• ZAPACHNIAŁO W DOMACH PIERNICZKAMI – 1A

• 21.12.2020 14:31
      • Dobrze Jemy ze Szkołą na Widelcu

Jesienne inspiracje kulinarne

Realizując powyższy temat uczniowie sami decydowali, co przygotują w swojej kuchni. Wiktor zdecydował się przygotować z mamą sushi i wysłał swojej klasie przepis na tę wyszukany posiłek. Większość uczniów biorących udział w projekcie piekła świąteczne pierniki. Nauczyciel zwracał uwagę swoim uczniom, żeby ozdabiali pierniczki własnoręcznie zrobionymi lukrami z naturalnymi barwnikami, jak sok z gotowanego buraka czy kurkumę.

Oto sprawdzony przepis:

50 dag mąki

20 dag cukru pudru

20 dag miodu

12 dag masła lub margaryny

1 całe jajko

1łyżeczka sody oczyszczonej

2 stołowe łyżki przypraw korzennych do piernika

Mąkę wymieszać z jajkiem. Miód, masło, cukier puder i przyprawę korzenną podgrzać do roztopienia się masła i ostudzić. Połączyć z mąką i jajkiem. Zagnieść ciasto, rozwałkować i wykrawać foremkami. Można piec od razu lub przechować w lodówce. Pieczemy w średnio nagrzanym piekarniku przez 7 – 10 minut. Jednak nie za długo, gdyż będą zbyt twarde i gorzkie. Doskonałe są po kilku dniach, gdy nabiorą wilgoci i zmiękną.

W projekcie wzięli udział: Wiktor, Oskar, Małgorzata, Filip, Emilka M., Laura, Tosia H., Alicja, Iga, Emilka Ch., Nikola, Lena, Julia, Błażej, Michał, Jakub, Karol, Szymon.

Zachęcamy wszystkich do pieczenia, smakowania i obdarowywania się własnoręcznie wykonanymi pierniczkami.

Serdecznie dziękuję mojej klasie za aktywność kulinarną.

Wychowawca: Małgorzata Mroczka