• SAŁATKA WARZYWNA Z OLIWĄ „MONINI”  „Dobrze Jemy ze Szkołą na Widelcu”
      • SAŁATKA WARZYWNA Z OLIWĄ „MONINI” „Dobrze Jemy ze Szkołą na Widelcu”

• 27.01.2020 10:08
      • W naszej szkole wszystkie klasy młodsze realizowały warsztaty kulinarne „Tłuszcze w diecie”. Na samym początku uczniowie obejrzeli na tablicy multimedialnej film z lekcją pokazową na ten temat – przygotowanie sałatki warzywnej z dressingiem na bazie oliwy MONINI.  Potem obejrzeli film „Dieta śródziemnomorska” i  „Jak powstaje oliwa? Każdy z filmów został omówiony i podsumowany.

Przypomnieli sobie piramidę żywienia. Na samej górze piramidy znajdują się tłuszcze: siemię lniane, orzechy, oliwa, oleje z różnych nasion, pestki dyni i słonecznika. Te produkty, które są na samym szczycie, powinniśmy włączyć do naszej diety, ale w odpowiednio niewielkich ilościach.

Dodając odpowiednią ilość tłuszczu do sałatki pomagamy  wchłaniać się witaminom zawartym w warzywach. Tłuszcz jest nośnikiem smaku. Najprostszy dressing to sok z cytryny, oliwa, szczypta soli, pieprz i dokładne połączenie tych składników. Do tego możemy dodać miodu, musztardy i najróżniejszych ziół.

Następnie uczniowie rozwiązywali test opracowany przez Fundację Szkoła na Widelcu – 6 pytań w formie filmików.

1. Jakich oliwek używa się do robienia oliwy z oliwek extra vergine?
        1. zielonych
        2. ciemnych
        1. Po zbiorze i przywiezieniu do tłoczni oliwki wolą?
        1. zrelaksować się w wannie
        2. wziąć szybki prysznic
        1. Od czego oddzielamy oliwę przy mieszaniu pasty oliwkowej?
        1. wody
        2. wytłoczyn oliwkowych
        1. Jak zbiera się oliwki?
        1. ręcznie, przy pomocy wielkich grabi
        2. maszynowo, przy pomocy wielkich szczypiec
        1. Jak przechowuje się oliwę?
        1. w ciemności
        2. w ciemnych butelkach
        1. W jakich potrawach oliwa jest dobra, zdrowa i smaczna?
        1. surowych
        2. gotowanych.

Uczniowie doskonale poradzili sobie z testem. Wykonali również przygotowane karty pracy: „Prawda jak oliwa”, „Składniki pokarmowe”, „Drzewo oliwne (1)”, „Drzewo oliwne (2)”, „Alfabet cech oliwy” i „Kuchnia Śródziemnomorska”.

Kolejnym krokiem realizacji tematu były warsztaty kulinarne w każdej klasie. Uczniowie wykonywali  sałatki warzywne. Sami w słoiczkach przygotowywali dressing na bazie oliwy z oliwek MONINI. Wszystkie pokrojone składniki wsypywali do salaterek. Po lekkim ich wymieszaniu, polewali dressingiem. W sali unosił się wyjątkowy zapach świeżych warzyw i oliwy MONINI. Sałatka uczniom bardzo smakowała !!!

Serdecznie dziękuję Rodzicom za zakup potrzebnych produktów. Uczniom i Wychowawcom za realizację warsztatów kulinarnych „Tłuszcze w diecie”.

klasa 3b:

Klasa 1a: