• Zakładamy parapetowy ogródek ziołowy w klasie 1a

• 13.10.2020 13:50

• W ubiegłym tygodniu rozpoczęliśmy realizację kolejnej edycji programu edukacyjno - żywieniowego „Dobrze Jemy ze Szkołą na Widelcu”.

Pierwsze zajęcia poświęciliśmy na poznanie  różnych ziół, które poprawiają smak i aromat potraw przygotowywanych w domach, na rozpoznawaniu ich po zapachu, smaku i wyglądzie. Część ziół dostaliśmy od Fundacji SZKOŁA NA WIDELCU w ramach nagrody za wyróżnienie za ubiegłoroczny konkurs, a część zakupiły chętne dzieci. Nagrodą podzieliliśmy się z klasą 2A, która również przystąpiła do programu.  W klasach zazieleniło się i zapachniało. Wśród nich były: bazylia, oregano, rozmaryn, tymianek, pietruszka, melisa, mięta i majeraenk.

Pierwszaczki chętnie podjęły się również samodzielnego wyhodowania ziół od ziarenka, dlatego przyniosły doniczki, drenaż, ziemię do uprawy ziół i nasiona. Po umieszczeniu w doniczkach drobnego żwirku, gleby i wysianiu nasion dzieci przykryły nasiona cienką warstwą ziemi i lekko zwilżyły je wodą. Posadziły też gotowe zioła zakupione w sklepie. Przez najbliższe tygodnie będą musiały obserwować swoje doniczki, codziennie podlewać odrobiną wody i dbać o dobre nasłonecznienie swoich roślinek. W ten sposób będą uczyć się systematyczności, obowiązkowości i dbałości o roślinę, a dodatkowo poznają dokładnie jej budowę. Uczniowie obejrzeli film edukacyjny przygotowany przez Fundację Szkoła na Widelcu -  „O smaku, ziołach i uważnym jedzeniu….” , który podkreśla rolę ziół w naszych kuchniach.

Dzieciom życzymy wytrwałości w realizacji zadania i wyjątkowo pięknych ziół, a Rodzicom dziękujemy za współpracę w organizowaniu potrzebnych materiałów do realizacji tego zadania.

Koordynator: Małgorzata Mroczka