• Asamblaż jako forma sztuki współczesnej w klasie 7A i 7B

• 18.03.2024 09:19
      • Uczniowie klas siódmych na lekcjach plastyki omawiali różne formy sztuki współczesnej, m.in. asamblaż i instalację. Tematyka ta zainicjowała aktywność twórczą uczniów, którzy podjęli się wykonania własnych projektów asamblażu. Jest to  odmiana trójwymiarowego kolażu złożonego z różnych przedmiotów lub ich fragmentów połączonych w całość na płaszczyźnie lub w formie przestrzennej podobnej do rzeźby. Praca złożona jest z różnego rodzaju przedmiotów, np. codziennego użytku, bezużytecznych fragmentów (rzeczy zużyte, zepsute), form naturalnych (drewno, zasuszone rośliny) a nawet odpadów.
                    Uczniowie pracowali w małych grupach, gromadzili materiały, wspólnie planowali proces tworzenia dzieła, uzgadniali koncepcję, dokonywali podziału obowiązków. Można było zauważyć duże zaangażowanie wszystkich uczniów. Ta współpraca zaowocowała wykonaniem ciekawych i pomysłowych prac przestrzennych, którym uczniowie nadali oryginalne tytuły. Każda grupa zaprezentowała swój asamblaż przed klasą. Taka metoda pracy poprzez działanie na pewno utrwali wiedzę uczniów na temat asamblażu jako formy sztuki współczesnej.
        nauczyciel plastyki
        Małgorzata Szewczyk