• Asamblaż - co to takiego?
      • Asamblaż - co to takiego?

      • 19.03.2019 14:21
      •             Uczniowie kl. VII w ramach pracy metodą projektu wykonywali na lekcjach plastyki ciekawe prace artystyczne, które zaliczamy do  asamblażu. Jest to forma typowa dla sztuki współczesnej, łącząca malarstwo, grafikę, rzeźbę i nowe media.

                    Asamblaż to odmiana trójwymiarowego kolażu złożonego z różnych przedmiotów lub ich fragmentów połączonych w całość na płaszczyźnie lub w formie przestrzennej podobnej do rzeźby. Praca złożona jest z różnego rodzaju przedmiotów, np. codziennego użytku, bezużytecznych fragmentów (rzeczy zużyte, zepsute), form naturalnych (drewno, zasuszone rośliny) a nawet odpadów.  Dzieło powstaje z przedmiotów, które nie są stworzone przez autora asamblażu, ale jedynie przez niego użyte. Artysta ukazuje te przedmioty w zaskakującym kontekście, nadaje im zupełnie nowe znaczenie.

                    Takie teoretyczne przygotowanie było niezbędne, aby uczniowie mogli zrozumieć sens i przesłanie tej formy sztuki. Informacje zdobywali na podstawie treści podręcznikowych, poszukiwali ich także w innych źródłach, m.in. w Internecie. Następnie w grupach przygotowywali się do wykonania zadania, wspólnie planowali proces tworzenia dzieła, uzgadniali koncepcję, gromadzili materiały, dokonywali podziału obowiązków. Kiedy nastąpił etap tworzenia pracy, można było zauważyć duże zaangażowanie wszystkich uczniów i w większości przypadków bardzo efektywną i zgodną pracę w zespołach.  Każda grupa wykonała swoje zadanie, zadziwiając swoją kreatywnością i pomysłowością, a także wzbudzając duże zainteresowanie wśród innych uczniów jak również grona pedagogicznego.

                    Taka forma działań twórczych na pewno pozostanie w pamięci uczniów, a może też zachęci do indywidualnego tworzenia i eksperymentowania. Istotną zaletą asamblażu jest fakt, że niekoniecznie trzeba posiadać ,,talent plastyczny", aby wykonać coś oryginalnego i jedynego w swoim rodzaju.
        Galeria:  Asamblaż

                                                                            

                                                                               ŻYCZĘ NATCHNIENIA ....

         

        nauczyciel plastyki Małgorzata Szewczyk

      • Wróć do listy artykułów