• Wizyta w Manchesterze w Wielkiej Brytanii

•  Wizyta w Manchesterze w Wielkiej Brytanii

W dniach 18 – 22 listopada delegacja nauczycieli z naszej szkoły uczestniczyła w wyjeździe do Manchesteru w Wielkiej Brytanii. Wizyta ta była spotkaniem w ramach projektu Sokrates Comenius, do którego przystąpiła nasza szkoła.

Anglicy gościli oprócz Jaślan współuczestników projektu z Hiszpanii, Irlandii, Szkocji, Cypru oraz Rumunii. Wszyscy zostali serdecznie przywitani przez dyrekcję szkoły goszczącej Pikes Lane Primary School, nauczycieli, uczniów, przedstawicieli rodziców oraz burmistrza wraz z małżonką. Podczas uroczystej akademii został rozstrzygnięty szkolny konkurs na najciekawszą maskotkę projektu. Wizyta była okazją do posmakowania różnorodności narodowej, kulturowej oraz wyznaniowej. Wymieniano doświadczenia podczas spotkań roboczych i konferencji. Nauczyciele ze szkół partnerskich uczestniczyli w zajęciach, obserwowali prowadzone lekcje jak również sami prowadzili zajęcia podczas których przekazali najważniejsze informacje o swoim kraju, regionie i szkole, poparte prezentacją multimedialną i zdjęciami z okazjonalnych szkolnych imprez. Był czas na wspólną rozmowę, odpowiedzi na pytania, zabawę z dziećmi a nawet lekcję tańca. Podczas wyjazdu zrealizowano pierwszy etap projektu. Zostało wybrane logo oraz maskotka projektu spośród przywiezionych prac wykonanych przez uczniów partnerskich szkół. Ustalono szczegółowy plan kolejnych działań w ramach projektu oraz terminy kolejnych wizyt. Przedstawiono prezentację multimedialną każdej ze szkół.

Program spotkania obejmował również wizytę w najnowocześniejszej szkole średniej w Wielkiej Brytanii – ESSA. Każdy uczeń wyposażony jest tam w iPoda touch. Szkoła ta realizuje nowatorski program, w którym wszyscy uczniowie zdobywają wiedzę i umiejętności korzystając z iPadów zarówno w szkole jak i w domu.

Wizyta w Bolton była również  okazją do uczestniczenia w corocznym kiermaszu świątecznym w Manchesterze, gdzie można było zakupić pamiątki oraz posmakować brytyjskich słodkości.

Delektowano się również specjałami kuchni angielskiej, podczas uroczystej kolacji przygotowanej przez rodziców uczniów.

Wyjazd był bardzo udany. Przywieziono mnóstwo pozytywnych, niezapomnianych wrażeń z którymi nauczyciele podzielili się zarówno z uczniami jak i współpracownikami szkoły. Wszyscy z niecierpliwością czekamy na kolejne spotkanie. Tym razem w Rumunii.

Zdjęcia z wizyty znajdują się w galerii Comenius w Bolton.