• Wycieczka edukacyjna do Rzeszowa

• 16.02.2024 10:42
      • Dnia 14 lutego 2024 roku uczniowie naszej klasy 7A w ramach realizacji projektu "Młodzież i Przedsiębiorczość - VI edycja miejska" mieli niezwykłą przyjemność wziąć udział w fascynującej wycieczce edukacyjnej do Rzeszowa, gdzie głównymi punktami programu były wizyta w Narodowym Banku Polskim (NBP) oraz w Sądzie Rejonowym.

Narodowy Bank Polski - Warsztaty z Ekonomii:

Rozpoczęliśmy naszą podróż od odwiedzenia lokalnego oddziału Narodowego Banku Polskiego. W ramach projektu "Młodzież i Przedsiębiorczość" mieliśmy okazję uczestniczyć w warsztatach z ekonomii, które miały na celu poszerzenie naszej wiedzy na temat funkcjonowania banku oraz ogólnych zasad ekonomii.

Na początku naszej wizyty zostaliśmy serdecznie przywitani przez pracownika banku, który z pasją opowiadał nam o różnych dziedzinach bankowości. Przez interaktywne prezentacje i symulacje dowiedzieliśmy się, jak działa system finansowy, jakie usługi oferuje bank, a także jakie są podstawowe zasady gospodarki.

Warsztaty obejmowały praktyczne ćwiczenia, takie jak  rozpoznawanie  autentyczności znaków pieniężnych,  możliwość zamiany monet w samoobsługowym urządzeniu do wymiany , możliwość zamiany obiegowych monet 5 zł na monety okolicznościowe 5 zł z serii „Odkryj Polskę” w kasie oddziału oraz zwiedzanie mini muzeum bankowego. Uczestnicy mieli również możliwość zadawania pytań, co przyczyniło się do lepszego zrozumienia zagadnień związanych z ekonomią i bankowością.

Sąd Rejonowy - Profilaktyka Prawna:

Po fascynującej wizycie w Narodowym Banku Polskim udaliśmy się do Sądu Rejonowego w Rzeszowie w ramach działań z zakresu profilaktyki prawnej. Podczas tej części wycieczki mieliśmy okazję zobaczyć, jak funkcjonuje sąd oraz dowiedzieć się, jakie są podstawowe zasady wymiaru sprawiedliwości.

Sędzia oprowadził nas po różnych salach sądowych, wyjaśniając, jak przebiegają procesy sądowe. Uczniowie mieli okazję zadawać  pytania  sędziemu dotyczące pracy w sądzie oraz ogólnych zasad prawnych.

Wizyta w Sądzie Rejonowym była cennym doświadczeniem, pozwalającym nam lepiej zrozumieć mechanizmy prawne i znaczenie sprawiedliwości w społeczeństwie oraz odpowiedzialności za swoje czyny.

Podsumowanie:

Wycieczka do Rzeszowa była nie tylko edukacyjna, ale również inspirująca i pełna pozytywnych wrażeń. Dziękujemy wszystkim pracownikom Narodowego Banku Polskiego oraz Sądu Rejonowego za ciepłe przyjęcie i poświęcony czas. Ta wyjątkowa podróż z pewnością wpłynęła pozytywnie na rozwój naszej wiedzy i świadomości społecznej.

Koordynatopr projektu: Gabriela Ciborowska