• Przysmaki z jajek- w 1a

• 19.10.2020 17:02
      • Uczniowie z klasy 1A poznali literkę j, J jak jajko. Jako zadanie dodatkowe chętni uczniowie mogli zaproponować przysmaki z jaj. Na zajęciach w szkole dokładnie omawili zagadnienia związane z żywieniem, a ze względu na panującą pandemię oraz przestrzeganie zasad bezpieczeństwa gotowali w domu wspólnie z rodzicami. Swoimi pomysłami dzielili się ze swoimi rówieśnikami zachęcając innych do aktywności kulinarnej.

W klasie obejrzeli film „Piramida żywienia” opracowany przez Fundację Szkoła na Widelcu. Dowiedzieli się, że najwięcej muszą zjadać warzyw i owoców, 5 razy dziennie, czyli w każdym posiłku. Na drugim miejscu powinny znajdować się produkty zbożowe. Na kolejnym nabiał. Dalej ryby, jaja, mięso i nasiona strączkowe. Na samej górze piramidy znajdują się zdrowe tłuszcze: nasiona, orzechy i oleje roślinne – też muszą znaleźć się w naszym jadłospisie, ale w niewielkiej ilości.

W jajku są także substancje obniżające poziom cholesterolu - lecytyna i kwasy omega-3. Jajko zajmuje ważne miejsce w diecie bogatobiałkowej, odchudzającej oraz w diecie osób chorych na dnę moczanową. Jajko chroni oczy, serce i inne narządy.
        W Polsce najczęściej spożywa się jaja kurze, a także kacze, gęsie, przepiórcze i indycze. Jaja rybie w postaci kawioru uważane są za wyrafinowany przysmak. Jaja towarzyszą człowiekowi od początku jego istnienia. Jeszcze do niedawna panował pogląd, że jajka są niezbyt zdrowe i nie powinny być często spożywane. Jednak obecnie dietetycy są zgodni, że jajko ma na tyle istotne właściwości, że warto jeść je co drugi-trzeci dzień. Substancje odżywcze w nim zawarte mają wpływ na prawidłowe funkcjonowanie org

Jajka można przygotować na wiele sposobów, dzięki czemu łatwo uniknąć monotonii. Jedzmy jaja! Na zdrowie!

Serdecznie dziękuję uczniom, którzy wykonali dodatkowe zadanie i ich rodzicom za pomoc w realizacji zadania.

Wychowawca: Małgorzata Mroczka