024 09:21
      • Jednym z bloków tematycznych realizowanym podczas zajęć jest ,,Uczestnictwo w grupie", co jest bardzo istotne w rozwoju społecznym dziecka. Umiejętność obcowania z innymi ludźmi pozwala dziecku wpływać na swoje życie i otoczenie, decyduje o relacjach z rówieśnikami, rodzicami, nauczycielami i innymi dorosłymi. Zarówno dom, jak i szkoła oraz grupa rówieśnicza są miejscami, w których dziecko może zaspokoić swoje potrzeby psychiczne oraz przeżyć doświadczenia w kontaktach z innymi, co odgrywa bardzo ważną rolę w rozwoju osobowości.

Dla dzieci w młodszym wieku szkolnym bardzo ważne stają się kontakty z rówieśnikami. Uczą się współpracy, uświadamiają sobie, jak ważna jest wzajemna pomoc i oparcie.  Zawierają pierwsze przyjaźnie, które niejednokrotnie przetrwają przez całą szkołę podstawową, a nieraz i dłużej.
                        Podczas zajęć wychowawczo-profilaktycznych uczniowie wypowiadali się na temat: Co mi się podoba u moich przyjaciół? Co lubią we mnie moi przyjaciele? Uświadamiali sobie znaczenie przyjaźni w ich życiu, podawali cechy prawdziwego przyjaciela. Efektem końcowym było wykonanie ,,Książeczki o przyjaciołach". Taka metoda pracy bardzo się sprawdziła już wcześniej podczas wykonywania książeczki o rodzinie oraz o własnych uczuciach.
                        ,,Książeczka o przyjaciołach" zawiera kilka stron, na których uczniowie  przedstawiali siebie w kręgu swoich przyjaciół, w jaki sposób spędzają wspólnie czas? jakie mają wspólne zainteresowania? jak sobie wzajemnie pomagają? Niektórzy wklejali zdjęcia, niektórzy wykonywali rysunki, to zależało od inwencji twórczej dziecka. Na zakończenie każde dziecko zaprezentowało swoją książeczkę omawiając kolejne jej strony, a następnie umieszczało ją na wystawce klasowej.
        Własnoręcznie wykonane książeczki  będą miłą pamiątką dla dzieci i na pewno będą do niej zaglądać w późniejszym wieku.

Małgorzata Szewczyk