• Różowe naleśniki

• 12.03.2019 09:54
      • W ramach programu „Dobrze Jemy ze Szkołą na Widelcu” na warsztatach kulinarnych robiliśmy  różowe naleśniki.

Cały proces powstawania białych i różowych naleśników przygotowała i zaprezentowała naszym uczniom z klasy 1A, 2A i 2B mama naszej uczennicy Oli W. – pani Agnieszka.

Do białych naleśników użyła mąki pszennej, a do  różowych mąki razowej. Uczniowie od razu zaznaczyli, że zdrowsze będą naleśniki na mące razowej. Oprócz tego pokazała, w jaki sposób otrzymać barwnik do różowych naleśników. Ugotowała buraka ćwikłowego i na oczach dzieci starła go na tarce i wycisnęła z niego sok. Pokazała również gotowy sok buraczany w szklanej butelce i koncentrat buraczany. Dzieci dyskutowały, który z tych trzech soków jest najzdrowszy. Analizowały etykiety na butelkach i sprawdzały skład soku buraczanego i koncentratu ćwikłowego. Trafnie zauważyły, że najzdrowszy jest świeży sok z ugotowanego buraka, potem z soku buraczanego, a na końcu z koncentratu.

Gdy ciasto naleśnikowe było gotowe, pani Agnieszka wysmażyła je w szkolnej kuchni. Dzieci z klasy 2 B  zajęły się przygotowaniem „farszu”. Oprócz dżemów, powideł domowych oraz „sklepowych” miały nutellę, bitą śmietanę,  wiele owoców, które kroiły i nimi dekorowały naleśniki. Dzieci ze smakiem pozjadały wszystkie naleśniki.

W trakcie warsztatów powtórzyliśmy zasady bezpieczeństwa związane z tego typu pracą. Używanie miksera i smażenie czegokolwiek musi odbywać się wyłącznie pod opieką osób dorosłych.

Serdecznie Dziękujemy Pani Agnieszce za zakupienie potrzebnych produktów, przygotowanie ciasta, wysmażenie naleśników i poświęcony czas.

Galeria: Różowe naleśniki

Koordynator – Małgorzata Mroczka