• Spotkanie z rzeźbiarzem ludowym Janem Wojtasem  w klasie 2A
      • Spotkanie z rzeźbiarzem ludowym Janem Wojtasem w klasie 2A

• 05.05.2023 09:04
      •        Podczas zajęć kreatywnych 28 kwietnia 2023 roku dzieci z klasy 2A miały okazję poznać   twórcę ludowego Jana Wojtasa - prywatnie dziadzia naszego ucznia Fabiana W. Spotkanie planowane było już wcześniej, ale różne okoliczności opóźniały jego realizację.
                        W końcu się udało i dzieci z zaciekawieniem wysłuchały historii twórczości rzeźbiarskiej pana Jana Wojtasa. Mogły także obejrzeć z bliska przyniesione prace wyrzeźbione w drewnie a także zadać twórcy różne pytania. Dowiedziały się, że ulubionym narzędziem pracy artysty jest scyzoryk i że pierwsze prace, jakie wyrzeźbił, to były zabawki drewniane dla swojej córki Agaty (mamy Fabiana).
                        Uczniowie szybko rozpoznali makietę Karpackiej Troi, a Kuba kolejny raz wykazał się wiedzą historyczną podając, z jakich armii pochodzili wyrzeźbieni żołnierze. Pan Jan chętnie dzielił się swoją wiedzą i doświadczeniem, obdarował także dzieci słodyczami. Fabian z taką dumą patrzył na swojego dziadzia!
                        Jan Wojtas jest znanym twórcą ludowym w naszym regionie. Wykonuje rzeźby pełne, płaskorzeźby, makiety kościołów oraz cerkwi. Jego prace wystawiane były m. in. w Jasielskim Domu Kultury, w Muzeum Regionalnym w Jaśle, na wystawach zbiorowych i indywidualnych  w pobliskich Domach Kultury a także na Słowacji np. w Trebiszowie.
                         Bardzo dziękujemy panu Janowi Wojtasowi za przybycie do naszej klasy i za podarowanie makiety Karpackiej Troi, aby można ją było wykorzystywać w celach edukacyjnych.
        Wychowawca klasy Małgorzata Szewczyk oraz uczniowie klasy 2A